شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران درباره ادعاهای منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی و خبری برمبنای کاهش تولید بنزین در کشور و افزایش پدیده قاچاق سوخت جهت تنویر افکارِعمومی توضیحاتی را ارائه کرد.

قرن نو ـ گروه اقتصادی: اطلاعیه شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران حاکی از آن است که ظرفیت فعلی تولید بنزین کشور در شرایط بهینه ۱۰۳ـ۱۰۵ میلیون لیتر در روز است. متأسفانه برخی آمار ارائه‌شده در سال‌های گذشته در حالی از ظرفیت تولید ۱۱۵ میلیون لیتری حکایت دارد که با احتساب ظرفیت تولید بنزین خام در سبد تولید بنزین موتور به عنوان بنزین نهایی، سعی در بزرگسازی ارقام داشته است.

طی سال‌های گذشته درحالی ظرفیت تولید بنزین کشور ۱۱۵ میلیون لیتر عنوان شده که ظرفیت واقعی کشور ۱۰۳ میلیون لیتر بوده است. در این آمار ده میلیون لیتر از ۱۱۵ میلیون لیتر اعلامی متعلق به بنزین خام پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس است که در صورت تزریق روزانه حداقل سه میلیون و پانصد هزار لیتر اکتان‌افزا می‌تواند در سبد نهایی بنزین یعنی بنزین موتور قرار بگیرد.

این در شرایطی است که هم‌اکنون چنین ظرفیتی برای صنعت مهیا نیست و نمی‌توان روزانه این حجم از اکتان‌افزا را در داخل کشور تولید کرد.

درحال‌حاضر تنها دو شرکت شیمی‌بافت و پتروشیمی بندر امام در مجموع قادر به تولید یک میلیون و هشتصد هزار تا دو میلیون لیتر MTB هستند؛ بنابراین با توجه به حجم موردنیاز و میزان توان تولید اکتان‌افزا نمی‌‍‌توان ده میلیون لیتر بنزین خام ستاره خلیج فارس را عملیاتی کرد. لازم به یادآوری است که همین حجم تولیدی نیز در دیگر شرکت‌های پالایشی ازجمله اصفهان، ‌اراک و تبریز مورد استفاده قرار می‌‍‌گیرد.

ازسوی‌دیگر باید تأکید کرد که در سال گذشته در بهترین شرایط به صورت میانگین حدود ۹۳/۵ میلیون لیتر در روز بنزین تولید شده که این رقم در سال جاری علی‌رغم حجم تعمیرات اساسی گسترده و انجام عملیات اورهال در پالایشگاه‌های بزرگی چون آبادان، بندرعباس، اصفهان و تهران نه‌تنها روند کاهشی تجربه نکرده؛ بلکه با حداکثر ظرفیت، به صورت میانگین تولید روزانه ۹۵ میلیون لیتر را محقق کرده است. بنابراین پتانسیل تولید بنزین در سال گذشته ۱۰۳ میلیون لیتر بوده که امسال نیز برهمین‌مبنا می‌‍باشد.

لازم به ذکر است که در این روند مجموعه‌ای از تغییرات و اصلاحاتی در شهریور و مهر ماه سال جاری در واحد تقطیر پالایشگاه ستاره خلیج فارس انجام گرفت تا به صورت پیوسته از پالایش چهارصد هزار بشکه میعانات گازی به ۴۵۰ هزار بشکه برسد و با افزایش پنجاه هزار بشکه‌ای خوراک این پالایشگاه به میزان تولیدات آن افزوده شود.

در خصوص ابهام پیش‌آمده در روند صادرات نیز باید اذعان کرد که میانگین مصرف بنزین در سال گذشته روزانه ۷۵/۵ میلیون لیتر و میانگین تولید روزانه نیز ۹۳/۵ میلیون لیتر بوده است، همچنین نزدیک به دو میلیارد لیتر از قراردادهای فروش محقق نشده است.

اما در سال جاری و با توجه به کنترل اپیدمی کرونا و شرایط ایمنی ایجادشده در سطح کشور، مصرف روزانه بنزین در هشت ماه امسال با یک رشد تصاعدی به روزانه ۸۶ میلیون لیتر رسیده که نسبت به میانگین مصرف سال گذشته به بیش از ده میلیون لیتر افزایش یافته است.

با توجه به اینکه در سال جاری مازاد تولید بنزین به هشت میلیون لیتر رسیده، براساس تکلیف قانونی به افزایش موجودی ذخایر مخازن استرات‍ژیک سوخت کشور تخصیص داده شده است؛ این در حالی است که ذخایر استراتژیک سوخت به‌واسطه عدم توجه به تراز تولید و مصرف و همچنین پیش‌فروش‌های سال گذشته که هم‌اکنون عملیات آنها به دولت سیزدهم منتقل شده، به صفر رسیده بود.

بنابراین منطقی و عقلانی بود تا با مدیریت و بازنگری قراردادها و روند صادرات از ایجاد خسارت‌های بیشتر به این صنعت ممانعت شود تا بار دیگر کشور با افزایش رویه مصرف بنزین، میزان تولید و صادرات بی‌برنامه مجدد به واردکننده بنزین تبدیل نشود.

باید تأکید کرد که مسیر رشد مصرف بنزین که در ماه گذشته و ماه جاری روزانه به بیش از نود میلیون لیتر رسیده، خود مؤید این موضوع است.

لذا موضوع کاهش صادرات و به موازات آن افزایش قاچاق بنزین موضوعیت نداشته و اظهارات و ادعاهای مطرح‌شده دراین‌خصوص غیرکارشناسی و بدون استناد به اطلاعات مستند عنوان شده است.

5965

۱۵:۰۰ ,۰۸ آذر ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


سخنگوی شرکت ملی پخش فراورده های نفتی با تکذیب شایعاتی مبنی بر ارزان شدن بنزین خانواده های تک خودرویی گفت: چنین چیزی تاکنون مطرح نشده و به شرکت ...

ایران در هفت ماهه سال ۹۹ به عنوان صادرکننده فعال بنزین در منطقه حضور داشته و در این مدت از محل صادرات بنزین درآمدی حدود ۱.۴ میلیارد دلار به دست ...

سخنگوی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران گفت: وزارت نفت به همه تعهدات خود در زمینه توزیع بنزین یورو ۴ عمل کرده است.

کارت سوخت تمام خودرو‌ها نیمه شب امشب شارژ می‌شود.

بر اساس اعلام شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی از آبان 98 قیمت هر لیتر بنزین در ایران دو برابر شده و این سوخت از آن زمان تاکنون به قیمت لیتری 3 هزار ...

نظر خود را ثبت کنید