در پی تداوم نقض‌های اسرائیل علیه ملت فلسطین و گسترش شهرک سازی در اراضی اشغالی، دبیرکل سازمان ملل نسبت به نابودی راهکار "دو کشوری" هشدار داد.

این اظهارات را رئیس دفتر آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل به مناسبت روز جهانی همبستگی با فلسطینیان مصادف با ۲۹ نوامبر، در نشست کمیته حقوق غیرقابل تصرف ملت فلسطین در نیویورک مطرح کرد.

وی به نیابت از گوترش گفت، همچنان وضعیت سرزمین اشغالی فلسطین چالشی بزرگ در برابر صلح و امنیت بین المللی است. ممکن است تداوم نقض حقوق ملت فلسطین و گسترش شهرک سازی ها به فرسایش احتمالات در دستیابی به راه حل تشکیل دو کشور منجر شود.

رئیس دفتر گوترش خواستار شروع مجدد مذاکرات میان فلسطین و اسرائیل شد و افزود، هدف کلی همچنان وجود "دو کشور" است که کنار هم در صلح و امنیت زندگی کرده و مطالبات هر دو ملت را پاسخ دهند و مرز بین این "دو کشور" خطوط سال ۱۹۶۷ و قدس پایتخت هر دو باشد.

وی از فلسطین و اسرائیل خواست از اتخاذ اقدامات یکجانبه که فرصت های دستیابی به راه حل مسالمت آمیز نزاع میان آن دو را تضعیف می‌کند، پرهیز و برای پایان دادن به محاصره نوار غزه و بهبود شرایط معیشتی همه فلسطینیانی که در اراضی اشغالی زندگی می‌کنند، تلاش کنند.

رئیس دفتر گوترش بر غیر قانونی بودن شهرک سازی در اراضی اشغالی فلسطین تاکید کرده و آن را مانعی بزرگ در برابر برقراری صلح دانست.

وی در پایان بار دیگر تاکید کرد که به اعمال حقوق غیر قابل تصرف ملت فلسطین، ساخت آینده‌ای همراه با صلح، عدالت، امنیت و عزت هم برای فلسطینی‌ها و هم برای اسرائیلی ها به صورت یکسان متعهد است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

۱۰:۲۲ ,۰۹ آذر ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


سفر یائیر لاپید، وزیر خارجه و البته نخست‌وزیر بعدی اسرائیل به ابوظبی و دبی، نشان از اولویت عادی‌سازی روابط با کشورهای عربی برای دولت جدید ...

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه، و اسحاق هرتسوگ، رئیس‌جمهور اسرائیل، در تماسی تلفنی در رابطه با طیفی از موضوعات از همکاری‌های اقتصادی ...

صبح دیروز حدود 500 شهرک‌نشین یهودی به مسجدالاقصی در قدس اشغالی با حمایت نظامیان اسرائیل به مناسبت «سالروز تخریب معبد سلیمان» که از آن به عنوان ...

سازمان ملل با رای اکثریت قاطع ادامه شهرک سازی‌های اسرائیل در اراضی اشغالی فلسطین را محکوم کرد و خواستار توقف فوری آن شد.

نظر خود را ثبت کنید

ویدیو

عکس

اینفوگرافی