در پی تداوم نقض‌های اسرائیل علیه ملت فلسطین و گسترش شهرک سازی در اراضی اشغالی، دبیرکل سازمان ملل نسبت به نابودی راهکار "دو کشوری" هشدار داد.

این اظهارات را رئیس دفتر آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل به مناسبت روز جهانی همبستگی با فلسطینیان مصادف با ۲۹ نوامبر، در نشست کمیته حقوق غیرقابل تصرف ملت فلسطین در نیویورک مطرح کرد.

وی به نیابت از گوترش گفت، همچنان وضعیت سرزمین اشغالی فلسطین چالشی بزرگ در برابر صلح و امنیت بین المللی است. ممکن است تداوم نقض حقوق ملت فلسطین و گسترش شهرک سازی ها به فرسایش احتمالات در دستیابی به راه حل تشکیل دو کشور منجر شود.

رئیس دفتر گوترش خواستار شروع مجدد مذاکرات میان فلسطین و اسرائیل شد و افزود، هدف کلی همچنان وجود "دو کشور" است که کنار هم در صلح و امنیت زندگی کرده و مطالبات هر دو ملت را پاسخ دهند و مرز بین این "دو کشور" خطوط سال ۱۹۶۷ و قدس پایتخت هر دو باشد.

وی از فلسطین و اسرائیل خواست از اتخاذ اقدامات یکجانبه که فرصت های دستیابی به راه حل مسالمت آمیز نزاع میان آن دو را تضعیف می‌کند، پرهیز و برای پایان دادن به محاصره نوار غزه و بهبود شرایط معیشتی همه فلسطینیانی که در اراضی اشغالی زندگی می‌کنند، تلاش کنند.

رئیس دفتر گوترش بر غیر قانونی بودن شهرک سازی در اراضی اشغالی فلسطین تاکید کرده و آن را مانعی بزرگ در برابر برقراری صلح دانست.

وی در پایان بار دیگر تاکید کرد که به اعمال حقوق غیر قابل تصرف ملت فلسطین، ساخت آینده‌ای همراه با صلح، عدالت، امنیت و عزت هم برای فلسطینی‌ها و هم برای اسرائیلی ها به صورت یکسان متعهد است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

۱۰:۲۲ ,۰۹ آذر ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


دبیرکل سازمان ملل نسبت به تشدید تنش‌ها در شهر قدس ابراز نگرانی کرد.

ناتوانی ائتلاف بنت در جلوگیری از موج جدید حملات علیه اسرائیل و همچنین، بروز بیش‌ازپیش شکاف در این ائتلاف، بنت را در موقعیت دشواری قرار داده ...

شکنندگی ائتلاف به رهبری بنت-لاپید و ناتوانی این ائتلاف در تأمین امنیت داخلی، در کنار روند کند دادگاه رسیدگی به اتهام فساد نتانیاهو و همچنین، ...

شبکه خبری «الجزیره» قطر با صدور بیانیه‌ای، اسرائیل را مسئول قتل خبرنگار خود در «جنین» و زخمی شدن یکی دیگر از خبرنگارانش در ساعات گذشته معرفی ...

قتل شیرین ابواکله، خبرنگار فلسطینی ـ آمریکایی سرشناس الجزیره توسط سربازان اسرائیل و حمله این سربازان به حاضران در مراسم تشییع او، یک بار دیگر ...

نظر خود را ثبت کنید

ویدیو

عکس

اینفوگرافی