وقتی دو نهاد زیرمجموعه وزارت ورزش هوادار تلویزیونی را برای گرفتن سهم بیشتر خود از خوان پرنعمت فوتبال گروگان گرفته‌اند چطور می‌توان انتظار داشت این وزارتخانه در جنگ نابرابر با نهادی قدرتمندتر مانند صداوسیما پیروز باشد.

قرن نو ـ گروه ورزشی: رضا جوکار: فوتبال ایران هر هفته یک نمایش افتضاح دارد برای هوادارانی که تنها دلخوشی‌شان در این روزگار انتظار کشیدن برای شروع بازی تیم محبوبشان است. 

فوتبال ایران پیش از این هم نشان داده بود که با توجه به ساختار دولتی و شبه‌دولتی‌اش ظرفیت و خواست حرفه‌ای شدن به معنای آنچه حتی در کشورهای همسایه در جریان است را ندارد.  فوتبال، صنعتی پول‌ساز است اما سهم‌خواهی از این گنج به یک جنگ تمام‌عیار در ایران تبدیل شده است.

دیروز و پیش از بازی پرسپولیس و نفت مشخص نبود پای چقدر پول در میان است که سازمان لیگ و شرکت توسعه و تجهیز اماکن ورزشی به جان هم افتادند تا جلوی ورود بازیکنان  دو تیم به میدان گرفته شود.

بدون هیچ توضیح و قائل شدن شأنی برای مخاطبان تلویزیونی بازی در نهایت با ورود قهرمانانه وزیر ورزش با تأخیری طولانی آغاز شد و مدیر شرکت توسعه و تجهیز هم از کوتاه آمدن خود در این غائله گفت.

طنز تلخ ماجرا اما ورود صداوسیما برای مصالحه بین طرفین است؛  سازمانی که سال‌ها است حتی مصوبه مجلس برای پرداخت حق پخش مسابقات ورزشی را به هیچ می‌گیرد و به دنبال حق‌خواهی برای هواداری است که باید از سفره ناچیز خود بزند و ناجی تیمش در نداری‌ها شود.

هواداری که این روزها سنگ صبور بازیکنان میلیاردی‌اش شده و با هر استوری و پست مشترکی باید نگران اعتصاب باشد؛ هواداری که با تمام فشار زندگی‌‌ای که روی دوشش افتاده، همچنان اهرم فشاری است برای گرفتن درصدهای ناگرفته بازیکنانش.

وقتی دو نهاد زیرمجموعه وزارت ورزش هوادار تلویزیونی را برای گرفتن سهم بیشتر خود از خوان پرنعمت فوتبال گروگان گرفته‌اند چطور می‌توان انتظار داشت این وزارتخانه در جنگ نابرابر با نهادی قدرتمندتر مانند صداوسیما پیروز باشد.

استقلال و پرسپولیس و تمام تیم‌های پرهوادار با پایگاه اجتماعی که دارند توان اداره خود بدون دخالت وزیر و وکیل را دارند؛ به شرطی که حق مشروع آنها از تبلیغات محیطی، حق پخش و کپی‌رایت و... به رسمیت شناخته شود.

با یک مرور ساده به آنچه که پیرامون دو باشگاه می‌گذرد می‌شود به‌راحتی به نمایش خنده‌دار خصوصی‌سازی که نزدیک به دو دهه از آغاز آن می‌گذرد پی برد. از وزارت ورزش گرفته تا زیرمجموعه‌هایش و فدراسیون فوتبال و صداوسیما همگی از سفره سرخابی‌ها متنعم می‌شوند آن وقت چطور می‌توان انتظار داشت دست‌درازی به این سفره کوتاه شود؛ کدام کاسب حسابگری را سراغ دارید که سرقفلی ملکش را به هیچ واگذار کند؟

5965

۱۰:۳۶ ,۰۹ آذر ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


مصطفی آجورلو دیشب طی اظهاراتی قهرمانی های پرسپولیس را حاصل حمایت از این تیم دانشته بود.موضوعی که حالا با واکنش ...

داریوش مصطفوی تلویحا از حذف سرخابی‌ها از لیگ قهرمانان خبر داده است.

هواداران استقلال امروز مقابل وزارت ورزش تجمع کردند تا به این ترتیب اعتراض خود را نسبت به جدایی ۲بازیکن سرباز تیم شان اعلام کنند. آنها البته ...

کمیته انضباطی آرای خود را در خصوص تیم‌های لیگ برتر اعلام کرد.

رقم قراردادهای دو تیم استقلال و پرسپولیس برای فصل جدید مشخص شد.

نظر خود را ثبت کنید