اعتبار موردنیاز مصوبات دولت در سفرهای استانی، اغلب از طریق بانک‌ها و تکلیف‌های جدید به آنها تأمین می‌شود، این ابلاغ‌ها، مشکلات بسیاری در سیستم بانکداری ایجاد می‌کند.

در ستایش و تخریب سفرهای استانی بارها و بارها صحبت شده و عده‌ای آن را ارتباط مستقیم با مردم و برخی آن را رویکرد پوپولیستی و عوام‌فریب دولت‌ها می‌دانند؛ سفرهایی که برای دولت و هیئت همراه هزینه‌هایی دارد و از طرفی برخی از مشکلات خرد و سطحی مردم امکان حل شدن دارد. هرچند که اگر ساختار سیاسی و اقتصادی به‌درستی کار خود را انجام دهد نیاز به ارتباط مستقیم شخص اول اجرایی کشور با مردم نیست و هر ارگان و سازمان وظیفه خود را به‌درستی انجام خواهد اما سفرهای استانی تنها ارتباط با مردم و شنیدن دردودل بی‌واسطه آنها نیست. در تمامی سفرهای استانی رئیس‌جمهور و هیئت همراه او مصوبه‌های زیادی با سرعت بسیار بالا در زمان بسیار کم نهایی می‌شود که هرکدام از آنها طبق قانون ضمانت اجرایی دارد و باید برای آن بودجه در نظر گرفته شود. سؤال اساسی اینجا است که این مصوبه‌ها تا چه حد دقیق و درست است و حتی تخریب‌گر و آسیب‌زننده نیست؟ منابع مالی این مصوبه‌ها از کجا تأمین می‌شود؟

رئیس‌جمهوری در سفر

ابراهیم رئیسی از مرداد ماه امسال بر مسند ریاست‌جمهوری تکیه زده و از آن زمان تا حالا ده سفر استانی داشته است؛ ده سفر استانی در صد روزی که دولت را در دست گرفته و در این میان دو سفر خارج از کشور نیز در برنامه‌های او بوده است. از اولین سفر استانی او که استان خوزستان بود و در ۵ شهریور ماه انجام شد تا ۲۷ آبان که تاکنون آخرین سفر استانی رئیس دولت بوده به صورت میانگین هر هفته یک سفر استانی انجام شده است.

دراین‌میان رئیسی برای اولین سفر خارجی خود در اواخر شهریور ماه برای شرکت در اجلاس سران شانگهای به تاجیکستان و در سفر دوم خارجی به منظور شرکت در اجلاس سران، به اکووارد، پایتخت ترکمنستان رفت. همچنین در ۷ آبان بعد از زلزله اندیکا در استان خوزستان ابراهیم رئیسی سفری فوری به این منطقه برای صدور دستور فوری برای حل مشکلات مردم داشت.

 

نام استان

خوزستان

سیستان و بلوچستان

خراسان جنوبی

ایلام

کهگیلویه و بویراحمد

بوشهر

فارس

اردبیل

سمنان

زنجان

تعداد مصوبه

۷۳

۴۵

۴۰

۶۳

۷۲

۹۲

۱۱۶

۹۰

۱۴۷

۱۱۶

تاریخ سفر

۵ شهریور

۱۱ شهریور

۱۹ شهریور

۲ مهر

۹ مهر

۱۶ مهر

۲۲ مهر

۳۰ مهر

۱۳ آبان

۲۷ آبان

 

 

 

 

 

 

 

۸۵۴  مصوبه در ده سفر استانی

در سفرهای استانی ابراهیم رئیسی ۸۵۴ مصوبه استانی قطعی شد. استان خراسان جنوبی با ۴۵ مصوبه و استان سمنان با ۱۴۷ مصوبه کمترین و بیشترین تعداد مصوبه را در لیست سفرهای استانی دارند.

در سفرهای استانی طرح‌های زیربنایی در حوزه‌های مختلف تصویب می‌شود. معمولاً سفرهای استانی بیش از یک روز طول نمی‌کشد و خروجی آنها چند ده مصوبه است. در سفر یک‌روزه ابراهیم رئیسی به اردبیل، نود طرح تصویب شده که به گفته داود شایقی، رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان اردبیل تعداد ۲۴ طرح مربوط به حوزه زیربنایی، هشت طرح در حوزه صنعت و معدن، سه طرح در حوزه نفت و انرژی،  هشت طرح در حوزه آب و خاک کشاورزی و پنج طرح نیز در حوزه اشتغال بوده است؛ مصوبه‌های سفرهای استانی با سرعت بالا در تصویب آنها حواشی‌ای با خود به همراه داشته است. در سفر رئیسی به شیراز تخریب خانه‌های تاریخی با توجه به مصوبه‌های سفر استانی دولت به آنجا مطرح شد و انتقادها و مخالفت‌های بسیاری با آن شکل گرفت تا آنجا که رئیس شورای شهر شیراز تخریب خانه‌های تاریخی در پی مصوبه سفر هیئت دولت به شیراز را تکذیب کرد.

مشکلاتی که سفرهای استانی برای بانک‌ها ایجاد می‌کند

در سفرهای استانی اعتبارات کلانی برای اجرایی شدن مصوبه‌ها در نظر گرفته می‌شود. تنها در سفر اخیر دولت به استان فارس، شش هزار میلیارد تومان اعتبار برای اجرایی شدن مصوبات اختصاص داده شد؛ اما این اعتبارات از چه منبعی تأمین می‌شود؟

محمد حسینی، عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس در این‌باره می‌گوید: «در قانون برای پرداخت اعتبارات سه مسیر تعریف شده است. در بودجه کل کشور برای انجام سرمایه‌گذاری شرکت‌های دولتی اجازه داده شده که خود شرکت از بانک‌های داخلی و خارجی برای گرفتن تسهیلات اقدام کنند.»

او در مورد راه‌حل دوم قانونی توضیح می‌دهد: «در بخشی دیگر قوانین بودجه بانک‌ها موکلف می‌شوند که برای بخش‌هایی مانند اشتغال و ازدواج که تسهیلاتی قرار می‌دهند؛ با توجه به نرخ سود تسهیلات بانکی چنانچه کمتر از هیجده درصد سود باشد، منابع آن از سود پرداختی وام‌گیرنده و منابع بودجه‌ای تأمین می‌شود.»

او در مورد سومین پیش‌بینی قانون که بخش بزرگی از اعتبارات سفرهای استانی از این مسیر تأمین می‌شود، می‌گوید: «با توجه به اینکه تعدادی از بانک‌های ما دولتی هستند چنانچه یک شرکت خصوصی یا بخش سرمایه‌گذاری خصوصی نیاز به تسهیلات داشته باشد، بانک‌ها مکلف شده‌اند در چارچوب قوانین خود نسبت به پرداخت آن تسهیلات اقدام کنند. پرداختی تسهیلات براساس مصوبات کارگروه‌های استانی مانند کارگروه رونق تسهیل کسب‌وکار یا کارگروه اشتغال در استان‎ها است.» حسینی تأکید می‌کند: «امروز اگر می‌بینیم شرایط پرداختی تسهیلات برای بانک‌های ما مقداری سخت شده و مشکلات عدیده‌ای در حوزه بانک‌ها وجود دارد به خاطر همین تکلیف‌هایی است که به نوعی در قوانین و مقررات ما در حال انجام است.»

براساس گفته این نماینده مجلس، اعتبار مصوبات دولت در سفرهای استانی از محل منابعی که در بودجه دیده شده تأمین می‌شود که رئیس‌جمهور آنها را در ابلاغیه‌ها مشخص می‌کند و برخی دیگر تکلیف‌های جدیدی است که به بانک‌ها در سفرهای استانی ابلاغ می‌شود که این  ابلاغ‌ها ، مشکلات بسیاری در سیستم بانکداری ایجاد می‌کند.

۸۵۴ مصوبه در ۱۰ سفر استانی رئیسی / تامین بودجه هنگفت مصوبات ، پیش بینی شده است؟

 

قدم به قدم پشت‌سر احمدی‌نژاد

محمود احمدی‌نژاد تا پیش از ابراهیم رئیسی رکورددار سفرهای استانی بود اما با توجه به اینکه ابراهیم رئیسی در صد روز اول کاری خود ده سفر کاری داشته به احتمال فراوان این رکورد از دست احمدی‌نژاد خارج خواهد شد. احمدی‌نژاد در پایان سفر به سی استان به عدد پنج هزار و پانصد مصوبه رسید اما اینکه چه تعداد از آنها عملی شد، هیچ‌گاه مشخص نشد. حالا دولت رئیسی جا پای دولت احمدی‌نژاد گذاشته است.

مسعود پزشکیان نماینده مجلس چندی پیش در انتقاد به سفرهای استانی گفته بود: «گاهی مصوبات این سفرها غیرعلمی است. مصوبات زمان احمدی‌نژاد صد سال دیگر هم خیلی‌هایشان ممکن است اجرا نشوند چه برسد به مصوبات دولت رئیسی.» او گفته بود: «اصولاً هر مصوبه‌ای براساس درآمد و پولی که دولت دارد در قانون بودجه می‌آید؛ اگر قرار است وعده‌ای داده شود و مصوبه‌ای شکل بگیرد باید بیاید در بودجه وقتی در بودجه نمی‌آید یعنی پولی وجود ندارد و در نتیجه توقع ایجاد می‌کند که عدم اجرای آن هم نتیجه‌اش افزایش نارضایتی مردم خواهد بود.»

حسن روحانی نسبت به رؤسای‌جمهور قبل و بعد خود رویکردی متفاوت داشت. او در پنج سال ۴۶ سفر استانی رفت اما مصوبات بسیار کمی داشته و خود او گفته بود: «اقدامات دولت در سفرهای استانی مبتنی‌بر مطالعات توسعه‌محور، کاهش تعداد مصوبات و پرهیز جدی از مصوبات غیرکارشناسی‏‌شده و آنی بوده است.»

5965

منبع: خبرگزاری خبرآنلاین

۱۱:۴۷ ,۰۹ آذر ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


رئیس جمهور گفت: پروژه‌های نیمه تمام قم مانند فرودگاه باید به سامان و نتیجه قطعی برسد.

سیدابراهیم رئیسی به‌عنوان رئیس‌جمهوری علاقه زیادی دارد که در سفرهای مختلف خود از اماکن عمومی بازدید کند و با مردم کوچه و خیابان ارتباط برقرار ...

معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استانداری سمنان گفت: در سفر سال گذشته رئیس جمهور به سمنان، اعتبارات خوبی برای استان درنظر گرفته شد که بیشتر به ...

رییس جمهور با اشاره به ظرفیت‌های بالای کشاورزی استان کرمانشاه از جمله قریب به ۹۰۰ هزار اراضی حاصلخیز، گفت: این استان در کنار اینکه امنیت مرزها ...

نظر خود را ثبت کنید