بورس اوراق بهادار امروز نیز با عقب‌نشینی و افت شاخص قرمز پوش شد .

قرن‌نو- گروه اقتصادی:  ریزش بیش از پنج هزار واحدی حالا سبب شده است شاخص در نیمه کانال یک میلیون و سیصد هزار واحد قرار گیرد. 
 ریزش شاخص در روزهای گذشته در حالی اتفاق افاده است که بررسی‌ها نشان می دهد شاخص بورس در سومین روز شهریور 1400، یعنی در روزی که کابینه رییسی رای اعتماد از مجلس شورای اسلامی دریافت کرد، در محدوده یک میلیون و 550 هزار واحدی قرار گرفت . ریزش دویست هزار واحدی در سه ماه نشان می‌دهد برنامه های مهمی که از سوی دولتمردان برای ساماندهی بازار سرمایه اعلام شده بود، ثمری در بهبود وضعیت شاخص نداشته است.  

عباسعلی حقانی نسب، کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با قرن نو در پاسخ به این سئوال که مهمترین دلیل بروز بحران در بورس چیست؟ گفت: به نظر می‌رسد مداخلات دولتی  در اقتصاد و تلاش برای قیمت‌گذاری دستوری یکی از مسائل مهمی است که بورس را در شرایط منفی قرار داه است . 

  این کارشناس بازار سرمایه در توضیح این مطلب ادامه داد: طبیعی است رفتارهای پوپولیستی در حوزه قیمتگذاری کالاها و مداخلات قیمتی با واکنش منفی بازار سرمایه روبرو می‌شود . 
 او با اشاره به اینکه هنوز دولت سیزدهم برنامه مشخص و راهبردی برای حل مساله بوسر به طور خاص و حل بحران‌های اقتصادی به طور کلی ارائه نداده است، ادامه داد: آقای خاندوزی هنگامی که به عنوان نماینده در خانه ملت حضور داشتند دائم درباره ضرورت اجرای مالیات بر عایدی سرمایه غیرمولد مانند مسکن، خودرو و کالاهای مصرفی سخن می گفتند. 
 وی افزود: وی در صحبت‌های خود بر اخذ مالیات از فعالیت‌های سوداگرانه و محتکرانه تاکید می‌کرد اما اکنون که در مقام وزیر امور اقتصادی و دارایی حضور دارد، این لایحه مالیاتی عملا مسکوت مانده و خبری از آن نیست. 
حقانی‌نسب با اکید بر اینکه مشکلات بورس از مشکلات کلی اقتصاد ایران ناشی می شود، به رکود شدید حاکم بر اقتصاد اشاره کرد و افزود:  قرار بود مالیات تولید از 25درصد به حدود 15 درصد کاهش یابد که این اتفاق رخ نداده است، طبیعی است که بدون تغییر وضعیت در تحریم‌های بین‌المللی و سیاست‌گذاری دخلی نمی توان انتظار بهبود شرایط در بازار سرمایه را داشت . 

 بازار سرمایه ایران حالا بیش از یک سال است که وارد فاز نزولی شده است . 
از نیمه مرداد ماه سال 1399 ، بازار سرمایه با رسیدن به سد مقاومتی دو میلیون واحدی، عقب نشینی خود را آغاز کرد و هنوز این وضعیت بی‌ثبات و نوسان در شاخص ادامه دارد.  
 در جریان انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری بارها  کاندیداهای حاضر در این رقابت، از برنامه‌های کوتاه مدت و برق‌آسا برای حل مشکلات بورس سخن گفتند. قاضی‌زاده هاشمی تاکید داشت که مشکل بورس اوراق بهادار سه روزه قابل حل است . 
 اقتصاد ایران نزدیک به یک دهه رشد منفی اقتصادی را تجربه کرده است. تشدید تحریم ها رد سال 1397 ، موج تورمی شدیدی را به همراه داشت و رشد برق آسای بورس در این دوره نیز تحت تاثیر تورم و ورود سرمایه های مردمی به بازار سرمایه اتفاق افتاد. 
 در تازه‌ترین اظهار نظر ، رییس بورس اوراق بهادار از وضعیت کنونی بازار سرمایه ابراز رضایت کرده بود. مجید عشقی گفته است خروج از قیمت‌گذاری دستوری صنایع و خودرو همچنان پیگیری می‌شود. 
 

۱۲:۱۸ ,۰۹ آذر ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


شاخص کل بورس با اُفت ۳۸ هزار واحدی روی پله یک میلیون و ۴۴۵ هزار واحدی قرار گرفت.

پایان بندی قرمز بورس. هفته‌ای که با افت ۴۰ هزار واحدی بورس شروع شده بود با ریزش 39 هزار واحدی تمام شد و شاخص کل را در مرز یک میلیون و 310 هزار واحد ...

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: افراد بدون داشتن دانش بورسی به جای سرمایه‌گذاری مستقیم در بازار سرمایه از طریق صندوق‌های سرمایه‌گذاری ...

نظر خود را ثبت کنید