در شرایطی که براساس آخرین پروتکل‌های بهداشتی، ارائه کارت واکسن برای سفرهای داخلی و خارجی الزامی شده، این مساله برای مسافران ایرانی عازم کشورهای خارجی دردسرهایی درست کرده است.

 از ابتدای آذرماه امسال براساس جدیدترین پروتکل‌های بهداشتی ابلاغ شده از سوی ستاد ملی مقابله با کرونا همه مسافران برای انجام سفرهای داخلی و خارجی ملزم به ارائه کارت واکسن یا نهایتا تست پی سی آر در بازه‌های زمانی ۷۲ ساعته و ۹۶ ساعته (بسته به داخلی و خارجی بودن سفر) شده‌اند.

برهمین اساس مسافران در همه بخش‌های حمل و نقل هوایی، دریایی، زمینی و ریلی براساس کد ملی و سامانه‌ای که از سوی وزارت بهداشت در اختیار این بخش‌ها قرار گرفته رصد می‌شوند تا واکسینه شدن و نشدن آن‌ها چک شود و اگر مسافری هر دو دوز واکسن خود را دریافت نکرده باشد، مجبور است قبل از تهیه بلیت و انجام سفر تست PCR خود را با نتیجه منفی در بازه‌های زمانی ذکر شده، ارائه دهد.

 اما در این زمینه دردسرهایی برای مسافران در پروازهای خارجی به وجود آمده است. برخی مسافران ایرانی عازم کشورهای خارجی اعلام می‌کنند که سفارتخانه‌ها تنها با کارت واکسیناسیون آن هم از نوع آسترازنکا ویزا می‌دهند و از سوی دیگر مراکز واکسیناسیون برای مسافران خارج کشور تا ویزا نباشد، آسترازنکا تزریق نمی‌کنند.

در این میان تجار، دانشجویان و دیگر مسافران ایرانی خارج کشور سردرگم و بلاتکلیف مانده‌اند و نمی‌توانند چه کاری باید انجام دهند.

پیگیری‌های خبرنگار ایسنا از سازمان هواپیمایی کشوری نشان می‌دهد که کشورهای اروپایی عمدتا واکسن آسترازنکا از میان واکسن‌هایی که در ایران تزریق شده را قبول دارند و برخی کشورهای همسایه مانند ترکیه با واکسن سینوفارم اجازه ورود به مسافران ایرانی را می‌دهند.

البته برخی کشورها براساس توافق دوجانبه‌ای که با ایران داشته‌اند تسهیلات بهتری در این زمینه قائل شده‌اند. به عنوان مثال می‌توان به هند اشاره کرد که از سویی ایران واکسن بهارات هندوستان را نیز مورد تایید قرار داده و این کشور نیز به مسافران ایرانی حتی با واکسن برکت هم اجازه ورود می‌دهد.

حل این مشکل مسافران پروازهای خارجی و تسهیل سفرهای خارجی ایرانی‌ها منوط به انجام مذاکرات و توافق دو و چندجانبه بین ایران و دیگر کشورهاست که در حیطه وظایف وزارت امور خارجه و وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

۱۳:۰۸ ,۰۹ آذر ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


فرودگاه امام خمینی(ره) در اطلاعیه‌ای اعلام‌ کرد: با توجه به تغییر ساعت رسمی کشور از امشب همه پروازها طبق ساعت رسمی جدید انجام می‌شود.

سقوط یک فروند هواپیمای مسافربری بوئینگ در چین به دنبال سال‌ها تحولات این سازنده آمریکایی رخ داد و چشم‌انداز بررسی مجدد نظارتی را افزایش و ...

رئیس پلیس راهور گفت: حدود ۲۹۹ هزار خودرو به‌خاطر عدم واکسیناسیون مالک یا راننده جریمه یک میلیون تومانی شدند.

رئیس اداره بیماری‌های قابل‌پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت با اشاره به شرایط واکسیناسیون کرونا در کشور، گفت: اکنون تمامی افراد بالای هیجده ...

طبق گزارش‌ها این زن ۳۶ ساله بر اثر "میوکاردیت" حاد قلبی که از عوارض جانبی واکسن کرونای فایزر بوده, جان خود را از دست داده است.

نظر خود را ثبت کنید

ویدیو

عکس

اینفوگرافی