دیپلمات‌های اتحادیه اروپا، ایران و روسیه پس از برگزاری اولین مذاکرات بین ایران و قدرت‌های جهانی در پنج ماه اخیر برای حفظ توافق هسته‌ای 2015 در روز دوشنبه، علی‌رغم اتخاذ مواضع سختگیرانه علنی تهران که قدرت‌های غربی می‌گفتند نتیجه‌ای نخواهد داد، ابراز امیدواری کردند.

قرن نو ـ گروه بین‌الملل: دیپلمات‌ها می‌گویند که زمان برای احیای مجدد این پیمان در حال تمام شدن است. دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا در سال 2018 در اقدامی که خشم ایران را برانگیخت و دیگر قدرت‌های درگیر (بریتانیا، چین، فرانسه، آلمان و روسیه) را ناامید کرد، کنار رفت.

نمایندگان اتحادیه اروپا، ایران و روسیه در مذاکرات پس از آغاز دور جدید با نشست طرف‌های باقیمانده در توافق، بدون حضور ایالات متحده (که ایران از ملاقات رودررو با آن امتناع می‌کند) ارزیابی‌های خوش‌بینانه‌ای ارائه کردند.

انریکه مورا که ریاست مذاکرات را برعهده دارد، پس از این نشست گفت: «احساس بسیار مثبتی نسبت به آنچه امروز دیده‌ام دارم.»

مورا به خبرنگاران گفت: هیئت جدید ایرانی به خواسته خود مبنی‌بر لغو تمامی تحریم‌ها پایبند بوده است اما او همچنین اذعان کرد که تهران نتایج شش دور قبلی مذاکرات که بین آوریل و ژوئن برگزار شده بود را به‌طور کامل رد نکرده است.

او گفت: «آنها پذیرفته‌اند که کار انجام‌شده در شش دور اول مبنای خوبی برای پیشبرد کار ما است. البته ما حساسیت‌های سیاسی دولت جدید ایران را نیز در نظر قرار خواهیم داد.»

میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در این مذاکرات نیز در توئیتر گفت که این مذاکرات «با موفقیت آغاز شد.» علی باقری‌کنی، مذاکره‌کننده ارشد ایران هم در پاسخ به این سؤال که آیا خوش‌بین است، به خبرنگاران گفت: «بله، هستم.»

بااین‌حال، مشخص نیست که آیا ایران با ازسرگیری مذاکرات از همان جایی که در ژوئن متوقف شده بود ـ طبق خواسته قدرت‌های غربی ـ موافقت کرده و اینکه این خوش‌بینی موجه است.

دیپلمات‌های غربی می‌گویند تیم مذاکره‌کننده تهران خواسته‌هایی را مطرح کرده که دیپلمات‌های آمریکایی و اروپایی آن را غیرواقعی می‌دانند.

ایران موضع سازش‌ناپذیری را اتخاذ کرده و خواستار حذف تمامی تحریم‌های ایالات متحده و اتحادیه اروپا، که از سال 2017 اعمال شده‌اند؛ ازجمله تحریم‌هایی که مرتبط با برنامه هسته‌ای این کشور نیستند، در یک فرایند قابل‌راستی‌آزمایی شده است.

باقری‌کنی همچنین گفت واشنگتن و متحدان غربی‌اش باید تضمین کنند که در آینده تحریم جدیدی اعمال نخواهد شد.

وی به خبرنگاران گفت: «همه طرف‌های جلسه درخواست ایران را پذیرفتند که ابتدا وضعیت تحریم‌های غیرقانونی و ناعادلانه آمریکا روشن شود و سپس درباره سایر موضوعات بحث کنیم و درباره آن تصمیم‌گیری کنیم».

هیچ اظهارنظر فوری از سوی قدرت‌های بزرگ درباره سخنان باقری‌کنی درباره توالی موضوعات منتشر نشد.

5965

منبع: رویترز. متن ترجمه و اندکی تلخیص شده است.

۱۳:۳۹ ,۰۹ آذر ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


پرونده هسته‌ای همچنان پیچیده باقی مانده، اولیانوف نماینده روسیه در وین تاکیدمی‌کند که جایگزینی برای برجام وجود ندارد و ندپرایس سخنگوی وزارت ...

یک مقام ارشد اتحادیه اروپا روز جمعه گفت مذاکرات برای نجات توافق هسته‌ای 2015 ایران روبه‌جلو است و افزود مسائل بزرگ مختلفی هنوز برای توافق بر ...

ان‌بی‌سی در گزارشی به مذاکرات وین پرداخت و مدعی شد روسیه در هفته‌های اخیر درباره توافق موقت احتمالی با ایران شامل کاهش محدود تحریم‌ها در ...

مذاکرات بر سر بازیابی توافق هسته‌ای ازهم‌پاشیده ایران با قدرت‌های جهانی، پس از آنکه روسیه خواستار لغو تحریم‌هایی شد که مسکو را به دلیل جنگ ...

نظر خود را ثبت کنید