روابط عمومی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با توجه به بیانیه منتشرشده از سوی وزارت امور خارجه اوکراین و همچنین آخرین تحولات پرونده سقوط هواپیمای اوکراینی، بیانیه جدیدی را منتشر کرد و نکات زیر را جهت تنویر افکارِعمومی اعلام کرد.

به گزارش قرن نو در این بیانیه آمده است:

ـ به دنبال وقوع سانحه تأسف‌بار سقوط هواپیمای اوکراینی، جمهوری اسلامی ایران براساس حسن‌نیت و زدودن سوءتفاهم‌های احتمالی در روابط دوجانبه، نهایت تلاش خود را به کار بست که در فضایی سازنده و حرفه‌ای، تعامل مقتضی با دولت اوکراین در خصوص ابعاد مختلف این سانحه را انجام دهد.

ـ براین‌اساس، همان‌طور که آگاهی دارند، علاوه‌بر چندین ملاقات و تماس در سطوح مختلف میان مسئولان ذی‌ربط در دو کشور، هیئت‌های دو طرف با حضور نمایندگان تمامی بخش‌های مربوطه در سه دور مذاکرات دوجانبه، مرداد 1399 در کی‌یف، مهر 1399 در تهران و خرداد 1400 در کی‌یف شرکت کرده و در قالب مذاکرات یادشده، به تمام جوانب فنی، نظامی، حقوقی، کیفری و پرداخت‌ها به تفصیل و متناسب با تعهدات بین‌المللی و حتی فراتر از آن  پرداخته شد. 

هیئت جمهوری اسلامی ایران با حسن‌نیت، کلیه یافته‌های خود و شرح مبسوطی از اقدامات انجام‌شده را به اطلاع هیئت اوکراینی رسانده و در محدوده قوانین و مقررات تلاش کرد به سؤالات هیئت اوکراینی پاسخ‌های لازم را ارائه نماید.

با وجود عدم تمایل طرف اوکراینی برای مذاکره راجع به زیان‌های وارده به خانواده‌های جان‌باختگان و شرکت هواپیمایی اوکراین اینترنشنال (مائو) که در دور دوم مذاکرات دوجانبه اعلام شد، هماهنگی‌های لازم به منظور آغاز هرچه سریع‌تر مذاکره بین شرکت هواپیمایی یادشده با دولت جمهوری اسلامی ایران (به نمایندگی مرکز امور حقوقی بین‌المللی) انجام شده و اولین دور مذاکرات در تاریخ 9 تیر 1400 برگزار شد و تماس بین طرفین دراین‌زمینه ادامه دارد. 

 در خصوص ابعاد فنی سانحه نیز با خوانش جعبه‌های سیاه در پاریس، وفق مقررات بین‌المللی مربوطه و با مشارکت دولت‌های ذی‌ربط، وفق ضمیمه 13 کنوانسیون شیکاگو، تیم تحقیقات سانحه، فرآیند تحقیقات و بازرسی را به سرانجام رسانده و گزارش فنی سانحه در موعد زمانی مقرر پس از انجام هماهنگی‌های لازم با دولت‌های ذی‌ربط، منتشر و به نحو مقتضی به سازمان بین‌المللی هواپیمایی کشوری (ایکائو) نیز ارائه شد. این موضوع در مشارکت هیئت ایرانی در نشست شورای ایکائو، طی سخنرانی معاون وقت وزیر امور خارجه در تاریخ 28 خرداد 1400 به اطلاع دولت‌های شرکت‌کننده رسید.

در زمینه کیفری و قضایی، جمهوری اسلامی ایران با مدّنظر قرار دادن کلیه جوانب حقوقی و کیفری و وفق قوانین و مقررات خود، اقدامات لازم در زمینه انجام تحقیقات و بررسی‌های کیفری را از طریق دادستانی نظامی تهران در قبال متهمین انجام داده و کیفرخواست از سوی دادستانی به دادگاه تقدیم شد. اولین جلسه دادگاه در تاریخ 30 آبان 1400 تشکیل گردید. جلسات دادگاه وفق نظرات قضات محترم و با رعایت کلیه استانداردهای قانونی در موعد زمانی مقتضی برگزار می‌شود و تا حصول نتیجه و اجرای عدالت ادامه خواهد یافت.

ازسوی‌دیگر، جمهوری اسلامی ایران براساس حسن‌نیت و برمبنای ex-gratia و در راستای دلجویی از خانواده‌های جان‌باختگان، نسبت به تعیین رقمی برای پرداخت به خانواده‌های کلیه قربانیان (بدون هیچ‌گونه تبعیض از قبیل تابعیت آنها) اقدام کرده و با تشکیل «ستاد پرداخت» در وزارت راه و شهرسازی، تاکنون به تعداد زیادی از خانواده‌ها پرداخت صورت گرفته و مراحل قانونی برای پرداخت به مابقی نیز در دست انجام است.

درهمین‌راستا، علاوه‌بر اطلاع‌رسانی و پرداخت به اتباع ایرانی، طی یادداشت‌هایی، مراتب به دولت‌های اوکراین، کانادا، افغانستان و سوئد که برخی از اتباع آنان در میان جان‌باختگان قرار دارند اطلاع‌رسانی شده و آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای پرداخت به خانواده‌های اتباع جان‌باخته آنها اعلام گردیده است.

در نتیجه، همان‌طور که از مطالب بالا مشخص است، این وزارتخانه براین‌باور است که کلیه ابعاد سانحه هواپیمای اوکراینی در قالب سه دور مذاکرات انجام‌شده بین هیئت‌های دو طرف و سایر تماس‌های رسمی فی‌مابین، به حد کفایت مورد توجه قرار گرفته است. مع‌الوصف، جمهوری اسلامی ایران همواره آماده است به تعاملات دوجانبه از طریق سفارتخانه‌های دو طرف یا سایر دیدارها و تعاملات میان مقامات دو کشور ادامه دهد.

5965

منبع: خبرگزاری ایسنا

۱۶:۴۶ ,۰۹ آذر ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


مقام اوکراینی به بیان اظهاراتی در مورد سقوط هواپیمای این کشور در ایران پرداخت و گفت: مبلغ غرامت باید با توافق همه دولت‌هایی که شهروندان آنها ...

دولت کانادا در گزارشی نتایج تحلیل‌ها و تحقیقات مستقل درباره علل سقوط هواپیمای اوکراینی را ارائه و نتیجه هشت ماه بررسی مستقل علل سقوط هواپیمای ...

معاون وزیر امور خارجه ایران با اشاره به گزارش دولت کانادا مبنی بر عمدی نبودن سانحه سقوط هواپیمای اوکراینی، نسبت به سوءاستفاده سیاسی این کشور ...

رئیس سازمان قضائی نیروهای مسلح با اشاره به پرونده هواپیمای اوکراینی گفت: «در این پرونده برای ۱۰ متهم کیفرخواستی مستدل و مستند در ۲۰۰ صفحه صادر ...

نظر خود را ثبت کنید