«واکسن» به عنوان کلمه سال فرهنگ لغت «میریام وبستر» معرفی شد.

«واکسن» توسط میریام وبستر، ناشر فرهنگ لغت، به عنوان «کلمه سال» رسمی اعلام شد. در عصر بیماری کووید ۱۹، کاربرد این کلمه تا ۶۰۰ درصد افزایش یافت زیرا مردم در تلاش بودند تا معنای آن را از طریق فرهنگ لغت آنلاین ناشر جستجو کنند. واکسن‌ها در سراسر سال جاری در تمام کشورها ظاهر شدند و همین به حجم جستجو و به‌کارگیری این واژه دامن زد.

پیتر سوکولوفسکی، سردبیر میریام وبستر، در بیانیه‌ای گفت: کلمات کمی می‌توانند در مورد یک لحظه در زمان چیزهای زیادی بیان کنند. داستان چیزی فراتر از پزشکی است. این مرکز در کانون بحث‌ها درباره انتخاب شخصی، وابستگی سیاسی، مقررات حرفه‌ای، ایمنی مدرسه، نابرابری مراقبت‌های بهداشتی و موارد دیگر بود. بزرگترین رویداد علمی سال به سرعت تبدیل به بزرگترین بحث سیاسی در کشورها شد و واژه «واکسن» در مرکز و محوریت تمام این مباحث قرار گرفت.

ترافیک اینترنت در طول بحث در مورد دستورات و توصیه‌های پزشکی یا هر زمان که تعداد افراد واکسینه شده به نقطه عطف قابل توجهی رسید، افزایش یافت.

با معرفی دستورات ایالتی و فدرال واکسن، جستجوها در ماه آگوست به طرز چشمگیری افزایش یافت. این فرهنگ لغت در تجزیه و تحلیل خود توضیح داد که جنجال پیرامون دستور اجرایی بایدن در سپتامبر مبنی بر الزام واکسیناسیون برای کارمندان فدرال، اخبار در مورد توصیه‌های تقویت کننده و مجوز واکسن برای کودکان همچنان باعث افزایش علاقه به این کلمه شده است.

سایر «جستجوهای برتر» در سال ۲۰۲۱ نیز بر اثر رویدادهای مهم و رخدادهای فرهنگی انجام شد.این واژه‌ها شامل «شورش»(insurrection)، «زیرساخت»(infrastructure)، «استقامت»(perseverance) - پس از فرود فضاپیمای «استقامت» ناسا روی مریخ - و «سیجندر» می‌شود.

منبع: خبرگزاری فارس

۲۰:۰۰ ,۰۹ آذر ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


مدیر مرکز کارآزمایی بالینی واکسن کووایران برکت گفت: تاکنون فازهای اول تا سوم کارآزمایی بالینی واکسن "کوو ایران برکت" با موفقیت پشت سر گذاشته ...

مدیرکل بهداشت و درمان وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح از تحویل نخستین محموله واکسن عمومی به وزارت بهداشت جهت ...

سرپرست مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت گفت: ستاد ملی مقابله با کرونا مصوب کرد که واکسیناسیون گروه سنی ۵ تا ۱۱ سال در سراسر کشور ...

محققان سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی همسود (CSIRO) استرالیا روشی جدید برای نگهداری واکسن‌ها در دمای بالا ایجاد کرده‌اند.

نظر خود را ثبت کنید