متاورس به مردم اجازه می‌دهد دنیای مجازی بی‌پایانی را تجربه کنند؛ جایی که می‌توانند کارهایی را انجام دهند که فقط رؤیای آن را در سر می‌پروراندند.

قرن نو ـ گروه اقتصادی _ نگار علی: با پایان یافتن ماه ژوئن، مارک زاکربرگ، مدیرعامل فیس‌بوک، به کارمندان خود در مورد یک ابتکار بلندپروازانه جدید گفت؛ آینده این شرکت بسیار فراتر از پروژه فعلی ساخت مجموعه‌ای از برنامه‌های اجتماعی متصل به یکدیگر  و سخت‌افزاری برای پشتیبانی از آنها خواهد بود و در عوض فیس‌بوک در تلاش است تا مجموعه‌ای از تجربیات حداکثری و به‌هم‌پیوسته را در فضای سایبر و در دنیایی که از آن به عنوان متاورس نام برده می‌شود، ایجاد کند.

به گفته زاکربرگ، متاورز در حال شکل‌گیری است؛ این اصطلاح که برای اولین‌بار در رمان علمی ـ تخیلی «سقوط برف» نیل استفنسون در سال 1992 ابداع شد، به همگرایی واقعیت فیزیکی، افزوده و مجازی در یک فضای آنلاین مشترک اشاره دارد.

به گفته متیو بال، سرمایه‌دار آمریکایی، متاورس باید دنیای فیزیکی و مجازی را دربرگیرد و شامل یک اقتصاد تمام‌عیار باشد و قابلیت همکاری بی‌سابقه‌ای را ارائه دهد تا کاربران بتوانند آواتارها و کالاهای خود را از یک مکان در متاورس به مکان دیگر منتقل کنند.

گفتنی است که قصد اعلام‌شده زاکربرگ برای ساخت نسخه حداکثری‌ از فیس‌بوک، شامل حضور اجتماعی، اداری و سرگرمی در فضای سایبر در زمانی صورت می‌گیرد که دولت ایالات متحده در تلاش است شرکت فعلی او را متلاشی کند.

کنگره آمریکا درصدد است تا به طور بالقوه فیس‌بوک را مجبور ‌کند اینستاگرام و واتس‌اپ را کنار بگذارد و توانایی فیس‌بوک را برای خریدهای آینده محدود کند.

درعین‌حال، زاکربرگ گفته است که متاورس فرصت‌های عظیمی را برای خالقان و هنرمندان به ارمغان می‌آورد و فرصت‌های تازه‌ای پیش‌روی افرادی قرار می‌دهد که می‌خواهند کار کنند و خانه‌هایی دور از مراکز شهری امروزی داشته باشند و به افرادی که در مکان‌هایی زندگی می‌کنند که فرصت‌های تحصیل یا تفریح محدودتر است.

استقبال پرشور اروپایی‌ها از متاورس

فیس‌بوک در آغاز سفری برای کمک به ساخت پلت‌فرم محاسباتی بعدی است؛ با همکاری دیگر استعدادها، این غول فناوری در حال توسعه چیزی است که اغلب از آن به عنوان متاورس یاد می‌شود، مرحله جدیدی از تجربیات مجازی به‌هم‌پیوسته با استفاده از فناوری‌هایی مانند واقعیت مجازی و واقعیت افزوده، در قلب آن این ایده وجود دارد که با ایجاد حس بیشتر و حضور مجازی تعامل آنلاین می‌تواند بسیار به تجربه تعامل شخصی نزدیک‌تر شود.

متاورس پتانسیل کمک به دسترسی به فرصت‌های خلاقانه، اجتماعی و اقتصادی جدید را دارد و اروپایی‌ها از همان ابتدا در آن شریک خواهند بود.

هیچ شرکتی مالک متاورس نخواهد بود و مانند اینترنت، ویژگی کلیدی آن غیرمتمرکز بودن و قابلیت همکاری آن خواهد بود؛ تحقق این امر مستلزم شکل‌گیری همکاری بین شرکت‌ها، توسعه‌دهندگان، سازندگان و سیاست‌گذاران است.

معاونت امور بین‌الملل در اتحادیه اروپا اعلام کرده است که ظرفیت ایجاد ده هزار شغل در این پلتفرم جدید را تا پنج سال آینده خواهد داشت؛ اروپا برای فیس‌بوک بسیار مهم است، از هزاران کارمند در اتحادیه اروپا گرفته تا میلیون‌ها کسب‌وکار که هر روز از برنامه‌ها و ابزارهای فیس‌بوک استفاده می‌کنند، اروپا بخش بزرگی از موفقیت این غول فناوری است؛ زیرا فیس‌بوک بر روی موفقیت شرکت‌های اروپایی و اقتصاد گسترده‌تر سرمایه‌گذاری می‌کند.

اتحادیه اروپا دارای چندین مزیت است که آن را به مکانی عالی برای سرمایه‌گذاری شرکت‌های فناوری تبدیل می‌کند، بازار مصرف‌کننده بزرگ، دانشگاه‌های درجه یک و مهم‌تر از همه استعدادهای برتر.

مزایای اقتصادی متاورس

گزارشی از شرکت سرمایه‌گذاری کریپتو گری اسکیل تخمین می‌زند که کسب درآمد از دنیای بازی‌های مجازی می‌تواند تا سال 2025 به چهارصد میلیارد دلار برسد.

به گفته این شرکت سرمایه‌گذاری، با وجود دنیای دیجیتال که همچنان برای خود در زندگی روزمره ما جا باز می‌کند، متاورس می‌تواند فرصت بازار دنیای بازی‌های مجازی را تا یک تریلیون دلار افزایش دهد.

به گفته کارشناس این شرکت سرمایه‌گذاری، متاورس دنیای مجازی سه‌بعدی به‌هم‌پیوسته و متکی بر تجربه است که در آن افراد مستقر در هر نقطه می‌توانند در زمان واقعی با هم معاشرت کنند تا یک اقتصاد اینترنتی پایدار، متعلق به کاربر و جهان دیجیتال را شکل دهند.

بررسی‌ها حاکی از آن است که گیمرها به طور فزاینده‌ای از بازی‌های پریمیوم «پرداخت برای بازی» فاصله می‌گیرند و به سمت بازی‌های «رایگان» حرکت می‌کنند که توسعه‌دهندگان با فروش آیتم‌هایی در درون بازی به بازیکنان اجازه به دست آوردن موقعیت اجتماعی در دنیای مجازی را می‌دهند.

ما درحال‌حاضر حدود یک‌سوم از زندگی خود را صرف فعالیت‌های اوقات فراغت مانند تماشای تلویزیون، بازی‌های ویدئویی، یا استفاده از رسانه‌های اجتماعی می‌کنیم  که احتمالاً با عادی شدن کار از راه دور افزایش می‌یابد؛ با معطوف شدن بخش بیشتری از توجه ما به فعالیت‌های دیجیتال، به‌ویژه پس از همه‌گیری، دنیای دیجیتال و فیزیکی به تدریج در حال ادغام هستند و این تا حدی توضیح می دهد که چرا متاورس اشتیاق قابل‌توجهی را در دنیا ایجاد کرده است.

5965

۲۱:۳۹ ,۰۹ آذر ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


«مارک زاکربرگ» مدیر اجرایی فیسبوک اعلام کرد که حساب‌های دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در این شبکه اجتماعی و ایسنستاگرام به مدت نامحدود ...

فیسبوک با ادعای نقض معیارهای این شبکه توسط پرس‌تی‌وی، صفحه این شبکه خبری را با بیش از ۴ میلیون عضو، به صورت دائمی مسدود کرد.

اطلاعات شخصی کاربران فیسبوک از 106 کشور بطور آزاد در اینترنت قابل دسترس است.

اخیرا هکرها اطلاعات مربوط به ۵۰۰ میلیون کاربر فیسبوک را به طور رایگان در فضای آنلاین منتشر کردند. اما یکی از نکات جالب این اتفاق، فاش شدن شماره ...

جوزف بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در مصاحبه‌ای که روز دوشنبه در روزنامه کوریره دلا سرا منتشر شد، خواستار اقدام دولت‌های این نهاد ...

نظر خود را ثبت کنید