رییس سازمان فضایی ایران سهم بخش خصوصی از اقتصاد ۴۴۷ میلیارد دلاری حوزه فضایی در سال ۲۰۲۰ را ۷۶ درصد عنوان کرد و گفت: این رقم نشان‌دهنده نقش‌آفرینی این بخش در تمام ارکان حوزه فضایی است.

مرتضی براری در گفت‌وگو با خبرنگار قرن نو، رشد و گسترش فناوری‌های جدید در سراسر دنیا را همزمان با شکل‌گیری نسل چهارم فضا، بستری مناسب برای فعالیت بخش خصوصی در صنعت فضایی عنوان کرد.

او حوزه اثرگذاری شرکت‌های دانش بیان در این زمینه را چندوجهی ارزیابی کرد و افزود: در نسل چهارم فضا که از آن به پیوند فناوری‌های نوین نیز یاد می‌شود، بخش خصوصی، شرکت‌های دانش‌بنیان و استارتاپ‌های فضاپایه به ایفای نقشی جدی می‌پردازند و این روند را در تمام چرخه فناوری فضایی چه حوزه بالادست برای توسعه فناوری و چه در حوزه پایین‌دست برای ارایه خدمات شاهد خواهیم بود.

این در حالی است که به گفته رئیس سازمان فضایی ایران، ویژگی‌هایی همچون چابکی، خلاقیت و نوآوری در بخش خصوصی از عوامل اساسی شکوفایی اقتصاد فضایی به شمار می‌روند.

این عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی مالک اشتر درباره نحوه فعالیت استارتا‌پ‌ها در صنعت فضایی توضیح داد: با ارایه خدمات استارتاپ‌ها به بخش‌های گوناگون مردمی و دولتی، فعالان بخش فضاپایه با ارائه راهکارهای موثر به مردم، سازمان‌ها و نهادهای دولتی، اقتصاد حوزه خدمات فضایی را دگرگون کردند و برای حل چالش‌ها موثر واقع شدند.

براری درخصوص سرعت رشد و عملکرد استارتاپ‌های ایرانی در این حوزه افزود: در حوزه فضایی تاکنون بیش از 92 استارتاپ و شرکت دانش‌بنیان در حوزه‌های مختلف زنجیره ارزش حوزه فضایی شکل گرفته‌اند و خدمات خود را ارایه می‌دهند.

به گفته او، استارتاپ‌های ایرانی در حوزه‌های گسترده‌ای همچون طراحی و ساخت ماهواره، اپراتورهای مخابراتی، تجهیزات الکترونیکی یا در دیگر بخش‌ها مانند صنعت بیمه، محیط زیست و منابع طبیعی، مدیریت بحران، مکان‌یابی، معدن و اکتشافات، هواشناسی، خدمات شهری، حمل و نقل و کشاورزی مشغول فعالیت هستند.

براری درباره روند تاثیر اقتصاد فضایی بر اقتصاد دیجیتال نیز اظهار داشت: امروزه با توسعه فناوری فضایی و ارزان‌سازی و کوچک‌سازی ماهواره‌ها و ظهور منظومه‌های ماهواره‌ای، حوزه فضایی علاوه بر حوزه اقتداری به یک زیرساخت برای ارائه خدمات نوین همچون فناوری‌های نسل جدید 5G، کلان داده، اینترنت پهن باند و کلان داده تبدیل شده است.

رئیس سازمان فضایی ایران پیش‌بینی کرد با رشد روزافزون تعداد پرتاب ماهواره‌ها در سراسر جهان و ورود هلدینگ‌ها و غول‌های اقتصادی به عرصه فضایی و توسعه منظومه‌های ماهواره در آینده‌ای نزدیک، زیرساخت‌های ماهواره‌ای برای ارائه خدمات نوین ارتباطی به عنصری جدانشدنی و لازم تبدل شود.

۱۱:۲۲ ,۱۰ آذر ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


در سال ۲۰۱۸، اخترشناسان ناسا اولین شواهد یخ آب را در ماه پیدا کردند.

پل لوسی، دانشمند علوم سیاره‌ای در دانشگاه هاوایی گفت: «این باد یونیزه بسیار فرساینده است و باید مدت‌ها پیش یخ‌های ماه را از بین می‌برد و ...

اگر قرار باشد انسان‌ها روزی بر روی ماه و مریخ ساکن شوند، دانشمندان باید راهی برای رشد غذا در این مکان‌ها ایجاد کنند و اکنون فضانوردان تازه‌نفس ...

در عکس جدیدی که ناسا از سیاره سرخ منتشر کرده است، یخبندان در سراسر سطح دهانه جنوبی مریخ مشاهده می‌شود.

ناسا تصمیم گرفته موشکی که در ماموریت آرتمیس ۱ به کار می رود را از روی پد پرتاب به واحد فراوری منتقل کند تا چالش های نمایان شده طی تست های اخیر ...

نظر خود را ثبت کنید

ویدیو

عکس

اینفوگرافی