رییس سازمان فضایی ایران سهم بخش خصوصی از اقتصاد ۴۴۷ میلیارد دلاری حوزه فضایی در سال ۲۰۲۰ را ۷۶ درصد عنوان کرد و گفت: این رقم نشان‌دهنده نقش‌آفرینی این بخش در تمام ارکان حوزه فضایی است.

مرتضی براری در گفت‌وگو با خبرنگار قرن نو، رشد و گسترش فناوری‌های جدید در سراسر دنیا را همزمان با شکل‌گیری نسل چهارم فضا، بستری مناسب برای فعالیت بخش خصوصی در صنعت فضایی عنوان کرد.

او حوزه اثرگذاری شرکت‌های دانش بیان در این زمینه را چندوجهی ارزیابی کرد و افزود: در نسل چهارم فضا که از آن به پیوند فناوری‌های نوین نیز یاد می‌شود، بخش خصوصی، شرکت‌های دانش‌بنیان و استارتاپ‌های فضاپایه به ایفای نقشی جدی می‌پردازند و این روند را در تمام چرخه فناوری فضایی چه حوزه بالادست برای توسعه فناوری و چه در حوزه پایین‌دست برای ارایه خدمات شاهد خواهیم بود.

این در حالی است که به گفته رئیس سازمان فضایی ایران، ویژگی‌هایی همچون چابکی، خلاقیت و نوآوری در بخش خصوصی از عوامل اساسی شکوفایی اقتصاد فضایی به شمار می‌روند.

این عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی مالک اشتر درباره نحوه فعالیت استارتا‌پ‌ها در صنعت فضایی توضیح داد: با ارایه خدمات استارتاپ‌ها به بخش‌های گوناگون مردمی و دولتی، فعالان بخش فضاپایه با ارائه راهکارهای موثر به مردم، سازمان‌ها و نهادهای دولتی، اقتصاد حوزه خدمات فضایی را دگرگون کردند و برای حل چالش‌ها موثر واقع شدند.

براری درخصوص سرعت رشد و عملکرد استارتاپ‌های ایرانی در این حوزه افزود: در حوزه فضایی تاکنون بیش از 92 استارتاپ و شرکت دانش‌بنیان در حوزه‌های مختلف زنجیره ارزش حوزه فضایی شکل گرفته‌اند و خدمات خود را ارایه می‌دهند.

به گفته او، استارتاپ‌های ایرانی در حوزه‌های گسترده‌ای همچون طراحی و ساخت ماهواره، اپراتورهای مخابراتی، تجهیزات الکترونیکی یا در دیگر بخش‌ها مانند صنعت بیمه، محیط زیست و منابع طبیعی، مدیریت بحران، مکان‌یابی، معدن و اکتشافات، هواشناسی، خدمات شهری، حمل و نقل و کشاورزی مشغول فعالیت هستند.

براری درباره روند تاثیر اقتصاد فضایی بر اقتصاد دیجیتال نیز اظهار داشت: امروزه با توسعه فناوری فضایی و ارزان‌سازی و کوچک‌سازی ماهواره‌ها و ظهور منظومه‌های ماهواره‌ای، حوزه فضایی علاوه بر حوزه اقتداری به یک زیرساخت برای ارائه خدمات نوین همچون فناوری‌های نسل جدید 5G، کلان داده، اینترنت پهن باند و کلان داده تبدیل شده است.

رئیس سازمان فضایی ایران پیش‌بینی کرد با رشد روزافزون تعداد پرتاب ماهواره‌ها در سراسر جهان و ورود هلدینگ‌ها و غول‌های اقتصادی به عرصه فضایی و توسعه منظومه‌های ماهواره در آینده‌ای نزدیک، زیرساخت‌های ماهواره‌ای برای ارائه خدمات نوین ارتباطی به عنصری جدانشدنی و لازم تبدل شود.

۱۱:۲۲ ,۱۰ آذر ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


هرچند امروزه دسترسی به اینترت و ماهواره حق همه است و همچون آب به یکی از نیازهای حیاتی انسان تبدیل شده است اما روزی می‌رسد که هنگام خیره شدن ...

در هفته‌های گذشته، زباله‌ای فضایی به جرم سه تن که احتمالا مرحله دوم راکتی چینی بود، سر و صدای زیادی به پا کرد. این زباله بالاخره به ماه برخورد ...

تجزیه‌وتحلیل دقیق صدای جمع‌آوری‌شده در سال گذشته توسط یک میکروفون فرانسوی بر روی مریخ‌نورد استقامت ناسا، بینش‌های شگفت‌انگیز جدیدی را ...

دانشمندان آمریکایی در اقدامی جالب موفق به کاشت گیاهان در خاکی که طی ماموریت‌های آپولو از ماه جمع‌آوری شده بود، شدند.

نظر خود را ثبت کنید