چسبندگی بالای قیمت‌ها در بازار ارز سبب شده حتی آغاز مذاکرات وین نیز تأثیر چندانی بر وضعیت قیمتی در بازار به‌جا نگذارد.

قرن نو ـ گروه اقتصادی: صرافان می‌گویند بازار ارز در شرایط فعلی حساسیت چندانی به روند مذاکرات نشان نداده و حجم دادوستدها به واسطه کاهش قابل‌توجه تقاضا در بازار در پایین‌ترین میزان ممکن است. 

بازار ارز این روزها با سه سیگنال مهم روبه‌رو است: ازیک‌سو آغاز وضعیت مذاکرات و فضای حاکم بر آن می‌تواند مسیر حرکت بازار را دستخوش تغییر کند و ازسوی‌دیگر اخباری که درباره بودجه سال آینده منتشر می‌شود سیگنال مهمی را به بازار مخابره می‌کند.

پیش از این مذاکرات هسته‌ای به‌سرعت تأثیرات آنی بر بازار ارز به‌جا می‌گذاشت. 

برخی گزارش‌ها بر تصمیم دولت مبنی‌بر حذف ارز 4200 تومانی در سال آینده دلالت دارد. حجم ارز تخصیصی در این حوزه در محدوده یازده تا سیزده میلیارد دلار برآورد می‌شود و در صورت عدم هزینه‌کرد در این بخش، بازار ارز با شرایط تازه‌ای روبه‌رو خواهد شد. بسیاری از صرافان می‌گویند عدم تخصیص ارز 4200 تومانی می‌تواند افزایش عرضه در بازار را در پی داشته باشد. ازسوی‌دیگر، محدود شدن فروش ارز به خریداران خرد نیز در میان‌مدت می‌تواند فضای بازار را تحت‌ِتأثیر قرار دهد. 

درحالی‌که انتظار می‌رفت با ایجاد محدودیت در فروش اسکناس ارزی به متقاضیان، قیمت ارز در بازار دستخوش کاهش شود، افزایش تقاضا در بازار آزاد سبب شد قیمت‌ها در حاشیه خیابان دستخوش افزایش شود. 

درحالی‌که قیمت ارز در صرافی‌های بانکی برابر با 26 هزار و 563 تومان گزارش شده، بهای هر دلار در بازار آزاد و در حاشیه خیابان به 29 هزار تومان افزایش یافته است. رشد قابل‌توجه فاصله قیمتی میان بهای دلار در صرافی بانکی و بازار آزاد به دلیل کاهش شمار دریافت‌کنندگان ارز از صرافی‌های بانکی اعلام شده است. 

پیش از این افراد می‌توانستند با کارت ملی نسبت به خرید 2200 دلار یا دو هزار یورو اقدام کنند اما در شرایط فعلی فروش دلار تنها با کارت ملی، پاسپورت، ویزا و بلیت برای مصارف 25گانه ارزی مجاز است. کاهش جمعیتی که می‌توانند نسبت به دریافت ارز از صرافی‌های بانکی اقدام کنند سبب شده فاصله قیمتی دلار در بازار آزاد و در صرافی‌های بانکی افزایش یابد.

این محدودیت که با هدف مهار تقاضا به مرحله اجرا گذاشته شده بازار دلالان حاشیه خیابان را داغ کرده است. 

گزارش میدانی قرن نو از فردوسی و سبزه‌میدان حکایت از آن دارد که بسیاری از فعالان بازار ارز در حاشیه خیابان نسبت به فروش دلار در مرز 29 هزار تومان اقدام می‌کنند.

5965

۱۲:۰۶ ,۱۰ آذر ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


رییس بانک مرکزی گفت: ما معتقدیم نرخ ارز را بازار تعیین می کند. تجارت و بنیان های اقتصادی در تعیین نرخ ارز تاثیر می گذارند.

ایران در هفت ماهه سال ۹۹ به عنوان صادرکننده فعال بنزین در منطقه حضور داشته و در این مدت از محل صادرات بنزین درآمدی حدود ۱.۴ میلیارد دلار به دست ...

در حال حاضر هر مسافر می‌تواند تا سقف ۱۰ هزار یورو یا معادل آن به سایر ارزها وارد و نیز تا سقف ۵۰۰۰ یورو یا معادل آن به سایر ارزهای از مرزهای ...

امروز در بازار آزاد تا این لحظه قیمت طلای ۱۸ عیار هر گرم یک میلیون و ۲۵۴ هزار تومان، قیمت سکه تمام‌بهار آزادی طرح جدید ۱۲ میلیون و ۵۷۰ هزار ...

نظر خود را ثبت کنید