سید جواد هاشمی در یکسال گذشته با حواشی زیادی دست و پنجه نرم کرده است و جدیدترین آن هم اعتراض به فیلم سینمایی «شهر گربه‌ها» بوده که این کارگردان ضمن ابراز ناراحتی بابت بازخوردها درباره فیلمش، پذیرفته تغییراتی را در فیلم اعمال کند.

سید جواد هاشمی به بازیگر شهید معروف است  هنرمندی که در زمینه آثار دفاع مقدس و فیلمسازی برای کودکان کارنامه پروپیمانی دارد. 

اولین کار جدی او تئاتر «حج ابراهیم، حج عاشورا» در سال ۱۳۵۸ به کارگردانی کمال الدین قراب در تئاتر شهر و تالار آزادی بود. او پس از بازی در این نمایش، تئاتر را در بخش هنری وزارت آموزش و پرورش ادامه داد و کارهای گوناگونی در زمینه سرود و آهنگ‌های انقلابی ارائه کرد، تا آنکه در سال ۱۳۶۵ با بازی در فیلم سینمایی «پرواز در شب» ساخته رسول ملاقلی‌پور به طور رسمی وارد عرصه سینما شد. اولین کار تلویزیونی او «سیمرغ» در سال ۱۳۷۱ بود؛ طبق آمارهایی که در جاهای مختلف ارائه شده است، او تا کنون ۲۹ بار در فیلم‌هایش شهید شده است و در یک سال اخیر هم بخاطر همین موضوع حاشیه گریبانش را گرفت.

جواد هاشمی به جز کارگردانی، آهنگسازی، اجرا و بازیگری، نویسنده هم است و کتاب‌های «پرواز»، «قصه پرماجرا» و «باران» را نوشته و به چاپ رسانده است.

این هنرمند که تقریبا در تمام زمینه‌های هنری فعالیت دارد، در یکسال اخیر درگیر ناخواسته‌هایی شده که فقط می‌توان یکی از آن‌ها را مرتبط به تصمیم اشتباه هاشمی دانست، بقیه موارد خودشان پیش آمده. به بهانه اعتراض به جدیدترین فیلم این هنرمند، به حواشی و واکنش‌هایی که در یک‌سال اخیر گریبان این هاشمی را گرفته، نگاهی انداختیم که در ادامه می‌خوانید!

همه چیز از بهمن سال گذشته و با یک تبلیغات شروع شد. کاری که هنرمندان دیگر هم بارها آن را انجام داده بودند اما تا این اندازه جنجالی نبود. کل تبلیغ یک جمله بود «لایف استایل خانه‌های دبی با هیچ جای دنیا قابل مقایسه نیست! برید دبی خونه بخرید و حالشو ببرید بچه هاتون هم دعاتون می‌کنند.» این جملات از زبان سید جواد هاشمی کارگردان و بازیگر ایرانی، مقابل دوربین یک شرکت اماراتی شنیده می‌شد که خرید خانه در شهر دبی را تبلیغ کند. 

این اتفاق حواشی زیادی به دنبال داشت و حمله‌های زیادی به هاشمی شد تا جایی که این هنرمند با انتشار ویدیویی عذرخواهی کرد و گفت محتوای این تبلیغ با اعتقاداتش هم همخوانی ندارد.

او درباره این تبلیغات گفت: «من بابت عذرخواهی از ملتی آمده‌ام که خیلی چیزها برای آن‌ها مهم است. متأسفانه بابت این تبلیغ تحقیقی نکرده بودم با عجله و به توصیه دوستانم متنی را گفتم که با اعتقادات و رفتار خود من هم مغایرت داشت، بابت این اشتباه عذرخواهی می‌کنم. گمان نمی‌کردم حاشیه داشته باشد چرا که ۱۵۰ سلبریتی دیگر این تبلیغ را انجام داده بودند و به من نشان داده بودند، اما من یادم رفته بود که سید جواد هاشمی فیلم‌های ارزشی بازی کرده و نباید این تبلیغ را انجام می‌داد من دوباره بابت این تبلیغ عذرخواهی می‌کنم.»

سید جواد هاشمی در ادامه پیام عذر خواهی‌اش گفت: «چند نکته اضافه کنم، اینکه انسان ممکن الخطا است و من هم خطا کردم. دوم اینکه من تا به امروز بابت هیچ کار تبلیغاتی یک ریال هم پول نگرفتم اگر بیان کنم که پول این تبلیغات قرار بود کجا برود باز حاشیه ایجاد خواهد شد، اینکه عذرخواهی کردم بابت خطایی که کردم شاید خیلی از جیب مردم را زدند پول مردم را بردند، اما مسئولیت پذیرفتن هزاران اشتباه را ندارند، خواستم آن‌ها هم یاد بگیرند که بابت اشتباه خود عذرخواهی کنند اشتباه خود را قبول کنیم نمره ما کم می‌شود، اما باید شهامت عذرخواهی را داشته باشیم.»

استخر دردسر ساز «زخم کاری»

 هفت ماه پس از تبلیغ خرید خانه در دبی و فراموش شدن آن هجمه‌ها علیه هاشمی هنگام تماشای قسمت ۱۲ سریال «زخم کاری» با کارگردانی محمدحسین مهدویان، با سکانسی مواجه شدیم که در آن سید جواد هاشمی از قالب همیشگی بازیگری‌اش خارج شده بدون لباس و در استخر مقابل جواد عزتی بازی می‌کند. پوششی که به فراخور قصه‌ها و صحنه‌های متعدد، تاکنون برای برخی دیگر از بازیگران مرد سینما و حتی تلویزیون رقم خورده و امری عادی تلقی شده، اما برای سیدجواد هاشمی، مرد همیشه مومن و انقلابی فیلم و سریال‌ها، کمی گران تمام شد. موضوع این است که وقتی برای اولین‌بار حاشیه دامن یک نفر را می‌گیرد، دیگر کوچک‌ترین رفتار او_ چه خوب، چه بد_ زیر ذره بین می‌رود و هاشمی هم از این قاعده مستثنی نبود. خود بازیگر معتقد بود که قربانی عرف غلط جامعه شده است و قصد هنجار شکنی نداشته است و در جایی دیگر هم گفته بود که هم در استخر لخت می‌شود و هم در هیأت امام حسین (ع) به قصد سینه زدن.

سیدجواد هاشمی«زخم کاری» 

همزمان با این اتفاق ویژه برنامه محرمی «نشان ارادت» با حضور این بازیگر از کنداکتور شبکه دو سیما خارج شد و روز بعد هم روابط عمومی برنامه اعلام کرد این قسمت به دلیل مشکلات فنی پخش نمی‌شود و قسمت دیگری با حضور شهرام عبدلی روی آنتن رفت البته چند روز بعد برنامه با حضور این بازیگر پخش شد.

این بازیگر کمی قبل‌تر و با حضور در برنامه‌هایی مانند «شام ایرانی» و مسابقه «مافیا» مخصوصا با پوشش متفاوت شرکت‌کنندگان نشان داده بود که قصد دارد از کلیشه‌های رایج در نقش‌هایش کمی فاصله بگیرد و فضاهای متفاوتی را در عالم تصویر و نمایش به نمایش بگذارد. البته این انتخاب به معنای فاصله گرفتن او ار بازی کردن در نقش‌های ارزشی نیست چون در ماه‌های اخیر در سریال «راز ناتمام» که به زندگی شهید باهنر می‌پردازد، نقش شهید محمدعلی رجایی را ایفا کرده است.

این‌بار با لباس به استخر می‌روم

 پس از اتمام حاشیه‌ها درباره هاشمی و سکانسی که در آن بازی کرده بود، حالا نوبت به فیلمش یعنی «شهر گربه‌ها» رسیده است. این فیلم در سوم آذر روی پرده سینما رفت. همزمان او اعلام کرد که سه فیلم «تورنا دو ۲»، «شهر گربه‌ها ۱» و «شهر گربه‌ها ۲» روی دستش مانده که در حال تدوین است. او درباره دلیل اکران «شهر گربه‌ها۱» گفت: «مجبورم این فیلم را اکران کنم چون آنقدر بدهکاری دارم که باید به نحوی برای پرداخت آن‌ها اقدام کنم و پرداخت بدهی‌ها نیز منوط به این است که فیلم فروش خوبی داشته باشد و اگر نفروشد در زندان همه را ملاقات می‌کنم.»

این دومین باری است که هاشمی با فیلم‌هایش مشکل مالی جدی پیدا می‌کند یکبار دیگر هم زمان ساخت مستند «یار دوازدهم» این اتفاق رخ داده بود.

چهار روز از اولین اکران این فیلم سینمایی می‌گذشت که محمدتقی نقدعلی عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس و نماینده مردم خمینی شهر روز هفتم آذر با تذکر شفاهی در جلسه علنی مجلس خطاب به وزیران گفت: «این گربه رقصانی که در فیلم سینمایی «شهر گربه‌ها» اتفاق افتاده است متوقف شود، چرا که این موضوع احساسات متدینین و مذهبیون را جریحه‌دار کرده است. اینکه مجوز اکران چنین فیلم‌هایی صادر می‌شود، مخالف موازین نظام دینی است و من درخواست می‌کنم وزیر در مقابل فشارهای وارده مقاومت کند و اکران این فیلم را به خاطر صیانت از خون شهدا تعطیل کند.»  

کارگردان هم اعلام کرده که در پاسخ به اعتراض برخی‌ها فیلمش را اصلاح خواهد کرد این در حالی است که به نظر می‌رسد بیش از آنکه  فیلم، زیر تیغ حاشیه‌ها باشد، خود سیدجواد هاشمی در تیررس حساسیت‌ها قرار دارد. 

این فیلم در تمام اطلاع‌رسانی‌های گذشته با محور استکبارستیزی و نقد مهاجرت جوانان و خانواده‌ها معرفی شده و حتی نام یکی از بازیگران فیلم «ترامپ» است، ولی در حالی که هنوز به فروش ۴۰۰ میلیون تومان هم نرسیده به دلیل رقص و آنچه انحراف کودکان عنوان شده، مورد انتقاد قرار گرفته تا جایی که کمپینی علیه این فیلم و با هدف لغو اکرانش به راه افتاده است. 

هاشمی هم در پاسخ به همه هجمه‌هایی که علیه او وارد شده است گفت: «من دیگر بابت این همه هجمه، بداخلاقی و قضاوت نسبت به خودم  خسته شدم. من آدمی مذهبی هستم و اینکه مذهبی‌ها متوجه نشدند که من چه می‌کنم و چه می‌گویم برایم بسیار غم‌انگیز است. فکر می کنم یا باید کوتاه بیایم و یا شاید باید این کار را کنار بگذارم و از این به بعد هم با لباس به استخر بروم!»

منبع: خبرگزاری خبرآنلاین

۱۴:۵۷ ,۱۰ آذر ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پی انتشار یادداشتی توسطِ پرویز پرستویی در مورد وضعیت فرامرز صدیقی، بازیگر پیشکسوت، به رییس سازمان سینمایی و صندوق ...

فیلم گشت‌ارشاد ۳ درحالی بدون هیچ مشکلی با بازی ریحانه پارسا اکران شده و مثل باقلوا می‌فروشد که به‌تازگی بازی او در فیلمی به‌نام آخرین نگاه ...

منوچهر آذری همزمان با شانزدهمین سالروز درگذشت زنده‌یاد منوچهر نوذری از همکاری‌اش در برنامه رادیویی به یادماندنی «صبح جمعه با شما» گفت و ...

گیتی معینی با بیان این‌که گدا نیست تا از کسی پول بخواهد، تاکید کرد کار و در ازای آن دستمزد می‌خواهد نه پول. او همچنین با اشاره به چهره‌اش، ...

نظر خود را ثبت کنید