مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، در مصاحبه با «فرانس ۲۴» اعلام کرد که توافق با ایران همچنان محتمل است اما زمان باقی‌مانده اندک است.

رافائل گروسی» مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، در مصاحبه با  «فرانس ۲۴» اعلام کرد که توافق با ایران همچنان محتمل است اما زمان باقی‌مانده اندک است.

وی با تکرار برخی ادعاها درباره مانع‌تراشی ایران در مسیر نظارت آژانس، گفت که به نفع تهران است که در تعامل با آژانس شفافیت بیشتری از خود نشان دهد.

گروسی با اشاره به دور جدید مذاکرات برجامی در وین که از دوشنبه گذشته آغاز شده است، گفت که این گفت‌وگوها از نقطه صفر شروع نمی‌شود، بلکه بر اساس شش دور مذاکرات قبلی پیش می‌رود.

وی ابراز امیدواری کرد که توافق با ایران به زودی حاصل شود، ولی گفت که نمی‌تواند درباره این‌که منظور از عبارت «به زودی» چیست، اظهارنظر کند.

گروسی افزود که آژانس طرف توافق برجام نیست، اما به عنوان بازرس و تضمین‌کننده توافق، از نزدیک روند گفت‌وگوها را دنبال می‌کند.

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همچنین در خصوص گزارش پایگاه «اکسیوس» که در آن به نقل از مقام‌های اسرائیل ادعای تلاش ایران برای غنی‌سازی ۹۰ درصدی مطرح شده بود، گفت که در حال حاضر این سطح از غنی‌سازی در ایران وجود ندارد. 

گروسی در عین حال گفت که در حال حاضر در ایران غنی‌سازی پنج درصدی، ٢٠ درصدی و ۶۰ درصدی وجود دارد و غنی‌سازی ۶۰ درصدی تنها چند گام با ٩٠ درصد فاصله دارد.

منبع: خبرگزاری ایلنا

۱۰:۲۳ ,۱۱ آذر ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


خبرگزاری رویترز به نقل از منابع آگاه گزارش داد، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی روز یکشنبه به تهران سفر خواهد کرد.

روزنامه وال استریت ژورنال مدعی شد که آژانس بین المللی انرژی اتمی بر سر دسترسی دوباره به تجهیزات نظارتی در سایت‌های هسته‌ای با ایران به توافق ...

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز دوشنبه گفت، درحالی‌که تهران و قدرت‌های جهانی برای ازسرگیری مذاکرات بر سر احیای توافق هسته ای 2015 آماده می‌شوند، ...

بهشتی‌پور با اشاره به احتمال منفی‌شدن فضای مذاکرات از سوی روسیه، خاطرنشان کرد: روسیه، چین، آلمان و فرانسه قادر نیستند روند مذاکرات را تغییر ...

نظر خود را ثبت کنید