بازار نفت که پس از واکسیناسیون عمومی کمی جان گرفته بود حال دوباره روی لبه تبغ ایستاده است و انتشار اخبار مربوط به نوع جدید ویروس کرونا و فشارهای رئیس جمهور آمریکا و متحدانش هر بار لرزه‌ای بر پیکره بازار نفت می‌اندازد.

قرن نو _ گروه اقتصادی _ نگار علی: اوپک پلاس برای بررسی دقیق تر وضعیت عرضه و تقاضا در بازارهای جهانی با توجه به شیوع ویروس اومیکرون تصمیم گرفتند تا نشست خود را به تاخیر اندازند و سرانجام در روز گذشته نشست با حضور وزیران نفت و انرژی این سازمان به‌صورت ویدئو کنفرانس آغاز شد.

گزارش‌های رویترز از بررسی روند معاملات در بازارهای جهانی حاکی از آن است که معاملات آتی نفت خام در روز چهارشنبه کاهش یافته است زیرا رشد قیمت نفت خام متوقف شده است و فروش نفت به دلیل نگرانی‌هایی که نوع اومیکرون ویروس کرونا ایجاد کرده است مبنی بر اینکه این ویروس می تواند تقاضای نفت را کاهش دهد تشدید شده است.

گفتنی است که در روز گذشته و در اواخر جلسه مقامات آمریکایی، زمانی که گفته شد که تصور می‌شود اومیکرون بیشتر از گونه‌های قبلی ویروس کرونا قابل انتقال است و در حال حاضر مواردی از آن در ایالات متحده آمریکا پیدا شده است، قیمت نفت وارد محدوده منفی شد و قیمت نفت خام WTI آمریکا با 61 سنت یا 0.9 درصد کاهش به 65.57 دلار در هر بشکه رسید و شاخص جهانی نفت خام برنت با 36 سنت یا 0.5 درصد کاهش به 68.87 دلار در هر بشکه رسید.

معاملات آتی بازار هفته‌ها تحت فشار عوامل مختلفی از جمله نوع جدید ویروس کرونا و تصمیم ایالات متحده و متحدانش برای آزاد کردن ذخایر استراتژیک نفت خام خود بوده است و هر دو قراردادهای ماهانه برنت و وست تگزاس در ماه نوامبر شدیدترین کاهش ماهانه خود را از نظر درصدی از ماه مارس 2020 تاکنون به ثبت رسانده اند؛ براوردها حاکی از آن است که معاملات برنت با کاهش 16 درصدی و وست تگزاس با کاهش 21 درصدی مواجه بوده است.

اوپک پلاس در تنگنای تصمیم‌گیری

اتفاقات رخ داده در بازار نفت فرآیند تصمیم گیری سازمان کشورهای صادرکننده نفت و متحدان آنها موسوم به اوپک پلاس را که این هفته برای تصمیم گیری درباره ادامه افزودن 400 هزار بشکه در روز به عرضه به بازارها تشکیل جلسه می دهند، پیچیده کرده است.

بر اساس گزارش رویترز، برخی گمان می‌کردند که اوپک پلاس می‌تواند آزادسازی ذخایر استراتژیک را در تلاشی برای کاهش رشد عرضه بی اثر کند، که اکنون با توجه به شیوع نوع جدید ویروس کرونا انتظار می‌رود تا مارس 2022 مازاد تولید 3.8 میلیون بشکه در روز را به همراه داشته باشد؛ اوپک پلاس احتمالا امروز تصمیم خود را خواهد گرفت. 

طبق برآورد اوپک پلاس، در حالی که میزان نفت برداشت شده از ذخایر نفت جهان در سال میلادی جاری ۴۴۲ میلیون بشکه برآورد شده است، سال میلادی آینده میزان ذخایر ۶۳۹ میلیون بشکه رشد خواهد کرد.

پیش بینی مازاد عرضه در سه ماهه نخست سال ۲۰۲۲ دلیل دیگری برای این است که اوپک پلاس افزایش تولید ماهانه خود را در دیدار امروز متوقف کند. کمیته فنی مشترک دیدار خود را از روز دوشنبه به چهارشنبه موکول کرد تا کارشناسان این گروه فرصت بیشتری برای مطالعه تاثیر بالقوه واریانت اُمیکرون بر تقاضا داشته باشند.

شورش مشتریان اوپک پلاس علیه اوپک پلاس

تلاش اوپک پلاس و روسیه برای بالا نگه داشتن قیمت نفت با توجه به آزادسازی ذخایر استراتژیک و شیوع نوع جدید ویروس کرونا کار دشواری است که به گفته تحلیلگران این اقدام، که می تواند اوایل سال آینده جهش نفت را در بازار ایجاد کند به نوعی شورش مشتریان اوپک پلاس علیه اوپک پلاس را منجر خواهد شد.

رعد الکادیری، مدیر عامل انرژی در گروه اوراسیا، به نیویورک تایمز گفته است که اقدامات این کارتل بین المللی برای بالا نگه داشتن قیمت نفت توانایی اوپک برای مدیریت بازارها را تضعیف می کند.

تحلیلگران می‌گویند که مقامات نفتی مراقب سقوط‌های شدید قیمتی هستند که در ماه های اولیه همه گیری در سال 2020 رخ داد، زمانی که برخی از قیمت های آتی به محدوده منفی سقوط کردند، اوپک پلاس از طریق مدیریت دقیق عرضه به افزایش بیش از 50 درصدی قیمت در سال جاری کمک کرده است و اعضای آن نمی خواهند این سودها از بین برود.

۱۲:۴۳ ,۱۱ آذر ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


وزیران نفت و انرژی کشورهای عضو اوپک‌پلاس با افزایش تدریجی تولید برای ماه‌های مه، ژوئن و ژوئیه سال ٢٠٢١ میلادی موافقت کردند.

امارات متحده عربی درصدد معرفی نفت خام موربان به عنوان يك نفت خام شاخص برای داد و ستد در سطح جهانی و خروج از اوپك است.

سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) در یکصد و هشتاد و یکمین نشست عادی خود با پخش نماهنگی از حضور چندساله بیژن زنگنه در وزاتخانه‌های نفت و نیرو ...

جلسه اخیر اوپک‌پلاس با توافق‌نامه‌ای به پایان رسید که تولید ماهانه این کارتل را به تدریج افزایش می‌دهد تا این که در اواخر سال 2022 تمام 9.7 میلیون ...

اگر اخبار منتشرشده از سوی تولیدکنندگان اصلی اوپک در مورد محدودیت‌های ظرفیت تولید صحت داشته باشد، بازار جهانی نفت در ماه‌های آینده بسیار ...

نظر خود را ثبت کنید