نمایندگان سه کشور اروپایی عضو برجام و انریکه مورا معاون دبیر کل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا امروز (پنجشنبه) در ادامه رایزنی‌های دیپلمات فشرده در وین با علی باقری‌کنی، مذاکره‌کننده ارشد جمهوری اسلامی ایران، دیدار کردند.

این دیدار ساعاتی پس از آن صورت می‌گیرد که جمهوری اسلامی ایران متن پیشنهادی خود را در قالب دو موضوع لغو تحریم‌های ظالمانه و مسائل هسته‌ای برای دست یابی به توافق درباره ازسرگیری اجرای برجام به طرف مقابل ارائه داده است.

پیشتر باقری به خبرنگاران ایرانی در وین گفت: طرف مقابل باید این اسناد را بررسی و آمادگی لازم را برای گفت‌وگوها و مذاکرات جدی با جمهوری اسلامی ایران در مورد متن های ارائه شده کسب کند.  اما نکته مهم این است که این گفت‌وگوها دارای آثار متنوع و متعدد بین المللی است

وی افزود: ما امیدواریم که بعد از ارائه پیشنهادهای جمهوری اسلامی ایران به طرف مقابل آنها بتوانند در کوتاه‌ترین زمان به یک جمع‌بندی برای ورود به گفت‌وگوهای جدی با جمهوری اسلامی ایران در مورد دو سندی که ارائه شده برسند.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه بیان داشت: ما به طرف مقابل اعلام کردیم که برای ادامه گفت‌وگوها آمادگی داریم. در وین هستیم که گفت‌وگوها را ادامه دهیم. قاعدتا آن‌ها نیاز دارند که اسنادی را که ما در اختیار آن‌ها قرار دادیم بررسی کنند. اگر آن‌ها برای استمرار گفت‌وگوها آماده باشند ما هیچ مانعی در این زمینه نخواهیم داشت.

بر اساس برنامه اعلام شده، باقری عصر امروز با مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دیدار خواهد کرد.

منبع: خبرگزاری ایرنا

۱۶:۲۱ ,۱۱ آذر ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


گروهی از جمهوری‌خواهان در نامه‌ای به آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا نگرانی خود نسبت به تلاش بایدن برای احیای برجام را ابراز کردند.

وزیر دفاع آمریکا گفت که واشنگتن به همکاری با شرکایش برای مقابله با آنچه «تهدید ایران» خوانده شد، ادامه خواهد داد.

یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا در سخنانی تأکید کرد که توافق با ایران نه قریب‌الوقوع است و نه قطعی.

یک منبع نزدیک به مذاکرات گفت دولت بایدن ظاهراً تصمیم گرفته است در مقابل پیشنهاد ایران، پیشنهاد جدیدی را که حاوی ایده‌هایی برای چگونگی حل‌وفصل ...

دیپلمات‌ها می‌گویند اگر ایران با درخواست امتیاز از امریکا در حوزه دیگری به مذاکرات برگردد، واشنگتن آن را بررسی خواهد کرد. با این حال، دیپلمات‌ها ...

نظر خود را ثبت کنید

ویدیو

عکس

اینفوگرافی