پلیس کره جنوبی در تلاش است تا سال 2025، عملکرد رانندگی افراد سالمند را با استفاده از فناوری واقعیت مجازی آزمایش و برای آنها گواهی‌نامه‌های ویژه و مشروط صادر کند.

قرن نو – گروه فناوری اطلاعات: هرچند تایید صلاحیت رانندگی افراد سالمند در کره جنوبی از سوی پلیس ملی این کشور آن هم به صورت پیوسته، امری خسته‌کننده به‌نظر می‌رسد اما موضوع جالب، استفاده از فناوری واقعیت مجازی است که به عنوان اولین شاخص تعیین‌کننده در سنجش عملکرد رانندگی افراد سالمند درنظر گرفته می‌شود.

پلیس کره جنوبی به زودی طرح سه ساله خود را برای این کار آغاز می‌کند. براساس این برنامه قرار است با کمک فناوری‌های هوشمند واقعیت مجازی مشخص شود که آیا رانندگان بالای 65 سال می‌توانند به‌طور پیوسته صلاحیت لازم برای رانندگی را کسب کنند یا خیر. برای اجرای این طرح نزدیک به سه میلیون دلار هم اختصاص داده شده است.

کره جنوبی بر خلاف بسیاری از کشورها محدودیت خاصی برای صدور گوهینامه رانندگی افراد بزرگسال ندارد مگراینکه آزمایش آنها درباره بیماری زوال عقل مثبت اعلام شود.

درحال حاضر در کره جنوبی دو اقدام درباره گواهینامه‌های رانندگی انجام می‌شود. یکی صدور گواهینامه‌های رانندگی به مدت یک دوره سه ساله برای افراد ۶۵ سال یا بیشتر است و یا اینکه خود رانندگان بیشتر از 65 سال به صورت داوطلبانه گواهینامه رانندگی را به دلیل عدم توانایی در رانندگی پس می‌دهند.

با این حال، پلیس ملی کره جنوبی از یک طرف نگران افزایش شمار تصادفات جاده‌ای رانندگان مسن است و از طرف دیگر موضوع افزایش سن جمعیت این کشور هم خود باعث نگرانی جداگانه‌ای شده است.

براساس آخرین آمار پلیس کره جنوبی، شمار تصادفات ترافیکی افراد بالای 65 سال در مقایسه با افراد 30 ساله 1.86 برابر بیشتر شده است.

همچنین تاکنون 1.86 درصد از شمار تصادفات منجر به مرگ در کره جنوبی توسط افراد مسن رخ داده که از همه گروه‌های سنی دیگر در این کشور بیشتر بوده است.

براساس آخرین آمارها، همزمان با افزایش جمعیت کره جنوبی از سال 2008 تا 2018  شمار دارندگان گواهینامه‌های رانندگی در بین افراد مسن تا سه برابر (از یک میلیون به سه میلیون نفر) افزایش یافته است.

در این بین، پژوهش‌های متعدد هم نشان می‌دهند که دید چشم افراد همزمان با افزایش سن در شرایطی مانند شب که نور کمی برای رانندگی وجود دارد، کاهش می‌یابد.

طرح پلیس کره جنوبی برای استفاده از واقعیت مجازی چگونه است؟

پلیس کره جنوبی با استفاده از واقعیت مجازی قرار است برخی از مهارت‌های ذهنی و شناختی افراد را آزمایش کند. این کار پیش از این هم در کلینیک‌های درمان بیماری زوال عقل برای سنجش عملکرد ذهن افراد مسن انجام شده بود.

محققان دراین آزمایش‌ها با شبیه‌سازی فرایند رانندگی، رفتارهای گوناگون افراد را حین رانندگی در شرایط مختلف بررسی می‌کنند تا از آن طریق سرعت عمل و دقت دید افراد در رانندگی را آزمایش کنند.

شبیه‌سازی‌های مجازی در این آزمایش در دو شرایط مختلف انجام می‌شود: یکی رانندگی در بزرگراه در شب و دیگری در روز. در هر دو مورد سه حالت غیرقابل پیش‌بینی برای سنجش عملکرد رانندگان بررسی می‌شود.

این سه حالت غیرقابل پیش‌بینی در شب و روز شامل برخورد ناگهانی با یک سگ در  مسیر رانندگی، وضعیتی که ماشین دیگر ناگهان از جلو وارد مسیر راننده در بزرگراه می‌شود و یک کامیون از تقاطع بدون هیچ علامتی وارد مسیر رانندگی می‌شود، است.

آنچه تاکنون از آزمایش‌های پلیس کره جنوبی برای سنجش عملکرد رانندگان سالمند با استفاده از واقعیت مجازی مشاهده شده، به‌نظر می‌رسد در ادامه همان تحقیقات پیشین دانشمندان باشد.

۰۷:۳۰ ,۱۲ آذر ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


درآمد نت‌فلیکس در کره جنوبی در سال گذشته بیش از دو برابر رشد داشته است؛ غول تولیدکننده محتوای آمریکایی در سال‌های شیوع کرونا توانست تعداد ...

مون جائه این، رئیس‌جمهوری کره جنوبی می‌گوید دو کره، آمریکا و چین برای پایان رسمی جنگ کره به توافق اصولی رسیده‌اند، اما مذاکرات هنوز به دلیل ...

خبرگزاری یونهاپ گزارش داد در حالی که مذاکرات چندجانبه برای «لغو تحریم» در وین ادامه دارد، مقامات ایرانی در وزارت نفت با مقامات دولتی کره جنوبی ...

خبر منتشرشده ازسوی خبرگزاری رسمی ایران درباره آزادسازی هفت میلیارد دلار پول بلوکه‌شده ایران در هاله‌ای از ابهام قرار گرفت؛ زیرا آمریکا اعلام ...

نظر خود را ثبت کنید