نماینده اسبق مجلس؛ اگر می‌توانستند معاونت امور زنان را نیز به یک مرد می‌دادند

جای خالی بانوان در شورای نگهبان و مجمع تشخیص | قدرت در ایران مردانه است

نماینده سابق مجلس گفت: متاسفانه در ایران هیچ مرجعی که حامی جدی زنان باشد وجود ندارد و صدای زنان شنیده نمی‌شود.

قرن نو - گروه سیاسی - سیدسجاد موسوی: اگر تصمیم بگیریم فهرستی از زنان مطرح در حوزه سیاست‌ورزی ایران تهیه کنیم، احتمالا با تعداد محدودی از اسامی مواجه می‌شویم که به فراخور تغییر دولت‌ها در مناسب حاکمیتی میانی قرار گرفته و پس از مدتی نیز کنار گذاشته شده‌اند.

نگاه مردسالارانه موجود در فضای سیاسی ایران در دهه‌های اخیر کار را به جایی رسانده که سقف مطالبات بانوان از دولت‌ها به حضور حداقل یک «زن» در مقام وزارت؛ تقلیل پیدا کند.

هاجر تحریری نیک صفت که سالیان نه چندان دور به عنوان یک نماینده زن در مجلس شورای اسلامی حاضر بود درباره تبعیض موجود در جامعه ایران می‌گوید؛ برخی از مردان سیاستمدار از قدرت گرفتن زنان واهمه دارند و تلاش می‌کنند به هر قیمتی که شده آنها را از مناسب مهم حاکمیتی دور نگه دارند.

او تأکید می‌کند؛ تلاش برای کنار زدن زنان از عالم سیاست آنقدر زیاد است که روسای جمهور نیز گاهی تحت فشار برخی از کانون‌های قدرت مردسالار نمی‌توانند شعارهای انتخاباتی خود در قبال بانوان را عملی کنند.

انقلاب اسلامی به بانوان ایران بال و پر داد

هاجر تحریری نیک صفت نماینده سابق مردم رشت در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با قرن نو در خصوص علل حضور کمرنگ زنان در عرصه سیاسی ایران، اظهار داشت: انقلاب اسلامی و همچنین نگاه ویژه امام راحل (ره) و مقام معظم رهبری موجب شد تا زنان در دهه‌های اخیر در بسیاری از عرصه‌های مختلف حضور فعال پیدا کنند و حتی فرصت برابر با مردان نیز داشته باشند.

وی گفت: بخشی از مردم و به خصوص جامعه سنتی ایران تحت تأثیر رهبران انقلاب اسلامی برخی از تفکرات خود را کنار گذاشته و پذیرفتند که زنان نیز می‌توانند ضمن حفظ شئونات اسلامی، در جامعه حضور فعال داشته باشند و فارغ از جنسیت؛ در مقام انسانی فعالیت کنند.

این بانوی سیاستمدار با اشاره به سابقه درخشان بانوان در عرصه‌های مختلف، بیان داشت: زنان جامعه ایرانی در هر موقعیتی که قرار گرفتند چنان کارنامه‌ای از خود به جا گذاشتند که حتی مردان نیز ایشان را مورد تحسین قرار دادند. این کارنامه درخشان در حالی حاصل شده که زنان ایرانی در هر شرایطی شئونات اسلامی را نیز رعایت کرده و مدل یک بانوی کامل مسلمان را نیز ارائه داده‌اند.

مسئولیت‌پذیری در ذات زن ایرانی است

تحریری در خصوص نحوه فعالیت بانوان در جامعه ایرانی، بیان داشت: مسئولیت پذیری خصیصه مهم بانوی ایرانی است. اگر با یک نگاه کارشناسی به وظایف محوله به خانم‌ها نگاه کنیم متوجه خواهیم شد که حضور ایشان در صحنه حکمرانی منشأ خیر و برکت برای جامعه ایرانی و اسلامی بوده است.

این نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی با انتقاد از برخی نگاه‌های موجود در عرصه سیاسی کشور، اظهار داشت: حضور بانوان در سطوح پایین و میانی سیاسی کشور تقریبا پذیرفته شده است، اما هنوز یک نگاه بسته مانع از آن می‌شود که زنان در سطوح عالی نظام حضور پیدا کرده و مسئولیت کارهای مهم را پذیرند.

برخی زنان اعتماد به نفس لازم برای گرفتن کُرسی‌های حاکمیتی را ندارند

این فعال سیاسی با ریشه‌یابی حضور محدود بانوان در عرصه‌های مهم سیاسی، گفت: متاسفانه بخشی از زنان متخصص، با ایمان و کاربلد در ایران هنوز به باورمندی کامل نسبت به توانایی‌های خود نرسیده‌اند. این عدم اعتماد به نفس حتی موجب می‌شود که برخی از بانوان اندک موقعیت‌های مهم مدیریتی را پس بزنند.

وی اضافه کرد: باید بپذیریم که نگاه سنتی در سطوح عالی مدیریتی کشور همچنان وجود دارد. علی‌رغم اینکه روسای جمهور در دوران انتخابات شعارهای عام پسند و در حمایت از بانوان سر می‌دهند، اما در عمل از فردای انتخابات روند فعلی مدیریتی در دولت‌ها ادامه پیدا می‌کند و نقش زنان نادیده گرفته می‌شود.

آیا اطرافیان رئیس جمهور مانع انتصاب وزرای زن می‌شوند؟

تحریری تصریح کرد: به نظر می‌رسد برخی از اطرافیان روسای جمهور در ادوار مختلف که عموماً نگاه سنتی نیز داشته‌اند، با اعمال نفوذ در دولت نگذاشته‌اند که رئیس جمهور منتخب از زنان در سطوح اصلی مدیریتی استفاده کند. در کنار این موضوع باید بپذیریم که بخشی از مردان در عالم سیاست از اساس مخالف سپردن قدرت به بانوان هستند.

نگاه فمینیستی نداریم؛ براساس لیاقت پُست‌ها را تقسیم کنید

این نماینده اسبق مجلس شورای اسلامی ضمن رد هرگونه نگرش فمینیستی، بیان داشت: متاسفانه در ایران هیچ مرجعی که حامی جدی زنان باشد وجود ندارد و صدای زنان شنیده نمی‌شود.

آقای رئیسی! وعده‌های مرتبط با بانوان فراموش شد؟

نماینده مردم رشت در مجلس هفتم با انتقاد از رئیس دولت سیزدهم، بیان داشت: بنده از صمیم قلب آرزو می‌کنم که دولت آقای رئیسی به بهترین توفیقات برسد، اما شاهد هستیم که در دولت فعلی نیز هیچ بانویی نتوانست در مقام اجرایی مهمی قرار بگیرد.

کابینه سیزدهم هم مردانه است

تحریری اضافه کرد: این احتمال وجود داشت که اگر معاونت امور زنان، پسوند «بانوان» را نداشت؛ در آنجا نیز یک معاون مرد حضور پیدا می‌کرد.

این فعال سیاسی تصریح کرد: جای تأسف است که حاکمیت برای زنان جامعه هزینه می‌کند، اما از ظرفیت و سرمایه این بخش از جامعه بهره کافی گرفته نمی‌شود.

قدرت در ایران مردانه است

این‌ بانوی سیاستمدار با انتقاد از مردان عالم سیاست در ایران، بیان داشت: بخش زیادی از مردان سیاستمدار در ایران تنها قدرت را امری مردانه می‌دانند و اجازه ورود بانوان به عرصه‌های مهم اجرایی و حاکمیتی را نمی‌دهند.

وی با ارائه یک پیشنهاد، بیان داشت: ایجاد شرایط برابر برای افراد به این معنا است که یک زن و یک مرد از نظر شایستگی و ظرفیت مدیریتی برای یک شغل مقایسه شوند و فرد لایق تر فارغ از جنسیت؛ در جایگاه موردنظر قرار بگیرد. اتفاقی که امروز در ایران رخ نمی‌دهد و برخی از مدیران مرد نالایق صندلی‌های اجرایی را رها نمی‌کنند.

جای خالی بانوان در شورای نگهبان، مجمع تشخیص و...

این نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی گفت: متاسفانه در شورای عالی انقلاب فرهنگی، مجمع تشخیص مصلحت نظام و شورای نگهبان نیز بانوان حضور ندارند و این کم‌توجهی برخی گلایه‌ها را از جانب ایجاد کرده است. برای مثال زنان حقوقدان شایسته ای در کشور حضور دارند که به راحتی می‌توانند در شورای نگهبان حضور فعال و موثر داشته باشند.

مردان سیاستمدار زورگویی را کنار بگذارند

تحریری در پایان گفت: امیدوار هستیم که روزی فرا برسد که مناسب مهم سیاسی بر اساس عقل و لیاقت تقسیم شود و برخی از سیاسیون با اتکا به زور حق بانوان شایسته را تضییع نکنند.

۰۸:۳۰ ,۱۲ آذر ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


پژوهشگران با بررسی میزان شادکامی و رضایت از زندگی بیش از ۷۰۰ زن شاغل و خانه‌دار دریافتند به طور کل زنان از شادکامی و رضایت از زندگی متوسطی ...

مجوز استفاده از دورکاری مادران شاغل باردار یا دارای فرزند زیر ۶ سال و یا معلولان با پیگیری‌های معاون رییس جمهوری در امور زنان از سوی سازمان ...

یک نماینده زن ادوار مجلس خطاب به مخالفان حضور بانوان در عرصه‌های سیاسی گفت: عالم سیاست آنقدر کثیف شده که راهی جز ورود بانوان برای سروسامان ...

رسیدگی به امورات بچه ها از یک سو و ناخشنودی خود مادرها از موارد متعدد در زندگی باعث می شود که آنها گاها احساس خستگی، افسردگی و بی انگیزگی در ...

نظر خود را ثبت کنید