از تنش های ژئوپولیتیک و بحران های بشر دوستانه تا مهاجرت، بی ثباتی اجتماعی و اعتراضات خشن مردمی

چگونه تغییرات آب و هوایی، امنیت ملی را تحت تاثیر قرار خواهد داد؟

بر اساس گزارش مشترک تهیه شده توسط نهادهای اطلاعاتی ایالات متحده، افزایش دمای ناشی از تغییرات آب و هوایی، در کنار احتمال بعید دست یابی به اهداف توافق پاریس در رابطه با کاهش انتشار گازهای گلخانه ای تا سال 2030، علاوه بر پیامدهای مخرب زیست محیطی، تهدیدهای جدیدی را متوجه امنیت ملی کشورها می کند.

قرن نو-گروه بین‌الملل: در مورد پیامدهای مخرب زیست محیطی تغییرات آب و هوایی بسیار گفته و شنیده شده است، اما زمان آن رسیده تا متوجه تهدیدهای فزاینده ناشی از این تغییرات برای امنیت ملی کشورها شویم. در حقیقت، پرسش مهم در اینجا این است که ادامه روند مخرب تغییرات آب و هوایی و گرم شدن کره زمین، چه تاثیر یا تاثیراتی بر رقابت های ژئوپولیتیکی قدرت های بزرگ، امنیت ملی کشورها، اقتصاد جهانی و جامعه مدنی خواهد داشت؟ در این رابطه، نقش سرویس های اطلاعاتی کشورها بسیار با اهمیت است. البته کارامدی این سرویس ها و نهادهای اطلاعاتی، منوط به تغییر در شیوه های عملشان متناسب با جنس این تهدیدهای نوظهور اما فزاینده است. در حقیقت، این سرویس ها می باید شیوه های سنتی جنگ سردی را کنار گذاشته و توانایی ها و شیوه های عملشان را بروز کنند. یکی از تغییرات مهم ضروری در این رابطه، نحوه انتشار اطلاعات توسط سرویس های اطلاعاتی است، به این معنا که بر خلاف تهدیدهای سنتی، مقابله با تهدید های جدید به انتشار عمومی اطلاعات نیاز دارد و نه طبقه بندی و مخفی کردن آنها. 

تهدیدهای مستقیم و غیر مستقیم ناشی از تغییرات اب و هوایی و گرمایش کره زمین، طیف وسیعی از افزایش رقابت و تنش میان قدرت های بزرگ (و قدرت های همسایه) برای دست یابی به منابع، اختلال در نحوه عملکرد نیروهای نظامی و بویژه دریایی کشورها بواسطه بالا آمدن سطح اب دریاها، افزایش مهاجرت های داخلی و تاثیر بی ثبات کننده آن بر جامعه مدنی، بحران پناهجویان و مهاجران،  آسیب های متوجه کشاورزی و بوجود آمدن بحران غذایی و رادیکال شدن واکنش مردمی در پاسخ به سیاست های دولت های متبوعشان در حوزه محیط زیست را در بر می‌گیرد.  
 

۱۱:۱۵ ,۱۲ آذر ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


میزان هدر رفت آب در کشور در قالب آمار آب بدون درآمد، نزدیک به ۵ برابر کشور توسعه یافته آلمان است، در حالیکه متوسط بارش سالانه در کشور آلمان ...

موقتاً فعالیت سامانه بارشی در شمال غرب و غرب کاهش می‌یابد.

بر اساس اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، شاخص آلودگی هوای پایتخت بر روی عدد ۹۲ یعنی بازه قابل قبول قرار دارد.

در شرق و شمال شرق کشور وزش باد و بارش پراکنده باران و در برخی مناطق بارش تگرگ پیش‌بینی می‌شود.

نظر خود را ثبت کنید