در حالی که گزارش‌های منتشر شده دلالت بر ارائه قریب‌الوقوع سند مالی دولت در سال آینده به مجلس شورای اسلامی دارد اما هنوز خبری رسمی از مفاد بودجه از سوی ستاد بودجه منتشر نشده است.

 قرن‌نو - گروه اقتصادی: با این حال گزارش‌های غیر رسمی نشان می‌دهد دو پیشنهاد برای پیش‌بینی میزان فروش نفت در بودجه مطرح بوده که اولی دلالت بر فروش روزانه یک میلیون بشکه و دومی دلالت بر میزان فروش یک میلیون و دویست هزار بشکه دارد. ایران با یکی از شدیدترین تحریم‌های نفتی روبروست و با توجه به اینکه دولت بودجه را به فرض عدم رفع تحریم تدوین کرده ست، صادرات این میزان نفت با استفاده از راهکار دور زدن تحریم پیش بینی شده است. 

 آنچه درباره میزان افزایش حقوق و دستمزد و ... نیز مطرح شده بر پایه اظهاراتی است که از سوی مقامات سازمان برنامه و بودجه و شخص آقای میرکاظمی ، رییس این سازمان مطرح شده است . 

 طبق اعلام رسمی صورت گرفته توسط معاون رییس جمهور، میزان افزایش حقوق در سال آینده در محدوده 10 درصد خواهد بود چرا که به عقیده وی افزایش بیش از این میزان حقوق می‌تواند به رشد نقدینگی و افزایش دوباره تورم دامن بزند. 

 اخبار رسیده از جلسات تعدد اعضای ستاد بودجه نشان می‌دهد این لایحه بودجه ، به صورتی انقباضی تدوین شده است. هر چند بنا بر اعلام میرکاظمی این بودجه انقباضی با فرض تداوم تحریم‌ها در سال آینده تدوین شده است.  مذاکرات ایران و کشورهای غربی در وین از هشتمین روز آذرماه آغاز شده است. 

 اعداد مهم بودجه 

 گذشته از افزایش 10 درصدی حقوق کارکنان دولت اعداد مهم دیگری نیز در نشست‌های بودجه اعلام شده است. 

 بنا بر اخبار رسیده دولت هر دلار را در بودجه سال آینده 23 هزار تومان محاسبه کرده است . این امر نشان می‌دهد دولت چشم‌انداز مثبتی برای کاهش قیمت ارز ندارد و حتی در صورت فرض رفع تحریم ، برنامه خود را بر دلار 23 هزار تومانی تدوین کرده است. این در حالی است که پیش از این دلار بیست هزار تومانی و رسیدن به قیمت‌های پایین تر در حوزه اقتصاد مورد بحث و بررسی قرار گرفته بود اما در شرایط فعلی به نظر می‎‌رسد این قیمت برای دولت قیمتی پذیرفته شده تلقی می‌شود . برخی پیشنهادات نیز بر عدم افزایش میزان مالیات در سال آینده و شناسایی محل‌های جدید برای اخذ الیات استوار است . 
 اقتصاد ایران بیش از یک دهه است که در رکود به سر می‌برد و رشد صفر درصدی اقتصادی را تجربه کرده است. 
 

۱۷:۵۳ ,۱۲ آذر ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


این روزها بیش از پیش ارز ۴۲۰۰ تومانی محل بحث شده است؛ به گونه‌ای که مجلس عزم خود را برای حذف آن جزم کرده است اما دولت به رویکرد مجلس انتقاداتی ...

شنیده ها از کمیسیون تلفیق بودجه مجلس حاکی از آن است که این کمیسیون هنوز وارد بحثهای مربوط به هزینه ها نشده است.

هنوز کار بررسی لایحه بودجه در کمیسیون تلفیق مجلس به پایان نرسیده، صدای دولت از حجم تغییرات بلند شده و از هم‌اکنون می‌توان آخرین بودجه دولت ...

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: به دلیل کسری بودجه و عدم تحقق برنامه‌ها، خلق پول افسارگسیخته اتفاق افتاده و این امر تورم بالا و در نتیجه پایین ...

سایت خبری آفتاب‌‌نیوز، نزدیک به محمدباقر نوبخت در گزارشی با عنوان «واقعیت‌های کسری بودجه» به ادعاهای اقتصادی علیه دولت روحانی اعم از میراث ...

نظر خود را ثبت کنید