نخستین ربات‌های زنده دنیا حالا قادر به انجام کاری هستند که برای بقای هر گونه از موجودات زنده ضروری است: تولیدمثل.

قرن نو ـ گروه فناوری اطلاعات:‌ براساس مجموعه مقالات آکادمی ملی علوم، این ربات‌ها که «زنوبات‌ها» نامیده می‌شوند، می‌توانند شکل جدیدی از بازتولیدهای بیولوژیکی را انجام دهند.

محققان در این مؤسسه علمی پس از آزمایش‌های گوناگون به این نتیجه رسیدند که ماشین‌های الکترونیکی میکروسکپی می‌توانند با جمع‌آوری صدها سلول، ساختار جدید و جداگانه‌ای از سلول‌ها را شکل داده و برای تولید یک زنوبات جدید با حفظ ویژگی‌های زنوبات مولد آماده کنند.

در این پژوهش‌ها همچنین مشاهده شد که این ربات‌های تازه تولیدشده پس از مدتی می‌توانند دیتای ربات‌های والد را تقلید کرده و برای مدت طولانی مانند آنها فعالیت کنند.

داگلاس بلکیستن، دانشمند ارشد دانشگاه تافتس و یکی از پژوهشگران این تحقیق می‌گوید: مردم برای مدت زمان طولانی فکر می‌کردند ما تمام راه‌هایی را که حیات می‌تواند تکثیر شود، بررسی کرده‌ایم. اما این چیزی است که قبلاً مشاهده نشده بود. قدرت خلق چیزی دیگر به وسیله ربات‌ها که خود ساخته دست بشر بودند تا قبل از این مشاهده نشده بود.

این ربات‌های میلی‌متری از سلول‌های زنده خراشیده شده جنین یک قورباغه توسعه داده شدند و درون محیط‌های کروی قرار گرفتند و شرایط زندگی آنها با زندگی اجداد دوزیستشان بسیار متفاوت است.

مایکل لوین، استاد دانشگاه توفتس و مدیر اجرایی این پژوهش گفت: آنها در قسمت‌های بیرونی یک بچه قورباغه قرار می‌گیرند، از عوامل بیماری‌زا جلوگیری می‌کنند و می‌توانند مخاط را دوباره توزیع کنند.

او افزود: این ربات‌ها قرار است در شرایط جدید هم آزمایش شوند؛ شرایطی که در آنها فرصت بازتولید چندسلولی را تجربه می‌کنند.

یک ربات زنوبات به‌طور مستقل می‌تواند نمونه جدیدی از خودش را تولید کند اما سیستم آن خیلی زود از کار می‌افتد. محققان برای آنکه بتوانند فرصت آزمایش زنوبات‌های خلق‌شده جدید را با ربات‌های مولد داشته باشند از هوش مصنوعی کمک گرفتند.

این تیم تحقیقاتی از الگوریتم جدید و تحول‌برانگیزی استفاده کرد تا از طریق آن ساختارهای جسمی را شبیه‌سازی کند. پژوهشگران برای این کار روشی مشابه با نیم‌دایره محرک برای مؤثر بودن بازتولید زنوبات‌ها طراحی کردند.

سم کریگمن، نویسنده اصلی این مطالعه جدید گفت: این روش اگرچه ساده به نظر می‌رسد اما چیزی نیست که یک مهندس بتواند به‌راحتی از پس آن بربیاید؛ زیرا این روش پیچیده و غیرشهودی است.

محققان پس از آن یک زنوبات جدید ساختند و مهارت‌های فرزندپروری را با آن آزمایش کردند. آنها متوجه شدند که ربات ساخته‌شده با فناوری هوش مصنوعی می‌تواند از دهان دایره‌ای شکل خود استفاده کرده و سلول‌های بنیادی را با فشرده‌سازی به سلول‌های تولیدمثل تبدیل کند.

پس از آن ربات‌های تولیدشده توانستند ربات‌های خلق‌شده خود را بازتولید کنند و بدین‌ترتیب ربات‌های نوه هم خلق شدند و همین‌طور نسل ربات‌ها برای تولید ادامه می‌یافت. به بیان دیگر، شجره ربات‌ها درحال شکل گرفتن بود.

اگرچه پیش از آن زنوبات‌ها قادر بودند با کار گروهی در کارهای درمانی به کار گرفته شوند و حتی خاطره‌ها را ثبت کنند اما این اولین‌بار است که یک ربات توانایی خلق یک ربات دیگر و تشکیل خانواده را دارد.

البته این موضوع می‌تواند تصورات وحشتناکی را درباره ازدحام ربات‌های خودتکثیرشونده ایجاد کند اما محققان درباره نتایج آن خوش‌بین هستند. آنها معتقدند سیستم زنوبات‌ها قادر است فناوری‌های متعددی را از ماشین‌های زنده برای پاکسازی محیط از میکروپلاستیک‌ها تا کمک به پزشکی جدید توسعه دهد.

لوین از طراحان این پژوهش درباره ظرفیت‌های مفید و شگفت‌انگیز این ربات‌ها در کار پزشکی احیاکننده می‌گوید: اگر می‌توانستیم از این دسته از سلول‌ها بخواهیم هر کاری که ما لازم داریم را انجام بدهند، آن وقت راه درمان و احیای بسیاری بیماری‌ها مانند درمان آسیب‌های مغزی، سرطان، نقایص هنگام تولد یا مقابله با پیری با استفاده از ربات‌ها را هم در اختیار داشتیم.

او می‌افزاید: تمام این مشکلات به این خاطر تاکنون حل نشده‌اند که ما نمی‌توانیم عملکرد دقیق آینده سلول‌ها را پیش‌بینی و کنترل کنیم. هرچند در نهایت زنوبات‌ها مانند یک پلتفرم آموزشی جدید در اختیار ما هستند و در نهایت این درس‌ها میراث آینده زنوبات‌‌ها را تعیین خواهند کرد.

5965

۱۱:۰۰ ,۱۳ آذر ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


استفاده از سگ های رباتیک برای گشت زنی در مرزهای آمریکا و مکزیک با انتقادات زیادی از سوی سازمان های حمایت از حقوق مدنی روبرو شده است.

محققان شرکت علوم و صنعت هوافضای چین، اولین کوسه نهنگ رباتیک جهان را طراحی کرده و ساخته‌اند.

مهندسان از کوچک‌ترین ربات جهان که حتی کوچک‌تر از یک کَک است، رونمایی کردند.

سگ روبات‌های شرکت Ghost Robotics به سنسورهای مختلفی مجهز شده‌اند و می‌توان آن‌ها را در صورت نیاز از راه دور کنترل کرد.

نظر خود را ثبت کنید