نماینده چین در سازمان‌های بین‌المللی در وین بعد از پایان مذاکرات وین برای لغو تحریم‌های آمریکا علیه ایران تأکید کرد که پیشرفت‌های حاصل‌شده در مذاکرات را نباید دست‌کم گرفت؛ هرچند اختلافاتی باقی است و تا دستیابی به موفقیت، فاصله زیادی داریم.

یک نماینده ارشد چین روز جمعه گفت پیشرفت حاصل‌شده در مذاکرات هسته‌ای ایران در این هفته نباید دست‌کم گرفته شود؛ هرچند که هنوز تا حصول موفقیت اصلی در مذاکرات فاصله وجود دارد. گروه ۱+۴ (شامل چین، انگلیس، فرانسه، روسیه و آلمان)، اتحادیه اروپا و ایران در روزهای دوشنبه تا جمعه بحث‌های مبسوطی در شهر وین برای احیای توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ انجام دادند.

«وانگ کوان»، نماینده چین در سازمان ملل و سایر سازمان‌های بین‌المللی در وین گفت: چین امیدوار است که رایزنی‌های هرکدام از طرف‌ها با دولت‌های خودشان در دوره وقفه در مذاکرات تا هفته آینده، بتواند یک نیروی سیاسی جدید به مذاکرات تزریق نماید. 

وانگ در ادامه توضیح داد: این مذاکرات به طرف‌های دیگر کمک کرد تا شناخت خود را از موضع تیم مذاکراتی دولت جدید ایران افزایش دهند.

وی افزود: چین امیدوار است که همه طرف‌های دخیل در مذاکرات در جهت ایجاد یک فضای خوب برای مذاکرات اقدام کنند. چین به حمایت قاطعانه از شروع مجدد روند مذاکرات بین آمریکا و ایران و همچنین ایفای نقشی منحصربه‌فرد و سازنده برای کار با همه طرف‌ها برای رسیدن به نتایج زودهنگام ادامه خواهد داد.

در جریان این مذاکرات پنج‌روزه، ایران پیش‌نویس پیشنهادات خود را برای توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ که آمریکا سال ۲۰۱۸ از آن خارج شد ارائه داد.

بااین‌حال، دیپلمات‌های ارشد از انگلیس، فرانسه و آلمان روز جمعه «ناامیدی و نگرانی خود را بعد از تحلیل کامل و دقیق تغییرات پیشنهادی ایران در متن مذاکره‌شده در جریان شش دور قبلی مذاکرات» ابراز داشتند.

وانگ بعد از این نشست تأکید کرد که گفت‌وگو درباره جست‌وجوی راه‌های رسیدن به اجماع و توسعه اجماع باید از طریق تمرکز بر متن و پیشنهادات ادامه یابد؛ هرچند که اختلافاتی باقی است.

دور قبلی مذاکرات برای احیای توافق سال ۲۰۱۵ در ماه ژوئن برگزار شد. دولت آمریکا در زمان دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری سابق در ماه مه ۲۰۱۸ / اردیبهشت ۹۷ از توافق خارج شد و به‌طور یک‌جانبه تحریم‌هایی علیه ایران اعمال کرد. ایران نیز به‌تدریج از ماه مه ۲۰۱۹ اجرای بخش‌هایی از توافق را متوقف کرد.

5965

منبع: خبرگزاری ایرنا

۱۴:۱۳ ,۱۳ آذر ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


تاسیس امارات اسلامی طالبان موجب خشنودی همسایگان افغانستان نمی‌شود، اما اگر سیستم این حکومت منافع آن‌ها را تأمین کند، مسلماً برای دنبال کردن ...

تعمیق روابط ایران و چین در هر سه حوزه اقتصادی، دیپلماتیک و امنیتی، پیامدهای گسترده‌ای برای ایالات متحده و کشورهای منطقه خواهد داشت. دراین‌رابطه، ...

سرپرست مجموعه فرهنگی برج آزادی در پی بروز برخی حاشیه‌ها پیرامون ماجرای پخش ویدئو مپینگ پرچم ایران و چین روی برج ...

علی بیگدلی، کارشناس مسائل بین‌الملل در واکنش به اینکه لغو تحریم‌های آمریکا علیه ایران و اینکه آیا این اقدام به معنی بازگشت به برجام است؟ ...

نظر خود را ثبت کنید