واکنش‌های داخلی و خارجی به هفتمین دور مذاکرات وین

اما و اگرهای غرب درباره پیشنهادهای ایران برای احیای برجام

دور هفتم مذاکرات وین به پایان رسید و دیپلمات‌های اروپایی برای مشورت درباره پیشنهادهای ایران به پایتخت‌هایشان بازگشتند.

قرن نو ـ گروه سیاسی: آخرین‌بار تیم دیپلماسی دولت حسن روحانی، پای میز مذاکرات با گروه 1+4 نشسته بود، اما این مذاکرات به دلیل برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری ایران به تعویق افتاد و بالاخره پس از کش‌وقوس‌های بسیار تیم مذاکره‌کننده ایرانی با چهره‌های جدید و در قالب هیئتی چهل‌نفره راهی وین شد تا دور هفتم مذاکرات از 8 آذر ماه از سر گرفته شود؛ مذاکراتی که طی روزهای گذشته برگزار شد و بدون دستیابی به نتیجه‌ای روشن به پایان رسید و مذاکره‌کنندگان برای مشورت درباره بسته‌های پیشنهادی ایران راهی پایتخت‌های خود شدند تا پس از دریافت دستورالعمل‌های جدید به میز مذاکرات در هتل کوبورگ برگردند.

براساس گفته علی باقری، مذاکره‌کننده ارشد جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات وین، پیش‌نویس پیشنهادهایی که طرف ایرانی با هدف لغو تحریم‌های ظالمانه آمریکا به گروه ۱+۴ داده، به‌گونه‌ای است که طرف مقابل نمی‌تواند این پیشنهادها را رد کند.

مذاکرات وین امیدوارکننده بود یا...

مذاکرات برجامی ایران و گروه 1+4 در داخل نیز با واکنش‌هایی از سوی اهالی سیاست روبه‌رو شد. 

رضا نصری، کارشناس مسائل بین‌الملل، با اشاره به دو سندی که ایران به طرف‌های مذاکره داده و ارزیابی واکنش طرف‌های مقابل گفت: در مورد جزئیات دو سند، هنوز اطلاعاتی در دسترس عموم نیست. اما ا ینکه بعد از دور اول مذاکرات برخی رسانه‌ها تلاش کنند پیشنهادات و مواضع ایران را غیرمنطقی و زیاده‌خواهانه جلوه دهند؛ یا این‌گونه القا کنند که مذاکرات قطعاً شکست خواهد خود، کاملاً قابل پیش‌بینی بود. هدف آنها این است که با این فضاسازی‌ها به تیم مذاکره‌کننده ایران فشار بیاورند، فضای داخل کشور را ملتهب کنند و به خصوص بازار ارز را نیز تحت‌ِتأثیر قرار دهند. اما حقیقت این است که علی‌رغم همه این جوسازی‌ها، در نهایت بنا شده دور بعدی مذاکرات ـ آن هم در هفته آینده ـ مجدداً برگزار شود!

بهشتی‌پور نیز در گفت‌وگویی خاطرنشان کرد: خبر خوب آغاز مذاکرات این بود که هیئت مذاکره‌کننده کشورمان پذیرفت که روند از صفر آغاز نشده به عنوان پیش‌نویس قرار بگیرد؛ به این معنی که پذیرفتند روی موضوعاتی که توافق شده بحث نکنند، بلکه راجع به موضوعاتی که توافق نشده و در پرانتزها خالی مانده بود، بحث صورت بگیرد. این نقطه پیشرفت و مایه امیدواری است که مذاکرات به این صورت سریع‌تر پیش خواهد رفت تا اینکه بخواهند از نقطه صفر شروع کنند.

*در جدول زیر می‌توانید واکنش سیاستمداران داخلی به مذاکرات وین را بخوانید.

اسامی/ سمت

اظهارات

محمدکاظم انبارلویی

عضو شورای مرکزی حزب مؤتلفه

* {با اشاره به برخی مباحث مطرح‌شده در فضای رسانه‌ای درباره تیم مذاکره‌کننده}: انتقاد از تعداد افراد حاضر در مذاکرات زمانی‌که آمریکایی‌ها با بیش از ۱۵۰ نفر مذاکره‌کننده در این مذاکرات حاضر می‌شوند و از وزارت خزانه‌داری و تخصص‌های دیگر برای مذاکره حضور می‌یابند، چندان موجه نیست.

*  من بارها  تأکید کردم که باید مقامات دستگاه‌های مرتبط با تحریم در مجموعه مذاکره‌کنندگان حضور داشته باشند تا خسارت‌هایی که بر اثر عدم اجرای تعهدات به وجود آمده است، را جبران کنند.

* تیم ایران در مذاکرات وین ورزیده و آگاه به مسائل دیپلماتیک است، تمرکز تیم مذاکره‌کننده بر موضوع رفع تحریم‌ها هم با وجود این استعداد علمی و فنی، اگر طرف اروپایی و آمریکایی صداقت داشته باشد ما را به نتیجه خواهد رساند و معتقدم این تیم با اعتماد به نفس و امانتداری می‌تواند مذاکرات را مدیریت کند.

* {درباره برخی تلاش‌ها برای گره زدن مذاکرات به مسائل داخلی و ایجاد هیجانات خاص در کشور}: آمریکایی‌ها حملات خود را علیه دولت و تیم مذاکره‌کننده از داخل و خارج آغاز کردند که یکی از آنها همین بحث بحران آب و سوءاستفاده از مشکلات مردم اصفهان بود. آنها تلاش کردند این موضوع را به یک بحران تبدیل کنند و از آن در آستانه مذاکرات سوءاستفاده کنند.

علی باقری

معاون سیاسی وزیر امور خارجه

* ایران در صورت پذیرش دو پیشنهاد قبلی که روز قبل به طرف مذاکره‌کننده ارائه شده است، پیشنهاد سوم را نیز ارائه خواهد داد.

* پیشنهادهایی که ایران به طرف‌های مقابل در مذاکرات ارائه داده، به‌گونه‌ای است که نمی‌توان رد کرد. این پیشنهادها براساس مفاد توافق سال ۲۰۱۵ است و همه تحریم‌های آمریکا در حوزه هسته‌ای باید فوراً لغو شوند.

* دو پیشنهاد ارائه‌شده ایران در مذاکرات وین، درباره «لغو تحریم‌ها» و «اقدامات هسته‌ای» ایران بوده  که هر دو موضوعات اصلی در برجام هستند.

* ادعاهایی مبنی‌بر آماده شدن ایران برای غنی‌سازی اورانیم تا میزان نود درصدی از سوی رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی رد شده و ایران از تعهدات خود در چارچوب آژانس خارج نخواهد شد.

حسن بهشتی‌پور

کارشناس مسائل بین‌الملل

*  خبر خوب آغاز مذاکرات این بود که هیئت مذاکره‌کننده کشورمان پذیرفت که روند از صفر آغاز نشده به عنوان پیش‌نویس قرار بگیرد؛ به این معنی که پذیرفتند روی موضوعاتی که توافق شده بحث نکنند، بلکه راجع به موضوعاتی که توافق نشده و در پرانتزها خالی مانده بود، بحث صورت بگیرد. این نقطه پیشرفت و مایه امیدواری است که مذاکرات به این صورت سریع‌تر پیش خواهد رفت تا این‌که بخواهند از نقطه صفر شروع کنند.

* ایران می‌تواند این خواسته را مطرح کند که به جای رفع یکباره تحریم‌ها، به تدریج این اتفاق بیفتد؛ منتها سقف شروع و پایان آن هم کاملاً مشخص باشد و این‌که چقدر طرف مقابل از خودش انعطاف نشان می‌دهد خیلی تعیین‌کننده است؛ ما باید ببینیم طرف مقابل آمادگیِ گذشتن از خواسته‌هایی که از نظر ما ناحق هست را دارد یا خیر و آیا می‌خواهد بگوید مرغ یک پا دارد؟!

محمد رشیدی/ نماینده مردم کرمانشاه

* غربی‌ها نباید در مذاکره با تیم مذاکره کننده جمهوری اسلامی ایران از زبان تهدید و هشدار استفاده کنند، جمهوری اسلامی ایران دیگر نباید به طرف مقابل امتیاز دهد. همچنین تمام تحریم‌های کشورمان باید لغو شود تا جمهوری اسلامی ایران مانند گذشته به همه تعهدات خود عمل کند.

* چندی پیش قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از حقوق ملت ایران در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید و هدف مجلس از تصویب این قانون آن بود که ایران دیگر بیش از این دچار خسارت نشود.

*حرف مجلس این است که ما نباید به صورت یکطرفه تعهدات خود در برجام را انجام دهیم. علی رغم اینکه ایران به تعهدات خود پایبند بود، اما طرف مقابل نه تنها تحریم‌های ایران را لغو نکرد، بلکه غربی‌ها روز به روز تحریم‌های ایران را افزایش دهند.

*{ درباره شرایط بازگشت آمریکا به برجام}: تحریم‌های نفتی و بانکی ایران بسیار زیاد است و مطالبه اصلی ایران آن است که همه تحریم‌های کشورمان باید به صورت کامل برطرف شود. اگر غربی‌ها این اقدام را انجام دهند، نشان‌دهنده آن است که آنان می‌خواهند صداقت نشان دهند، اما تاکنون صداقتی از سوی آنان مشاهده نکردیم و بیشتر از این ما نمی‌توانیم تعهدی را انجام دهیم.

عباس عبدی/ فعال سیاسی اصلاح طلب

* توافق برجام را نمی‌توان مستقل از مجموعه مسائل منطقه‌ای میان ایران و غرب تحلیل کرد. نقض برجام محصول به هم خوردن موازنه آن بود. به این معنا که ایالات متحده به درستی گمان می‌کرد که سود اصلی را ایران برده است و امریکا می‌تواند که به برجام ادامه ندهد و ایران هم نمی‌توانست هزینه این پیمان‌شکنی را به طرف مقابل تحمیل کند. البته ایران با گسترش حضور منطقه‌ای خود، هزینه‌ها را پس از توافق برجام تحمیل کرد و طرف مقابل هم از برجام خارج شد تا هزینه متقابلی را تحمیل کند. پس امکان تضمین برجام بدون توجه به مسائل دیگر غیر ممکن است.

* مساله برجام جزییات فنی آن نیست. گفت‌وگوهای برجامی به شرطی موفق خواهد شد که رویکرد کلی ایران به نظم جهانی به روشنی طرح شود. با رویکرد کنونی، نمی‌توان وارد هیچ گفت‌وگو یا توافق پایداری شد. هر توافقی می‌تواند به ثمر برسد، ولی موقتی خواهد بود. پس چه کار باید کرد؟

*  باید مشخص کنید که در صورت تخطی طرف مقابل شما نیز چه اقدامی خواهید کرد و اگر طرف مقابل این اقدام شما را مقرون به‌صرفه برای تخطی خود نداند، طبعا به توافق پای‌بند خواهد شد، در غیر این صورت تخطی می‌کند و توافق را نادیده خواهد گرفت.

* مهم‌ترین تفاوت این دور از مذاکرات با نوبت پیش این است که اکنون سابقه خروج ایالات متحده را از برجام پیش چشم داریم حتی جمهوری‌خواهان اعلام کرده‌اند که در صورت بازگشت باز هم از برجام خارج خواهند شد، کاری که پیش‌تر ترامپ انجام داد، به یک رویه تبدیل شده است. بنابراین باید وجود ضمانت اجرا را نه در طرف مقابل که در طرف خودمان ببینیم.همچنان که غربی‌ها هم در برجام از ما ضمانت اجرا نخواستند. چون آنان می‌دانستند که اگر ایران تخطی کند، قادر به اعمال فشار گذشته و حتی شدیدتر از آن هستند.

ابوالفضل عمویی/ نماینده مردم تهران

*{ درباره مذاکرات وین که از هشتم تا ۱۲ آذرماه در وین برگزار شد}: مشکل اصلی این توافق به خروج آمریکا از توافق هسته ای برمی‌گردد. چرا که آمریکایی‌ها به رغم اینکه ایران به تعهدات خود پایبند بود، در سال ۲۰۱۸ به صورت غیرقانونی و با نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل از این توافق خارج شده و مانع از به نتیجه رسیدن آن شدند و یک سال بعد از خروج آمریکا از توافق هسته ای و بی عملی اروپایی‌ها، ایران تعهدات خود را طبق پارگراف ۲۶ و ۳۶ توافق هسته‌ای کاهش داد.

*{ با اشاره به تغییر دولت در آمریکا و اعلام تمایل دولت جدید این کشور برای بازگشت به توافق هسته‌ای}: آمریکا بدون موافقت ایران نمی‌تواند به توافق هسته‌ای بازگردد و عضو دوباره آن شود.

* مهمترین شرط ایران برای بازگشت آمریکا به توافق هسته‌ای لغو تحریم‌هایی است که این کشور با اعمال آن مانع اجرای توافق هسته‌ای و انتفاع اقتصادی ایران از این توافق شده است.

* لغو تحریم‌ها مهمترین و اصلی‌ترین مطالبه ایران در مذاکرات است، مهترین شرط موفقیت مذاکرات این است که طرف مقابل سیاست خود را برای حفظ تحریم‌ها تغییر دهد. آمریکا نمی‌تواند ادعا کند تحریم‌ها را کنار گذاشته ولی در عمل تحریم‌ها را ادامه دهد.

رضا نصری/ کارشناس مسائل بین الملل

* ایران ورود بسیار هوشمندانه‌ و معناداری به صحنه مذاکرات داشت. ترکیب تیم مذاکره‌کننده، تعداد اعضای هیات ایرانی و همچنین وزن کارشناسی آن مجموعا حاوی این پیام بود که «ایران برای حل مسئله به میدان آمده» و در این راه نیز آماده و مصمم است. علاوه بر این، هیأت ایرانی با یک بسته پیشنهادی بر سر میز آمد و در عمل بدون فوت وقت وارد متن ماجرا شد.  ضمن اینکه مواضعی که آقای باقری کنی در مصاحبه‌ها و نشست‌های خود بیان داشت - برخلاف گمانه‌زنی‌ها - مواضع عملگرایانه، حقوقی و متوازنی بود. در مجموع، به نظرم هم فُرم و هم محتوا به نحوی اندیشیده شده بود که از یک سو فضاسازی‌های طرف مقابل -مبنی بر اینکه ایران صرفاً قصد وقت‌کُشی دارد- تا حدودی تعدیل شود و از سوی دیگر، افکار عمومی و بازار کسب‌وکار در داخل کشور از اینکه دولت جدید در لغو تحریم‌ها و احیای برجام مصمم است آسوده‌خاطر شود.

*در مورد جزئیات دو سند، هنوز اطلاعاتی در دسترس عموم نیست. اما ا ینکه بعد از دور اول مذاکرات برخی رسانه‌ها تلاش کنند پیشنهادات و مواضع ایران را غیرمنطقی و زیاده‌خواهانه جلوه دهند؛ یا اینگونه القا کنند که مذاکرات قطعاً شکست خواهد خود، کاملاً قابل پیش‌بینی بود.  هدف آن‌ها این است که با این فضاسازی‌ها به تیم مذاکره‌کننده ایران فشار بیاورند، فضای داخل کشور را ملتهب کنند و به خصوص بازار ارز را نیز تحت تأثیر قرار دهند. اما حقیقت این است که علیرغم همه این جوسازی‌ها، در نهایت بنا شده دور بعدی مذاکرات - آن هم در هفته آینده - مجدداً برگزار شود!

* از بدو ورود تیم مذاکره‌کننده ایران به وین شاهد بودیم چگونه ابتدا در مورد تعداد اعضای هیات ایرانی، سپس در مورد هزینه اقامت آن‌ها در هتل و بعد در مورد محتوای پیشنهادات ایران - به‌ویژه در مورد دستاوردهای شش دوره مذاکرات قبل - شایعه‌سازی و دروغ‌پراکنی صورت گرفت.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

توپ برجام در زمین ایران است یا آمریکا یا ...

واکنش ها به مذاکرات وین تنها به داخل کشور محدود نشد و با واکنش های خارجی نیز همراه بود. برخی ها از شکست مذاکرات وین گفتند، برخی دیگر هم ایران را به عنوان برنده اصلی این مذاکرات معرفی کردند. 

عبدالباری عطوان، سردبیر رای الیوم در گزارشی نوشت: به عقیده بسیاری از کارشناسان، این گفتگو‌ها چه به نتیجه برسد و چه به بن بست؛ ایران تا به این لحظه برنده اصلی گفتگو‌ها است. هفتمین دور گفتگو‌های هسته‌ای ایران و شش کشور ابرقدرت در وین بدون رسیدن به توافق پایان یافت و هیئت‌های شرکت کننده در این دور از گفتگو‌ها درخواست کردند به کشورهایشان بازگردند و با دولت‌های خود درباره پیشنهاد‌های آمریکا و ایران درخصوص احیای توافق سال ۲۰۱۵ رایزنی کنند؛ همان توافقی که دولت ترامپ از آن خارج شد.

وانگ کان، سفیر چین در سازمان ملل متحد نیز گفته است که پیشرفت‌های حاصل شده در مذاکرات با ایران برای پیوستن مجدد به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را نباید دست کم گرفت.

اما آنتونی بلینکن، با فرستادن توپ برجام به زمین ایران، گفت: طی شش دور قبلی مذاکره، به دستیابی به توافق نزدیک شده بودیم اما در پی برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری در ایران، در روند مذاکرات وقفه‌ای ایجاد شد و اکنون دور جدید گفت‌وگوها را برگزار کردیم. آنچه در دو روز گذشته شاهد آن بودیم، این است که به نظر نمی‌رسد ایران در حال حاضر در انجام آنچه که برای بازگشت به تعهدات ضروری است، جدی باشد.او همچنین بیان کرد که تهران در روزهای پیش رو باید تصمیم‌های بسیار مهمی بگیرد.

* در جدول زیر می توانید واکنش ها به مذاکرات وین را بخوانید.

اسامی

اظهارات

میخائیل اولیانوف/ نماینده روسیه در سازمان‌ ملل

* شرکت‌کنندگان در این مذاکرات با دولت‌های خود درباره نتایج دو پیشین مذاکره کرده و هفته آینده گفت‌وگوها را از سر خواهند گرفت.

* دور اخیر مذاکرات برجام به پایان نرسیده است. دور هفتم ادامه پیدا خواهد کرد. مذاکره‌کنندگان صرفا تصمیم گرفته‌اند که وقفه‌ای فنی ایجاد کرده تا با دولت‌های خود گفت‌وگو کرده و روند کاری آینده را مورد بازاندیشی قرار دهند.

* ادامه مذاکرات در هفته آینده، از شدت و حدت وضعیت کاسته خواهد شد.

* هیئت ایرانی یک بازنگری همه جانبه و اساسی را در پیش نویس سند برنامه هسته‌ای ارائه کرد که با واکنش انتقادآمیز طرف های غربی مواجه شد.

* در حقیقت پیشنهاد ایران برای بازنگری اساسی در پیش‌نویس سند هسته‌ای که ما در طول شش دور مذاکره به آن دست یافتیم، تاثیری جدی بر شرکای غربی ما گذاشته است. آنها معتقدند که این، یک رویکرد بسیار افراطی است و به همین چنین واکنشی از خود نشان دادند.

* یک قانون در مذاکرات وین وجود دارد، اینکه تا بر سر همه چی توافق نشود هیچ توافقی حاصل نخواهد شد. البته اصلاحات همیشه امکانپذیر است و تغییر موضع یک اتفاق عادی است اما بهتر است که چنین اصلاحاتی به مانعی برای پیشرفت مذاکرات تبدیل نشود.

آنتونی بلینکن/ وزیر خارجه آمریکا

* همچنان معتقدیم که دیپلماسی و بازگشت متقابل به برجام، بهترین مسیر پیش رو است اما زمان به‌طور پیوسته در حال کوتاه‌تر شدن است.

*{ با تکرار برخی مواضع بی‌اساس، ایران را به عدم جدیت در گفت‌وگوها متهم کرد}: چنانچه گزینه بازگشت متقابل به تعهدات برجامی به شکست منجر شود، گزینه‌های دیگر را دنبال خواهیم کرد.

* طی شش دور قبلی مذاکره، به دستیابی به توافق نزدیک شده بودیم اما در پی برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری در ایران، در روند مذاکرات وقفه‌ای ایجاد شد و اکنون دور جدید گفت‌وگوها را برگزار کردیم. آنچه در دو روز گذشته شاهد آن بودیم، این است که به نظر نمی‌رسد ایران در حال حاضر در انجام آنچه که برای بازگشت به تعهدات ضروری است، جدی باشد.

* تهران در روزهای پیش رو باید تصمیم‌های بسیار مهمی بگیرد.

راحج الخوری/ نویسنده الشرق‌الاوسط

* به‌نظر می‌رسد این مذاکرات به نتیجه نرسد. غنی‌ سازی اورانیوم تا حدود ۶۰ درصد، تشدید تنش‌ها در منطقه از یمن تا غزه، حمله به نفتکش‌ها، توسعه سامانه‌های موشکی بالستیک که حتی کشورهای اروپایی را هم نگران کرده، و مانع‌تراشی در مقابل فعالیت آژانس، همگی اقداماتی است که ایران پیش از مذاکرات انجام داده است، این در حالی است که بسیاری از منتقدان سیاست‌های ایالات متحده، دولت جو بایدن را متهم می‌کنند که بعد از عقب‌نشینی پرماجرا از افغانستان، واکنشی جدی به این اقدامات نشان نداده است.

* موسسه دفاع از دموکراسی‌ها هشدار داده که خودداری واشنگتن از رویارویی با دشمنانش و خروج از افغانستان و تصمیم برای خارج کردن نیروهای خود از عراق و پاسخ ندادن به اقدامات تحریک‌آمیز ایران در دریا و خشکی موجب شده تا تهران دیگر واشنگتن را جدی نگیرد. به همین علت دنیس راس گفته راه دستیابی به صلح با ایران، تهدید این کشور به جنگ است و آمریکا اگر بخواهد در پرونده هسته‌ای پیشرفتی صورت بگیرد، باید گزینه نظامی را روی میز نگه دارد.

* در شرایطی که امید به دستیابی به توافق یا بازگشت به برجام در مذاکرات وین کمرنگ است پذیرفتن پنج شرطی که تهران در آستانه آغاز مذاکرات وین مطرح کرده، برای دولت آمریکا امکان‌پذیر نیست، زیرا این دولت را با وحشتناک‌ترین شکست سیاسی و دیپلماتیک و حتی مالی مواجه خواهد کرد.

 

عبدالباری عطوان/ سردبیر رای الیوم

* به عقیده بسیاری از کارشناسان، این گفتگو‌ها چه به نتیجه برسد و چه به بن بست؛ ایران تا به این لحظه برنده اصلی گفتگو‌ها است.

* هفتمین دور گفتگو‌های هسته‌ای ایران و شش کشور ابرقدرت در وین بدون رسیدن به توافق پایان یافت و هیئت‌های شرکت کننده در این دور از گفتگو‌ها درخواست کردند به کشورهایشان بازگردند و با دولت‌های خود درباره پیشنهاد‌های آمریکا و ایران درخصوص احیای توافق سال ۲۰۱۵ رایزنی کنند؛ همان توافقی که دولت ترامپ از آن خارج شد.

 *فضای بدبینی بر این دور از گفتگو‌ها حاکم بود؛ زیرا هیئت ایرانی بر شروط خود مبنی بر منوط بودن گفتگو‌ها به لغو کامل تحریم ها، ارائه تضمین برای پایبند ماندن کامل به لغو کامل تحریم ها، ارائه تضمین شفاف در این خصوص و توافق برسر سازوکار جدی اجرایی به منظور از بین بردن بی اعتمادی خود، اصرار دارد.

وانگ کان/ سفیر چین در سازمان ملل متحد

* پیشرفت‌های حاصل شده در مذاکرات با ایران برای پیوستن مجدد به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را نباید دست کم گرفت.

*{ با اشاره به اینکه بر اساس گزارش شین هوا، برای دستیابی به یک پیشرفت در برجام فاصله زیادی وجود دارد}: امضاکنندگان این هفته در وین دیدار کردند تا درباره پایبندی مجدد ایران به این پیمان مذاکره کنند و آمریکا دیدگاه منفی خود را نسبت به مشارکت تهران ابراز کرد.

* مذاکرات به سایر طرف‌ها کمک کرد تا درک خود را از موضع تیم مذاکره‌کننده دولت جدید ایران افزایش دهند،  چین به حمایت قاطعانه از پیگیری روند مذاکرات بین آمریکا و ایران ادامه خواهد داد و نقش منحصر به فرد و سازنده‌ خود  را برای دستیابی به نتایج در زمان اولیه به کار می‌گیرد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

* هر 2 جدول بر اساس حروف الفبا می باشد. 

** از گفتگوها و مطالب برخی چهره های سیاسی با رسانه هایی چون ایرنا، ایلنا، ایسنا، مهر و روزنامه اعتماد و باشگاه خبرنگاران جوان در این 2 جدول استفاده شده است. 

۱۵:۴۳ ,۱۳ آذر ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


شواهد نشان می‌دهد این منافع شخصی، گروهی و سیاسی است که موتور محرک  چرخش‌های سیاسی ناگهانی است؛ ادعایی که مصداق عینی آن را می‌توان در مقایسه ...

رئیس اسبق کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس می‌گوید: پیش‌نویسی که این روزها در وین در حال نگارش است بیشترین اشتراک ممکن را به نظر ایران ...

یک اقتصاددان گفت: احیای هر چه سریع تر برجام به نفع ماست و کسانی که قبلا به برجام فحش می‌دادند اکنون طرفدار آن شده‌اند.

در شرایطی که مذاکره کنندگان پس از پنج روز مذاکره فشرده نسبت به نتایج گفتگوها اظهار خوشبینی می کنند، باید برای ارزیابی چنین اظهاراتی تا چند ...

نظر خود را ثبت کنید