گزارش پولیتیکو از ناامیدی دیپلمات‌های اروپایی از خواسته‌های حداکثری ایران

شوک ایران به مذاکرات هسته‌ای

به گزارش پولیتیکو، اصرار ایران بر تغییر بخش‌هایی از پیش‌نویس توافق‌شده قبلی و همچنین مطرح کردن به ادعای این رسانه خواسته‌های حداکثری، دیپلمات‌های اروپایی را ناامید کرده است.

قرن نو ـ گروه بین‌الملل: دور هفتم مذاکرات هسته‌ای میان ایران و غرب با ناامیدی به پایان رسید و دیپلمات‌های غربی درحالی‌که محل مذاکره را ترک می‌کردند در این فکر بودند که آیا ماه‌ها مذاکره برای احیای برجام برای همیشه و بدون نتیجه به پایان می‌رسد؟

به نقل از دیپلمات‌های ارشد غربی، تیم مذاکره‌کننده ایران در این دور از مذاکرات پیشنهادهای جدید و به ادعای آنها حداکثری مطرح کرده؛ ادعاهایی که هیچ راهی برای مذاکره باقی نمی‌گذارد.

به گفته آنها، تیم ایرانی با ردّ غالب توافقات صورت‌گرفته در دورهای پیشین، مذاکرات مذاکره را به‌گونه‌ای آغاز کرده که گویی قبلاً هیچ مذاکره‌ای صورت نگرفته است. دراین‌راستا، دیپلمات‌های ارشد بریتانیایی، فرانسوی و آلمانی مدعی‌اند که برخی خواسته‌های ایران اساساً مغایر با برجام و یا فراتر از آن است. در حقیقت و به گفته آنها، ایران به دنبال رفع تمام تحریم‌های غیرهسته‌ای و هسته‌ای تحمیلی در دوران ترامپ و راستی‌آزمایی آنها است؛ خواسته‌ای که به باور آنها و همچنین همتایان آمریکایی‌شان بسیار حداکثری است.

هم‌صدا با این دیپلمات‌ها آنتی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده نیز مدعی شد که نحوه رفتار تیم مذاکره‌کننده ایرانی نشان از عدم جدیت ایران برای رسیدن به توافق می‌دهد.

دیپلمات‌های غربی معتقدند که با توجه به پیشرفت‌های هسته‌ای ایران در چند ماه اخیر و همچنین گزارش آژانس مبنی‌بر کاهش قابل‌توجه توان نظارتی این نهاد بر برنامه هسته‌ای ایران، زمان برای دستیابی به توافق هسته‌ای با ایران به‌سرعت در حال از دست رفتن است و تأکید ایران بر گفت‌وگوی مجدد درباره حتی جزئیات فنی توافق‌های پیشین چشم‌انداز رسیدن به توافق را مبهم و ناامیدکننده کرده است.

5965

۱۵:۵۴ ,۱۳ آذر ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


رئیس دفتر رئیس‌جمهوری گفت: مذاکرات وین برای احیای ‎برجام پیشرفت‌های مناسبی داشته است.

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با بیان این‌که مذاکرات در وین به نقاط کلیدی رسیده، گفت که مذاکرات پیشرفت‌های خوب و قابل توجهی ...

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پس از پایان نشست شورای حکام اعلام کرد: تمدید تفاهم‌نامه تهران ـ آژانس خیلی سخت‌تر شده است.

محمدباقر قالیباف آب پاکی را روی دست آژانس ریخت. تحویل ندادن این فیلم‌ها یک خلاً اطلاعاتی سه ماه برای آژانس ایجاد می‌کند و این موضوع احیای ...

روند مذاکرات به ویژه در خصوص مسائل دشوار و فنی مذاکرات وین به پایان رسیده و به گفته طرفین، به نقطه تصمیم‌گیری پایتخت‌ها رسیده‌ایم. در ایران ...

نظر خود را ثبت کنید