آفکام، سازمان تنظیم‌کننده مقررات ارتباطات و رسانه بریتانیا بر این گمان است که در جست‌و جوی بهره‌برداری از طیف‌های فرکانسی مختلف می‌توان فراتر از امتداد طیف الکترومغناطیس رفت.

قرن نو – گروه فناوری اطلاعات: در آپدیت جدید صفحه مدیریت طیف آفکام آمده است: اکنون فناوری‌های جدیدی درحال توسعه هستند که پتانسیل باز کردن طیف در فرکانس‌های بسیار بالا یعنی طیف تراهرتز را دارد. ما قصد داریم باب گفت و گویی را در مورد چگونگی اطمینان از مدیریت این طیف به بهترین شکل ممکن، برای حمایت از استفاده‌های جدید موجود و نوآورانه از این طیف را آغاز کنیم.

آفکام سپس به یک فایل 13 صفحه‌ای با عنوان «رمزگشایی از پتانسیل امواج رادیویی تراهرتز» لینک داده که با بحث استانداردسازی در مورد اینکه چقدر این طیف مفید است، شروع می‌شود.

امواج تراهرتز از جایی که موج میلی‌متری خارج می‌شود (علامت 100 گیگاهرتز) شروع می‌شود و تا سه تراهرتز ادامه پیدا می‌کند.

در این گزارش آمده است توسعه تجهیزات بازار انبوه و متراکمی که قادر به استفاده از این فرکانس‌های بالا هستند، می‌تواند طیف وسیعی از فرصت‌ها را پیش روی صنعت قرار دهد.

این موارد استفاده ممکن است شامل لینک‌های وایرلس با سرعت ترابیت در مراکز داده و فضای باز، موقعیت‌یابی بسیار دقیق برای کمک به رباتیک و وسایل نقلیه خودران، تصویربرداری با وضوح بالا و تشخیص برای تولید هولوگرام‌ها باشد. همچنین برای ترکیب کردن این ویژگی‌ها در شبکه‌ها و دستگاه‌های 6G آینده در بخش دانشگاهی تمایل و رغبت زیادی وجود دارد.

چالش‌هایی که آفکام برای استفاده از فرکانس تراهرتز در مخابرات پیش‌بینی می‌کند عمدتا امور اداری و کاغذ بازی هستند اما مطمئنا بزرگ‌ترین آن بی‌ارزش بودنش است. دلیل اینکه موج میلی‌متری واقعا موفق نشده، ویژگی‌های انتشار ضعیف‌اش است و احتمالا اینکه تراهرتز بدترین آن به شمار می‌رود.

این بدان معنا نیست که راهی برای کاهش این ضعف و در نتیجه بازگشایی هکتارها طیف فرکانسی جدید پیدا نخواهد شد اما به نظر می‌رسد تا زمانی که این موضوع حل نشود، نزاع در مورد مقررات جهانی آن وجود دارد.

۱۱:۰۰ ,۱۴ آذر ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در راستای رفع چالش‌های توسعه در بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات کشور خواسته تکلیف منابع درآمدی حاصل از واگذاری ...

معاون وزیر ارتباطات گفت: تا ۴ سال دیگر حداقل ۱۰ درصد کاربران موبایل به فناوری نسل پنجم مجهز می‌شوند و برنامه‌ریزی ...

مقامات آمریکایی از اپراتورهای AT&T و ورایزون خواستند تا راه‌اندازی خدمات مخابراتی نسل پنجم را به علت نگرانی‌های ...

سه اپراتور آمریکایی AT&T، Dish و T-Mobile برای به دست آوردن مجوزهای بیشتر طیف فرکانس 5G از طریق مزایده باند متوسط 3.45 تا 3.55 گیگاهرتز، مجموعاً ۲۲.۵ میلیارد ...

نظر خود را ثبت کنید