یک کارشناس خودرو گفت: باید سوداگری و تقاضای کاذب را از بازار خودرو حذف کرده و از تبدیل خودرو به کالایی سرمایه‌ای جلوگیری کرد.

محمد صادق دیرباز، ضمن بیان راهکارهای ساماندهی بازار و صنعت خودرو اظهارداشت: صنعت خودرو از نظر کیفیت ایراداتی دارد اما با کمبود ظرفیت تولید روبه‌رو نیست و فعال کردن ظرفیت‌های راکد پتانسیل تولید منتهی به عرضه قابل توجه خودرو می‌شود.

این کارشناس خودرو ضمن اشاره به امکان عرضه خودرو در بورس کالا، گفت: بورس کالا با بورس اوراق بهادار متفاوت است بنابراین مشکلاتی که در حال حاضر بورس اوراق بهادار با آن درگیر است به حوزه خودرو کشیده نمی‌شود.

وی با بیان اینکه عرضه و تقاضا در بورس قیمت خودرو را تعیین می‌کند، ادامه داد: قیمت تمام شده تولید خودرو با حذف هزینه‌های مالی مشخص شده است و سپس شورای رقابت با توجه به شاخص‌هایی مانند تورم، نرخ ارز سود خودروسازان را تعیین می‌کند. بنابراین مابه‌التفاوت قیمت تعیین شده و بهای خودروی فروخته شده در بورس نصیب خودروسازان نمی‌شود.

دیرباز با بیان اینکه اینکه اشخاصی که دارای گواهینامه بوده و در مدت مشخص خودرو دریافت نکرده‌اند در اولویت خرید خودرو در بورس هستند، تصریح کرد: فروش خودرو خریداری شده از بورس نیز حدود دو تا سه سال بعد از آن متضمن پرداخت مالیات‌های سنگین خواهد بود.

*خودرو باید به کالای مصرفی تبدیل شود

این کارشناس خودرو در بیان اینکه باید سوداگری و تقاضای کاذب را از بازار خودرو حذف کرده و از تبدیل خودرو به کالایی سرمایه‌ای جلوگیری کرد، اضافه کرد: تولید خودروی کارخانه‌ای، ورود صنایع نظامی به این حوزه، ایمنی تصادفات، نوآوری در خودروسازی، ایجاد مرکز ملی ایمنی تصادفات، جایگزینی مکانیزم بیمه تعمیر و کیفیت خودرو به جای گارانتی از محورهای طرح مذکور است.

دیرباز در پایان تصریح کرد: حذف سوداگری، شفاف کردن معاملات، منطقی کردن تقاضا، سه شرط متعادل کردن و کاهش قیمت خودرو است، زیرا اگر خودروسازان از محل رانت نوسانات بازار سود به دست نیاورند و ناچارند با افزایش عرضه سود مورد نظر خود را به دست آورد.

منبع: خبرگزاری فارس

۱۱:۰۱ ,۱۴ آذر ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


معاون فروش گروه سایپا ضمن اعلام اصلاح قیمت محصولات تولیدی سایپا و افزایش بهای کارخانه‌ای خودرو، از تداوم روند طرح‌های هفتگی و مستمر فروش ...

نایب‌رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: طرح ‎واردات خودرو در کمیسیون صنایع مجلس با اضافه شدن ارز دارای منشأ تصویب شد.

فیات ۵۰۰ X ۲۰۲۲ دارای یک موتور توربوشارژ چهار سیلندر و چهار چرخ محرک استاندارد است که عملکرد مناسبی را ارائه می‌دهند.

بررسی نوسانات قیمتی در بازار خودرو از افزایش 5 تا 20 میلیون تومانی قیمت خودرو تنها در اوایل فروردین ماه خبر می دهد.

نظر خود را ثبت کنید