درست وقتی جهان آماده عادی‌سازی وضعیت می‌شد و زمزمه‌های پایان کرونا در محافل تصمیم‌گیری به گوش می‌رسید، از راه رسیدن سویه جدید این بیماری که به نام امیکرون شناخته می‌شود معادلات را در بازار انرژی برهم زد.

قرن نو ـ گروه اقتصادی: حالا کارشناسان پیش‌بینی‌های خود را در خصوص قیمت نفت در سال پیش‌روی میلادی تغییر داده‌اند و معتقدند موج جدید از راه رسیده می‌تواند بار دیگر بحرانی را در بازار نفت ایجاد کند؛ زیرا افزایش احتمال قرنطینه‌ها ممکن است چشم‌انداز میزان مصرف نفت را با کاهش روبه‌رو کند.  

آژانس بین‌المللی انرژی در گزارش خود از دورنمای بازار نفت، متوسط قیمت نفت خام برنت در سال آینده میلادی را ۷۹. ۴۰ دلار در هر بشکه پیش‌بینی کرده بود اما رویترز در نظرسنجی از 39 کارشناس، قیمت نفت در سال آتی را 75 دلار برآورد کرد. 

 طی ماه‌های اخیر، درحالی‌که اقتصاد جهان آماده ورود به دوران پساکرونا می‌شد، بهای نفت نیز دستخوش افزایش شد و این مسئله آمریکا را رودَررُوی متحد منطقه‌ای‌اش، عربستان و اوپک پلاس قرار داد. آمریکا از سه کشور عمده مصرف‌کننده نفت خواست نسبت به آزادسازی ذخایر خود اقدام کنند تا قیمت‌ها تعدیل شود. در نهایت، البته عربستان موضعی در راستای جلب حمایت آمریکا اتخاذ کرد و درصدد افزایش حجم تولید برآمد اما نکته مهم اینجا است که سوغات آفریقا برای جهان، بازار نفت را در موقعیتی تازه قرار داد. تلاقی از راه رسیدن امیکرون با تشدید مشکلات آمریکا بابت گرانی نفت، نظریه‌پردازان توطئه را به این نتیجه رسانده بود که این خبر با هدف آرام‌سازی بازار نفت مخابره شده اما شناسایی گونه جدید بیماری در بسیاری کشورها نشان داد کرونا همچنان برای ماندگاری در زمین در حال تلاش است.  

بازار جهانی نفت در دو سال اخیر با موقعیتی استثنایی ناشی از شیوع کرونا روبه‌رو بوده است.

کارشناسان و تحلیل‌گران بازار نفت همچنان معتقدند خروج کرونا از جهان منجر به بروز بحرانی تازه در بازار نفت می‌شود؛ زیرا رشد تقاضا، دوره‌ای سخت را برای اقتصاد جهان به همراه خواهد آورد اما مسئله اینجا است که تا زمان تطابق عرضه با تقاضای جدید، فضای تورمی، اقتصاد جهانی را تحت‌ِتأثیر قرار می‌دهد.  

در بسیاری از کشورهای جهان که سال‌ها با تورم پایین خو گرفته بودند، نرخ تورم افزایش یافته و این افزایش فشاری مضاعف را به اقتصاد در حال بازسازی وارد می‌کند.  

ازسوی‌دیگر احتمال بالا گرفتن تنش میان آمریکا و چین، عامل دیگری است که می‌تواند بازارهای نفت جهان را تحت‌ِتأثیر قرار دهد. خبرهای رسیده نشان می‌دهد چین از آمریکا برای قرار دادن ده‌ها شرکت چینی در لیست سیاه تجاری انتقاد و اعلام کرده که این اقدام مانع پیشرفت‌های صورت‌گرفته در خصوص بهبود روابط اقتصادی دو اقتصاد بزرگ جهان می‌شود. همزمان چین با استناد به نگرانی‌ها نسبت به امنیت اطلاعات، به سرویس تاکسی اینترنتی دی‌دی دستور داده از بازار سهام نیویورک خارج شود؛ به‌علاوه چین موفق نشده است هدف واردات از آمریکا را طبق توافق با این کشور محقق کند و وارداتش تنها ۵۶ درصد از میزان وعده داده‌شده بود. 

به نظر می‌رسد امیکرون و تنش آمریکا و چین دو عامل بزرگ برای بازنگری در قیمت نفت در سال میلادی پیش‌رو است؛ به‌این‌ترتیب شوک نفتی جهان با ورود سویه جدید کرونا با تأخیر از راه خواهد رسید. 

5965

۱۲:۵۳ ,۱۴ آذر ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


قیمت نفت خام در معاملات چهارشنبه شب به دنبال اخباری که حاکی از افت ذخایر انبارهای سوخت آمریکا بود جهش کرد.

عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران می‌گوید در شرایط فعلی نمی‌توان تصویر دقیقی از میزان درآمد نفتی کشور در سال آینده ارائه داد و بر اساس ...

قیمت نفت خام معمولاً بر اساس تقاضا و عرضه فصلی همواره در نوسان است؛ اخیراً، همه‌گیری کرونا باعث تغییرات قیمت نفت خام از طریق کاهش تقاضا شده ...

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی گفت: جهش فروش نفت در دولت سیزدهم با تقویت دیپلماسی انرژی و ورود بخش خصوصی به این بخش محقق شده است.

امروز با تصمیم آمریکا، مبنی بر اینکه قصد آزادسازی ذخایر استراتژیک خود را دارد، قیمت نفت سقوط کرد و به ۱۰۸ دلار رسید.

نظر خود را ثبت کنید