منابع اطلاعاتی دولت ایالات متحده مدعی در دست داشتن مدارکی هستند که از برنامه ریزی مسکو برای حمله قریب الوقوع به اوکراین خبر می‌دهد.

قرن نو _ گروه بین‌الملل: بر اساس اطلاعات طبقه‌بندی‌شده‌ای که واشنگتن پست افشا کرده است، سازمان‌های اطلاعاتی ایالات متحده ادعا می‌کنند که تصاویر ماهواره‌ای و اطلاعاتی در دست دارند که حاکی از استقرار نیروها و ادوات سنگین روسیه از جمله: ۱۰ گردان تاکتیکی و گردان‌های زرهی سنگین توپخانه و تجهیزات دیگر در مرز با اوکراین است. البته این سازمان‌های اطلاعاتی در گزارش خود ذکر کرده‌اند که به‌رغم این آرایش جنگی، نیات دولت روسیه و ولادیمیر پوتین کماکان نامشخص است. این سازمان ها همچنین اظهار داشته‌اند که در صورت انجام چنین حمله‌ای ارتش اوکراین شانس کمی برای مقاومت دربرابر روسیه خواهد داشت.

حمله احتمالی روسیه به اوکراین یک بحران امنیتی بزرگ برای اروپا و دولت بایدن ایجاد خواهد کرد و تعهد آهنین آنها به دفاع از استقلال و تمامیت ارضی اوکراین را به چالش خواهد کشید. اما به ادعای برخی کارشناسان نظامی غربی هدف روسیه نه حمله تمام عیار علیه اوکراین بلکه دامن زدن به یک ابهام استراتژیک به منظور پیشگیری از تعمیق روابط اوکراین و غرب است، موضوعی که قرن نو در گزارش جداگانه‌ای به آن پرداخته است.

در رابطه با این بحران آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده، در گفتگو با سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، این کشور را تهدید به اعمال تحریم‌های بیشتر کرد، تهدیدی که البته لاوروف آن را به‌سخره گرفت. همچنین بلینکن از گفتگوی قریب‌الوقوع بایدن و پوتین خبر داد، گفتگویی که کرملین نیز آن را تایید کرد.

افزون بر این ها سخنگوی شورای امنیت ملی ایالات متحده تاکید کرد که ایالات متحده به دنبال درگیری با روسیه نیست و بهترین گزینه برای جلوگیری از بحران و تخفیف تنش‌ها در روابط دو طرف دیپلماسی و گفتگو است. همزمان با این رویدادها، بلینکن با متحدان اروپایی ایالات متحده در حال گفتگو است تا برای حمله احتمالی روسیه به اوکراین آماده شوند. 

۱۴:۱۰ ,۱۴ آذر ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


لشکرکشی پوتین به مرز اوکراین بایدن را با این انتقاد مواجه کرده است که به مقدار کافی علیه کرملین سختگیر نیست.

آمریکا سال‌ها است شیوه‌نامه مشخصی درباره مدیریت بحران‌ها با پوتین دارد. بایدن خوشبختانه از این شیوه پیروی می‌کند.

دولت اوکراین از طریق میم و شوخی تلاش می‌کند مردم آمریکا را به سختگیری در قبال روسیه ترغیب کند.

رؤسای‌جمهور آمریکا و روسیه تلاش کردند از اختلاف بر سر اوکراین فراتر روند و درباره حل مشکلات اساسی بین دو کشور به چارچوبی برای دیپلماسی دست ...

نظر خود را ثبت کنید