طلا پس از رسیدن به بالاترین سطح دو ماهه در ماه نوامبر به زیر 1800 دلار در هر اونس سقوط کرد زیرا بانک‌های مرکزی به دنبال افزایش نرخ بهره در سال آینده بودند.

قرن نو _ گروه اقتصادی: در سالی که یکی از پر نوسان ترین سال ها برای بازارهای مالی بوده است، آخرین کشش شاید عدم اطمینان در مورد تهدید بالقوه یک نوع جدید ویروس کرونا برای اقتصادهای جهانی باشد که قیمت را در حال حاضر به 1785 دلار در هر اونس رسانده است.

آیا قیمت طلا پس از شکست در ماه‌های اخیر دوباره بهبود می‌یابد؟

افزایش تورم معمولاً قیمت طلا را افزایش می دهد زیرا سرمایه گذاران به فلز گرانبها به عنوان سرمایه امن نگاه می کنند، اما روند بازار طلا با باقی ماندن در زیر رکورد بالای 2000 دلار که در آگوست 2021 ثبت شده بود، انتظارات تحلیلگران را نقش بر آب کرد.

طلا در بورس Comex در ایالات متحده در 8 نوامبر تا 1827.80 دلار در هر اونس معامله شد که بالاترین سطح از 3 سپتامبر بود. این فلز گرانبها در واکنش به تصمیم غیرمنتظره بانک انگلستان (BoE) در 4 نوامبر مبنی بر ثابت نگه داشتن نرخ بهره اصلی خود در 0.1 درصد و به دنبال اظهارات فدرال رزرو ایالات متحده در 5 نوامبر به بالای سطح 1800 دلار بازگشت.

فدرال رزرو گفته است که همچنان تورم را "گذرا" می داند؛ این امر احتمال افزایش زودتر نرخ بهره را کاهش داده است. کمیته تصمیم گرفت که محدوده هدف برای نرخ بهره  فدرال را در 0 تا 1/4 درصد نگه دارد و انتظار دارد که حفظ این محدوده هدف تا زمانی که شرایط بازار کار به سطوحی مطابق با ارزیابی‌های کمیته از حداکثر اشتغال و افزایش تورم برسد مناسب باشد.

بازار شاهد کاهش قیمت طلا به 1763.90 دلار در 3 نوامبر قبل از این اظهارات بود، زیرا معامله گران انتظار داشتند که موضع تندروانه تری در قبال تورم اتخاذ شود. بانک مرکزی استرالیا در 2 نوامبر اعلام کرده بود که می تواند نرخ های بهره را زودتر از آنچه قبلاً انتظار می رفت در سال 2024 افزایش دهد زیرا اقتصاد پس از قرنطینه بهبود می یابد.

تقاضا برای طلا افزایش یافته است

تقاضا برای طلا در بزرگترین بازارهای جهانی هند و چین پس از کاهش محدودیت های قرنطینه افزایش یافته است که می تواند از بازار حمایت کند؛ خرید طلا معمولاً در طول جشنواره‌ها در دو کشور نامبرده شده افزایش می‌یابد که طلا برای هدیه و سرمایه‌گذاری خریداری می‌شود.

فروش جواهرات طلا در سرتاسر هند در روز اول جشنواره هندی دیوالی 50 تن تخمین زده شده است که به عنوان زمان مناسبی از سال برای خرید طلا در نظر گرفته می شود. بر اساس داده های شورای جهانی طلا، خرید جواهرات در هند در سه ماهه اول سال در مجموع 259 تن بوده است که بازار را در مسیری قرار می دهد که از مجموع 316 تن سال 2020 فراتر رود، اما نسبت به 545 تن خرید در سال 2019 بسیار کمتر است.

طبق گزارش انجمن طلای چین، مصرف طلا در چین در سه فصل اول سال 2021 در مجموع به 813.59 تن رسید که 48.44 درصد نسبت به مدت مشابه در سال 2020 بیشتر است و 5.89 درصد نیز بیشتر از مدت مشابه در سال 2019 و قبل از همه گیری کرونا بوده است. 

پیش‌بینی قیمت طلا

به گفته تحلیلگران، چشم انداز بازار طلا در کوتاه مدت تا حد زیادی به سیاست بانک مرکزی در رابطه با نرخ بهره و تورم وابسته است.

تحلیلگران شرکت کارگزاری زانر در گزارشی از بازار در 8 نوامبر خاطرنشان کردند که تحلیل‌های فنی نشان می‌دهد که روند بازار طلا مطلوب‌تر شده است.

در همین حال، بانک استرالیایی ANZ در تحلیل اخیر خود نوشت:" فدرال رزرو به صراحت اعلام کرده است که با وجود اینکه شروع به کاهش خرید دارایی خواهد کرد، احتمالاً به این زودی نرخ بهره را افزایش نخواهد داد. در ترکیب با فشارهای تورمی مداوم، ما فکر می کنیم که طلا باید در سطوح فعلی باقی بماند."

این بانک همچنین اظهار کرده است که " با این حال، ما انتظار داریم که قیمت ها در سال 2022 با توسعه بهبود اقتصادی کاهش یابد. "

از سوی دیگر، تحلیلگران Scotiabank کانادا انتظار داشتند طلا در سال 2022 میانگین 1850 دلار در هر اونس را حفظ کند.

۱۲:۰۰ ,۱۵ آذر ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


هر دلار آمریکا در صرافی های رسمی به قیمت ۲۶ هزار و ۷۰ تومان و هر یورو ۳۱ هزار و ۶۰۰ تومان داد و ستد می شود .

رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران با بیان اینکه به احتمال زیاد امسال آیین نامه مبادله طلا در فضای مجازی تدوین می شود، گفت: تا زمانی که بستر خرید ...

قیمت طلا در سال گذشته میلادی شاهد افزایش ۲۵ درصدی بود و در آخرین روز این سال به ۱۸۹۸ دلار و ۶۷ سنت رسید.

در آخرین روز دی ماه، هر دلار آمریکا در صرافی های رسمی به قیمت ۲۱ هزار و ۵۹۰ تومان و هر یورو ۲۶ هزار و ۱۰۰ تومان ارزش‌گذاری شده است.

قیمت طلا در معاملات روز جمعه بازار جهانی تحت تاثیر بالا رفتن ارزش دلار و بازده اوراق خزانه آمریکا کاهش یافت اما در مسیر ثبت بزرگترین رشد هفتگی ...

نظر خود را ثبت کنید