یک منبع آگاه گفت، آنگ سان سوچی، رهبر معزول میانمار، به اتهام تحریک و نقض محدودیت‌های ویروس کرونا، در دادگاهی که طرفداران او می‌گویند انگیزه‌های سیاسی داشته است، به چهار سال زندان محکوم شد.

قرن نو - گروه بین‌الملل: این منبع که نخواست نامش فاش شود گفت که رئیس جمهور «وین میینت» نیز به چهار سال زندان محکوم شد.

دادگاه اولین احکام خود را علیه رهبران غیر نظامی بازداشت شده پس از کودتای نظامی در 1 فوریه صادر کرد.
میانمار از زمان کودتا علیه دولت منتخب دموکراتیک در آشوب بوده است. این کشور به دلیل اعتراضات فلج شده است و سرکوب مرگبار حکومت نظامی علیه مخالفان خود که آنها را "تروریست" می نامد، به بی ثباتی بیشتر منجر شده است.

سوچی، 76 ساله، با ده ها پرونده روبرو است که شامل اتهامات متعدد فساد به علاوه نقض قانون اسرار دولتی، قانون مخابرات و مقررات COVID-19 است که مجموعا حداکثر مجازات بیش از یک قرن زندان را در پی دارد.
سوچی و وین میینت به دو سال زندان به دلیل تحریک به ارتکاب جرم و مجازات مشابه برای نقض پروتکل های ویروس کرونا محکوم شدند. آنها این اتهامات را رد کرده بودند.

حامیان سوچی می گویند که این پرونده ها بی اساس هستند و برای پایان دادن به حرفه سیاسی او طراحی شده اند تا در حالی که ارتش قدرت خود را تثبیت می کند، او را درگیر دادگاه کنند.
حکومت نظامی می گوید که سوچی توسط یک دادگاه مستقل به رهبری قاضی منصوب شده توسط دولت خود او در حال محاکمه است.

جامعه جهانی خشونت در میانمار را محکوم کرده و کشورهای غربی خواستار آزادی سوچی شده اند.
محاکمه در نایپیداو، پایتخت، به روی رسانه ها بسته شده است و رسانه های عمومی حکومت نظامی به روند رسیدگی اشاره نکرده اند. وکلای سوچی از ارتباط با رسانه ها و مردم منع شده اند.
 

منبع: رویترز

۱۱:۰۳ ,۱۵ آذر ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


دیده‌بان حقوق بشر و عفو بین‌الملل از ارتش سودان خواستند مسئولانی را که در جریان کودتای ماه گذشته بازداشت کرده، آزاد کند.

پادشاهی‌های خلیج فارس و مشخصا دو کشور عربستان سعودی و امارات متحده عربی مدت‌ها است به دنبال تاثیرگذاری و شکل دهی به پویایی‌ها و تحولات سیاسی ...

منابع خبری از لغو حصر خانگی و آزادی نخست‌وزیر سودان پس از انتشار اخباری مبنی بر توافق سیاسی در این کشور خبر دادند. همزمان مردم سودان امروز ...

معترضان در میانمار در جریان یک «اعتصاب خاموش» علیه حکومت نظامیان و سرنگونی دولت منتخب این کشور جنوب شرق آسیا در کودتای فوریه، فروشگاه‌ها ...

نظر خود را ثبت کنید