کوالکام، غول تراشه‌های تلفن همراه آمریکا، آنقدر از آخرین SoC‌، سیستم روی تراشه پیشرفته خود خوشحال است که حتی رویه نام‌گذاری را تغییر داده است.

قرن نو – گروه فناوری اطلاعات: جانشین 3 اسنپ‌دراگون 888 بنا به دلایلی اسنپ‌دراگون 8 نسل 1 (Snapdragon 8 Gen 1) نام دارد. احتمالا بعدی نسل دو باشد و به همین ترتیب نام‌گذاری ادامه خواهد داشت.

ممکن است گزینه تغییر اسنپ‌دراگون 8 زمانی روی میز قرار بگیرد که کوالکام فکر کند عرضه آن اتفاقی متحول‌کننده است. هرچند همه چیزی که واقعا اهمیت دارد این است که آیا بهبود عملکرد تراشه‌ها به قدری هست که کوالکام را جلوتر از شرکت‌هایی مانند مدیاتک نگه دارد. آن هم زمانی که سازندگان تلفن‌های هوشمند تصمیم می‌گیرند چه چیزی باید مهم‌ترین محصولات‌شان را تقویت کند.

الکس کاتوزیان، مدیرکل واحد موبایل و زیرساخت کوالکام در این باره گفته است: به عنوان پیشرفته‌ترین پلتفرم موبایل جهان، اسنپ‌دراگون مترادف با تجربه‌های برتر اندروید است و اسنپ‌دراگون 8 نسل 1 استانداردهایی را برای پرچمداران نسل بعدی دستگاه‌های موبایل تعیین می‌کند. اسنپ‌دراگون 8 نسل 1 تجربه‌های متفاوتی از اتصال، عکاسی، هوش مصنوعی، بازی، صدا و امنیت را ایجاد می‌کند که هرگز در یک گوشی‌ هوشمند در دسترس نبوده است.

اتصال این تراشه با مودم آر اف X65 5G  (X65 5G Modem-RF System) بررسی شده است و ظاهرا می‌تواند تا سرعت دانلود 10 گیگابیت بر ثانیه را پشتیبانی کند و آخرین ویژگی‌های وای‌فای را هم پشتیبانی می‌کند.

کوالکام در محصول جدید خود بر قابلیت‌های عکاسی «فراتر از حرفه‌ای» اصرار دارد بدون اینکه مشخص کند ما را کجا رها خواهد کرد و ویژگی‌های دقیق این عکاسی حرفه‌ای را اعلام کند.

گفته می‌شود بیت‌های پردازش هوش مصنوعی دو برابر سریع‌تر از نسخه قبلی خود هستند و هسته گرافیکی ارتقا یافته Adreno نیز 30 درصد عملکرد بهتری نسبت به نسخه قبلی دارد. در نهایت این نخستین اسنپ دراگونی است که دارای یک Trust Management Engine اختصاصی است و قابل اعتماد به نظر می‌رسد.

البته توضیحات کوالکام درباره اسنپ‌دراگون 8 نسل 1 کمی هم مبالغه‌آمیز است اما گروه‌های بی‌طرف نظرات متفاوتی نسبت به آن دارند. Anandtech سال‌ها است که بهترین سایت تحلیل تراشه بوده و اولین برداشتش این است که محصول جدید کوالکام یک نسخه ارتقا یافته و یکپارچه از مدل‌های قبلی است.

گفتنی است SemiAccurate نیز انتقادات خود را به این محصول بیان کرده و کمتر تحت تاثیر آن قرار گرفته است. در هر صورت، پیش‌بینی‌ها براساس شواهد موجود حاکی از آن است که از اوایل سال آینده برترین گوشی‌های تولید چینی‌ها بهره‌برداران اصلی محصول کوالکام خواهند بود.

۱۱:۳۵ ,۱۵ آذر ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


کوالکام اعلام کرد با شرکت مایکروسافت روی تراشه‌های سفارشی کار می‌کند که در عینک‌های واقعیت افزوده سبک‌وزنی که برای مصرف‌کنندگان و کسب‌وکارها ...

کمبود قطعات، به‌ویژه تراشه‌ها، در طول سال 2021 قیمت کالاهای عمده الکترونیکی مصرفی مانند لپ‌تاپ و تلفن‌های هوشمند را در سطح جهانی تقریباً ...

شش ماه پس از آنکه پیش‌بینی شد کمبود جهانی تراشه حداقل تا سال 2023 ادامه خواهد یافت، حالا «پت گلسینگر»، مدیرعامل اینتل اعلام کرده که حل کردن این ...

همزمان با شدت گرفتن بحران تراشه و افزایش هزینه لجستیک خودروساز‌ها شروع به بالا بردن قیمت پایه خودروهای تولیدشده کرده‌اند.

نظر خود را ثبت کنید