سخنگوی هیأت رئیسه مجلس گفت: در بودجه سال جاری مقرر شد ۳۲ هزار میلیارد تومان بودجه برای ایجاد، توسعه و تولید اشتغال و کارآفرینی با اولویت استان‌های با نرخ بیکاری بالاتر اختصاص یابد که تخصیص پیدا نکرده ولی مجلس این موضوع را پیگیری می‌کند.

سیدنظام الدین موسوی سخنگوی هیئت رئیسه مجلس درباره ضرب الاجل مجلس به دولت برای واگذاری بودجه اشتغال استان ها گفت: در بودجه سال جاری در خصوص منابع قانون هدفمندی یارانه ها، مقرر شد مبالغی به عنوان تسهیلات در اختیار تولیدکنندگان و برای اشتغال اختصاص داده شود بر همین اساس بند الف قانون هدفمندی یارانه ها در بودجه سال جاری تاکید می کند مبلغ 32 هزار میلیارد تومان به ایجاد، توسعه و تولید اشتغال و کارآفرینی با اولویت استان های با نرخ بیکاری بالاتر اختصاص یابد.

وی با اشاره به  تحقق و تامین منابع مورد نیاز ، افزود: بعضا تصویب نامه و آئین نامه های اجرایی این قانون تهیه و ابلاغ شده است به عنوان مثال هیئت وزیران در تیر ماه آئین نامه اجرایی را مشخص کرده است اما گزارش ها در مجلس حاکی از آن بود که تسهیلات مذکور، به کارآفرینان ارائه نمی شود.

سخنگوی هیات رئیسه مجلس که با برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت‌وگو صحبت می‌کرد تصریح کرد: سه شنبه هفته گذشته در جلسه ای با حضور وزرای کار و اقتصاد، نمایندگان مجلس در این زمینه مباحث لازم را مطرح و تاکید کردند که حتما باید قانون بودجه اجرایی شده و تا پایان سال منابع لازم به صورت تسهیلات برای تولید و کارآفرینی اختصاص داده شود.

موسوی با تاکید بر اینکه باید مراقب باشیم تسهیلاتی که برای اشتغال و کارآفرینی داده می شود به انحراف کشیده نشود، اظهار کرد: مهم ترین مکانیزم های قانونی این مسئله دیوان محاسبات است این نهاد گزارش تفریغ بودجه را مشخص می کند و به همین جهت باید تعیین شود که بودجه در محل های اصلی خود مصرف شده یا خیر.

وی افزود: متاسفانه بر اساس گزارش تفریغ بودجه دیوان محاسبات و همچنین گزارش مرکز پژوهش های مجلس، بسیاری از تبصره و احکام بودجه سال گذشته عملیاتی نشده است و مجلس  این مسائل را مورد بررسی قرار داده  و پس از گزارشات دیوان محاسبات و مرکز پژوهش ها، انحرافات از بودجه یا عدم اجرای قانون را پیگیری می کند.

منبع: خبرگزاری فارس

۱۲:۰۵ ,۱۵ آذر ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: لایحه بودجه ۱۴۰۱ یکشنبه هفته آینده ( ۲۱ آذر ) تقدیم مجلس می‌شود.

لایحه بودجه سال آینده، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات را مکلف کرده است یک ماه پس از ابلاغ قانون بودجه، معماری کلان و الزامات فنی راه‌اندازی ...

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس مجلس می‌گوید براساس لایحه بودجه وزارت ارتباطات مجاز است از طریق مولدسازی و فروش اموال و دارایی‌های مازاد منقول ...

مهم‌ترین مصوبات مجلس شورای اسلامی در حوزه درآمدی، مالیات و یارانه‌ها اعلام شد.

نظر خود را ثبت کنید