جزئیات واگذاری فرکانس رایتل از زبان مدیرعامل این شرکت؛ یاسر رضاخواه به حواشی منتشرشده درباره فروش فرکانس رایتل به اپراتورهای دیگر پایان داد.

مدیرعامل رایتل ضمن تشریح واگذاری فرکانس رایتل به همراه‌اول و ایرانسل گفت: «اقدامی تحت عنوان فروش فرکانس وجود ندارد و دو قراردادی که رایتل با اپراتورها دارد، قرارداد انتقال موقت منافع طیف است که انتقال موقت یا اجاره یک قرارداد موقت سه‌ساله محسوب می‌شود.»

یاسر رضاخواه با بیان وضعیت درآمد رایتل افزود: «76 درصد درآمد رایتل از محل عملیات و سرویس‌ها است و 24 درصد آن از محل اجاره‌ فرکانس؛ ضمن اینکه رشد درآمد در حوزه‌ی عملیاتی در سال گذشته چهل درصد و رشد اجاره‌ فرکانس‌ هیجده درصد بوده است.»

رضاخواه مدت زمان مانده قراردادها را روبه‌پایان اعلام کرد و گفت: «قرارداد رایتل با همراه‌اول پایان شهریور و ایرانسل پایان آذر سال آینده به اتمام می‌رسد؛ یعنی ما دو سال از مدت سه‌ساله قرارداد را طی کرده‌ایم.»

وی اشتراک‌گذاری زیرساخت‌‌های ارتباطی را در اغلب کشورهای دنیا مرسوم دانست و ادامه داد: «این قرارداد، منحصر به رایتل نیست؛ یعنی اپراتورهای زیادی در کشورهای مختلف هستند که زیرساخت‌‌ خود را به اشتراک می‌گذارند؛ برای مثال، به‌راحتی می‌شود با یک جست‌وجوی ساده در اینترنت این اشتراک‌گذاری امکانات را در اپراتورها موردنظر قرار داد.

اغلب اپراتورها از سایت مخابراتی گرفته تا کل شبکه رادیو یا قسمتی از شبکه خود را به اشتراک می‌گذارند. در کل دنیا این کار را به دلیل منافع اقتصادی انجام می‌دهند. بعضی مواقع توسعه در مناطق کمتر برخوردار برای برخی از اپراتورها چندان به‌صرفه نیست. یک اپراتور از نظر زیرساخت در این مناطق رشد می‌کند و زیرساخت را با اپراتور دیگر به اشتراک می‌گذارد.»

مدیرعامل رایتل با اشاره به قوانینی که در کشور برای این منظور تدوین شده است، گفت: «در کشور ما هم برای این موضوع قوانین وجود دارد. مصوبه 245 کمیسیون تنظیم مقررات تحت عنوان «انتقال موقت منافع طیف یا قوانین مربوط به تجارت ثانویه طیف»، این امر را قانونمند کرده است. 

رضاخواه از افزایش ترافیک مصرفی مشترکین رایتل خبر داد و تشریح کرد: «وضعیت عملیاتی شرکت نشان می‌دهد در آبان 98 متوسط ترافیک روزانه رایتل در شبکه چهارصد ترابایت بوده؛ یعنی مشترکین رایتل چهارصد هزار گیگابایت در روز دیتا مصرف می‌کردند. امروز و در آبان 1400 متوسط ترافیک روزانه ما 1/2 پتابایت یا یک میلیون و دویست هزار گیگابایت است؛ یعنی در عرض دو سال ترافیک مشترکین رایتل در شبکه‌ سه برابر شده است.»

وی افزود: «رضایتمندی مشترکین ما بیشتر شده است. علاوه‌بر این تعداد مشترک فعال ماهانه و مشترک فعال سه‌ماهه‌ ما در طول این مدت با یک شیب خیلی خوبی رشد کرده؛ برای مثال، مشترک اینترنت همراه ما از زیر یک میلیون و ششصد ـ هفتصد هزار مشترک، امروز به سه میلیون مشترک رسیده است. کل مشترکین اینترنت همراه روزانه و کل مشترکین فعال ماهانه ما درحال‌حاضر بیش از پنج میلیون است.»

رضاخواه با اشاره به روند افزایش سهم بازار در رایتل تأکید کرد: «سازمان تنظیم مقررات به صورت سه‌ماهه گزارشی را درباره سهم بازار اپراتور‌ها در بازار موبایل ایران منتشر می‌کند. گزارش سه‌ماهه‌ی تابستان سال 1400 نشان می‌دهد که رایتل چهارمین سه‌ماهه‌ای بود که سهم بازار صعودی را تجربه کرد. ما یک مسیر بسیار کُند و پیوسته را شروع کردیم و انتظار داریم تا پایان سال 1404 به سهم بازاری بین دوازده تا پانزده درصد در صنعت موبایل کشور دست یابیم.»

وی وضعیت ضریب نفوذ استفاده از تلفن همراه را در ایران قابل‌توجه برشمرد و ادامه داد: «ضریب نفوذ موبایل در کشورمان بالای 150 درصد و حدود 156 درصد است. ایران بیش از هشتاد میلیون نفر جمعیت دارد درحالی‌که نزدیک 135 میلیون سیم‌کارت موبایل در کشور فعال است و همین‌طور که جلو می‌رویم این عدد بیشتر خواهد شد. بسیار محتمل است که تا سال 1404 ما در کشور 160ـ170میلیون سیم‌کارت موبایل داشته باشیم. ما انتظار داریم دوازده تا پانزده درصد این 160ـ170 میلیون را در شبکه رایتل داشته باشیم. شاید یک عددی نزدیک به بیش از بیست میلیون مشترک.»

رضاخواه در پایان گفت: «درحال‌حاضر بیش از 65 درصد ترافیک‌ در شبکه خودمان است و ما امیدواریم تا پایان سال 1404 بالای 95 درصد ترافیک در شبکه خودمان مورد استفاده قرار گیرد.»

5965

۱۳:۲۴ ,۱۵ آذر ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


معاون امور هلدینگ‌های شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی (شستا) از تغییر زمان واگذاری سهام رایتل، سومین اپراتور تلفن همراه کشور در بورس که پیش ...

شرکت خدمات ارتباطی رایتل وارد دهمین سالروز آغاز فعالیتش شد.

بدون نیاز به خرید بسته، از اینترنت پرسرعت لذت ببرید.

مدیرعامل رایتل از برگزاری جلسه هیات پذیرش سومین اپراتور تلفن همراه کشور در بازار بورس طی دو تا سه هفته آینده خبر داد.

نظر خود را ثبت کنید