رییس کمیسیون بهداشت مجلس گفت: ۶۰۰ هزار نفر از داوطلبان در کنکور از رشته‌های تجربی و ریاضی هستند که رشته پزشکی، داروسازی و دندانپزشکی را انتخاب می‌کنند و در نهایت ۸ تا ۱۰ هزار نفر قبول می‌شوند.

حسین‌علی شهریاری، رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی به مناسبت روز دانشجو در نشست دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی تهران با عنوان افزایش ظرفیت پزشکی چالش‌‌ها و راهکارها بیان کرد: در روز 16 آذر خون سه تن از عزیزان ما ریخته شد و خون آن ها از عوامل موثر در پیروزی انقلاب اسلامی شد.

وی درپاسخ به سوالی درباره کمبود پزشک در مناطق محروم گفت: من در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی هم گفتم استانی که ۳ میلیون جمعیت دارد هنوز پزشک قلب ندارد.

شهریاری در پاسخ به این سوال که برخی افراد وارد رشته پزشکی می‌شوند و در ترم‌های آخر درس را رها می‌کنند یا وقتی فارغ التحصیل شدند کار طبابت انجام نمی‌دهند، گفته می‌شود ما ۱۰ هزار پزشک داریم که کار پزشکی نمی‌کنند، گفت: این موضوع باید در مقاطع مختلف بررسی شود، وقتی این موارد نقل قول می‌شود باید صحت و سقم آن را بررسی کرد. پزشک طرح خود را گذرانده و بعد باید قانون اصلاح شود. به جز رشته پزشکی که طرح منطقه محروم و خدمت دارد، کدام رشته طرح دارد؟ اگر قانونی می گذاریم باید همه در راستای آن خدمت کنند نه اینکه فقط یک گروه خاص طرح خدمت داشته باشند.  باید به یک پزشک پول کافی داد تا برود کار کند، به زور نمی‌شود.

رییس کمیسیون بهداشت مجلس گفت: ۶۰۰ هزار نفر از داوطلبان در کنکور از رشته‌های تجربی و ریاضی هستند که رشته پزشکی،  دارو سازی و دندان پزشکی را انتخاب می‌کنند، در نهایت ۸ تا ۱۰ هزار نفر قبول می‌شوند.

وی در پاسخ به این سوال که طبق سند ۱۴۰۴ ایران باید در سال ۱۴۰۴ به قطب پزشکی منطقه تبدیل شود ولی الان سرانه پزشک در ایران ۵ است، در حالی که سرانه باید به استاندارد ۱۵ برسد، راهکارها برای حل این موضوع چیست؟ گفت: ما قانون برنامه‌ها را طی بازه زمانی ۵ ساله می‌نویسیم، شما برنامه ها را ببینید متوجه خواهید شد که هیچ کدام بیش از ۲۰ تا ۲۵ درصد محقق نشده است بنابراین قطعا ما به این مهم در سال ۱۴۰۴ نخواهیم رسید.

منبع: خبرگزاری ایلنا

۱۵:۵۳ ,۱۵ آذر ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


شبکه کانون های تفکر ایران با ارسال نامه ای به رئیس جمهور ضمن بیان آمارهای مربوط به کمبود پزشک در کشور، خواستار افزایش ظرفیت پذیرش آزمون پزشکی ...

شاید یکی از چالش های مهم‌ حوزه سلامت کشور که برخی از نمایندگان مجلس نیز به آن اشاره داشته اند، معضل کمبود پزشک است که وزیر بهداشت دولت سیزدهم ...

با اینکه هنوز افزایش تعرفه‌های درمانی به مراکز درمانی ابلاغ نشده، اما بسیاری از پزشکان خودسرانه اقدام به بالابردن ...

هیئت وزیران تعرفه خدمات تشخیصی و درمانی سال ۱۴۰۱ در بخش‌های مختلف را جهت اجرایی شدن اعلام و ابلاغ کرد.

نظر خود را ثبت کنید