سخنگوی وزارت خارجه آلمان روز دوشنبه گفت که آلمان از ایران می‌خواهد که پیشنهادهای واقع‌بینانه‌ای را در مذاکرات بر سر برنامه هسته‌ای خود ارائه کند و افزود که تقریباً همه پیشنهادات هفته گذشته تهران ناقض سازش‌های توافق‌شده قبلی است.

قرن نو ـ گروه بین‌الملل: او گفت که این پیشنهادات «پایه‌ای برای پایان موفقیت‌آمیز گفت‌وگوها نیست. ما پیشنهادات را بادقت و به‌طور کامل بررسی کردیم و به این نتیجه رسیدیم که ایران تقریباً تمام سازش‌هایی را که قبلاً در ماه‌ها مذاکرات سخت ایجاد شده بود، نقض کرده است.»

مذاکرات غیرمستقیم بین واشنگتن و تهران درباره بازگرداندن توافق هسته‌ای یک هفته پیش از سر گرفته شد، اما در روز جمعه متوقف شد و قرار است در اواخر این هفته از سر گرفته شود؛ این درحالی است که مقامات غربی نسبت به درخواست‌های گسترده ایران ابراز نگرانی کردند.

سخنگوی وزارت خارجه آلمان گفت غیرقابل قبول است که ایران به موازات مذاکرات ظرفیت هسته‌ای خود را ارتقا دهد. او گفت که برلین می‌خواهد برمبنای پیشرفت‌هایی که قبلاً انجام شده حرکت کند و «به مسیر دیپلماتیک متعهد است، اما پنجره فرصت‌ها هر روز بیشتر و بیشتر بسته می‌شود».

یک مقام ارشد ایرانی روز یکشنبه گفت که بی‌میلی ایالات متحده برای لغو همه تحریم‌هایی که توسط ترامپ علیه ایران اعمال شد، چالش اصلی احیای توافق است.

قدرت‌های غربی عزم تهران برای حفظ توافق را زیر سؤال برده‌اند. آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، روز جمعه گفت واشنگتن اجازه نخواهد داد ایران درحالی‌که به پیشبرد برنامه غنی‌سازی اورانیوم خود ادامه می‌دهد روند را به تعویق بیندازد و در صورت شکست دیپلماسی گزینه‌های دیگر را دنبال خواهد کرد.

5965

منبع: رویترز ـ متن ترجمه و اندکی تلخیص شده است
 

۲۲:۲۴ ,۱۵ آذر ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


رویترز در گزارشی مدعی تلاش آمریکا برای توافق موقت با ایران شد.

وزیر خارجه آمریکا، خروج از برجام را بدترین تصمیم در حوزه سیاست خارجه آمریکا توصیف کرد.

ان‌بی‌سی خبر داد؛ تیم مذاکره‌کننده ایالات متحده در وین اخیراً تغییر کرد.

وزرای خارجه آمریکا و انگلیس درباره مذاکرات وین و ضرورت دستیابی به نتیجه موفق در این روند، گفت‌وگو کردند.

نظر خود را ثبت کنید