سخنگوی وزارت خارجه آلمان روز دوشنبه گفت که آلمان از ایران می‌خواهد که پیشنهادهای واقع‌بینانه‌ای را در مذاکرات بر سر برنامه هسته‌ای خود ارائه کند و افزود که تقریباً همه پیشنهادات هفته گذشته تهران ناقض سازش‌های توافق‌شده قبلی است.

قرن نو ـ گروه بین‌الملل: او گفت که این پیشنهادات «پایه‌ای برای پایان موفقیت‌آمیز گفت‌وگوها نیست. ما پیشنهادات را بادقت و به‌طور کامل بررسی کردیم و به این نتیجه رسیدیم که ایران تقریباً تمام سازش‌هایی را که قبلاً در ماه‌ها مذاکرات سخت ایجاد شده بود، نقض کرده است.»

مذاکرات غیرمستقیم بین واشنگتن و تهران درباره بازگرداندن توافق هسته‌ای یک هفته پیش از سر گرفته شد، اما در روز جمعه متوقف شد و قرار است در اواخر این هفته از سر گرفته شود؛ این درحالی است که مقامات غربی نسبت به درخواست‌های گسترده ایران ابراز نگرانی کردند.

سخنگوی وزارت خارجه آلمان گفت غیرقابل قبول است که ایران به موازات مذاکرات ظرفیت هسته‌ای خود را ارتقا دهد. او گفت که برلین می‌خواهد برمبنای پیشرفت‌هایی که قبلاً انجام شده حرکت کند و «به مسیر دیپلماتیک متعهد است، اما پنجره فرصت‌ها هر روز بیشتر و بیشتر بسته می‌شود».

یک مقام ارشد ایرانی روز یکشنبه گفت که بی‌میلی ایالات متحده برای لغو همه تحریم‌هایی که توسط ترامپ علیه ایران اعمال شد، چالش اصلی احیای توافق است.

قدرت‌های غربی عزم تهران برای حفظ توافق را زیر سؤال برده‌اند. آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، روز جمعه گفت واشنگتن اجازه نخواهد داد ایران درحالی‌که به پیشبرد برنامه غنی‌سازی اورانیوم خود ادامه می‌دهد روند را به تعویق بیندازد و در صورت شکست دیپلماسی گزینه‌های دیگر را دنبال خواهد کرد.

5965

منبع: رویترز ـ متن ترجمه و اندکی تلخیص شده است
 

۲۲:۲۴ ,۱۵ آذر ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


وزیر امور خارجه مصر گفت که حضور قاهره در نشست شش‌جانبه در نقب، با هدف تلاش برای پیشبرد تلاش‌های صلح که مهم‌ترین آن دستیابی مردم فلسطین به ...

وزیر دفاع آمریکا گفت که واشنگتن به همکاری با شرکایش برای مقابله با آنچه «تهدید ایران» خوانده شد، ادامه خواهد داد.

در روزهای اخیر و همزمان با توقف مذاکرات احیای برجام، اخبار متعددی مبنی‌بر افزایش ظرفیت تولید نفت خام کشور به گوش می‌رسد.

بایدن به همتایان اروپایی خود اطلاع داده که قصد ندارد سپاه پاسداران را از فهرست تروریستی خارج کند.

قیمت طلا امروز، با افزایش ارزش دلار به بالاترین حد در دو دهه اخیر در حالی که بازدهی خزانه‌داری ایالات متحده نیز افزایش یافت، کاهش یافت و اشتیاق ...

نظر خود را ثبت کنید

ویدیو

عکس

اینفوگرافی