حزب راست میانه فرانسه برای اولین‌بار یک زن را به نامزدی خود در انتخابات ریاست‌جمهوری برگزیده است. او قصد دارد رأی‌دهندگان سنتی حزب خود را از مکرون پس بگیرد.

قرن نو _ گروه بین‌الملل: حزب راست میانه جمهوری‌خواهان در فرانسه نامزد خود برای انتخابات ریاست‌جمهوری در ماه آوریل 2022 را برگزیده است: ولری پِکرِس، رئیس شورای محلی منطقه ایل ـ دو ـ فرانس. این نخستین‌باری است که این حزب یک زن را برای مقام ریاست‌جمهوری نامزد کرده است. او تلاش خواهد کرد که از راهیابی امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فعلی فرانسه، به دور دوم جلوگیری کند. پکرس یک سیاستمدار میانه‌رو است. او 61 درصد آرای اعضای حزب خود را به‌دست آورد و رقیب اصلی خود، اریک سیوتی، را که سیاستمداری بسیار تندرو بود شکست داد.

پیروزی پکرس برای مکرون خبر خوشایندی برای مکرون نخواهد بود. این سیاستمدار میانه‌روی طرفدار بازار آزاد، در دولت رئیس‌جمهور اسبق فرانسه، نیکولا سارکوزی، دو بار مقام وزارت را عهده‌دار بوده است. او ویژگی‌های مشترک بسیاری با رئیس‌جمهور فعلی دارد و بنابراین ممکن است که رأی‌دهنده‌های محافظه‌کاری را که در انتخابات 2017 فرانسه به مکرون رأی دادند چون او را میانه‌رو می‌دانستند دوباره به سوی حزب جمهوری‌خواهان جذب کند و از این جهت تا حدی به ریزش آرای او منجر شود.

اما مسیر برای پکرس کاملاً صاف نیست. او علاوه‌بر جذب آرای مکرون، باید تلاش کند که مقداری از آرای حزب خود از راست افراطی را نیز پس بگیرد. پکرس مانند مکرون در مسائل اقتصادی طرفدار بازار آزاد و در مسائل اجتماعی عمدتاً لیبرال است، ولی در انتخابات احتمالاً تأکید بسیار زیادی بر دو مسئله عمده خواهد کرد: مهاجرت و امنیت که در هر دو زمینه سختگیر است. او از این طریق تلاش خواهد کرد که هم برای راست میانه و هم برای راست رادیکال تا حدی قابل‌پذیرش باشد که بتواند آرای لازم برای راهیابی به دور دوم را کسب کند.

درحال‌حاضر در نظرسنجی‌ها مکرون 24 درصد، مارین لوپن نامزد حزب افراطی حزب جنبش ملی نوزده درصد، اریک زمور دیگر نامزد راست افراطی مستقل چهارده درصد، و در مقام چهارم پکرس ده درصد رأی دارند. پکرس برای راه یافتن به دور دوم در انتخابات باید میزان حمایت از خود را افزایش دهد.

پکرس از همین الان حمله به رقبای خود را افزایش داده است. او مکرون را متهم کرده که هیچ عقاید واقعی ندارد و تنها به‌دنبال کسب قدرت است. او همچنین امیدوار است که با کمک رقیبش، سیوتی، و دادن وعده یک مقام مهم در دولت بتواند هواداران راست رادیکال و افراطی را متقاعد کند که می‌توانند با خیال راحت به او رأی بدهند.

5965

منبع: پولیتیکو. متن تلخیص شده است.

۰۷:۳۰ ,۱۶ آذر ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


مارین لوپن، رهبر جناح راست رادیکال آماده می‌شود که بار دیگر بخت خود را برای ریاست‌جمهوری بیازماید. ولی یک چهره رسانه‌ای ممکن است مسیر او ...

رؤسای‌جمهور آمریکا و فرانسه در روزهای اخیر اقدامات قابل‌توجهی برای روبه‌رو شدن با گذشته تاریک کشورهای خود انجام داده‌اند؛ امری که ریشه ...

ولری پکرس، نامزد حزب جمهوری‌خواه در انتخابات 2022 فرانسه، از یک نظریه توطئه نژادپرستانه راست افراطی حمایت کرده است و علیه اقلیت مسلمان موضع ...

نگرانی از قدرت گرفتن حزب راستگرای افراطی «مارین لو پن»، آرای نامزدهای ناکام دور نخست انتخابات را به سمت «امانوئل مکرون» متمایل کرد.

نظر خود را ثبت کنید