معاون رئیس‌جمهور توپ را به زمین دولت روحانی انداخت اما...

سکوت دولتمردان شکست | پایان روزهای خوش دولت و مجلس

ماه‌عسل دولت و مجلس رو به پایان است، ازیک‌سو نمایندگان از دولتی‌ها گلایه دارند و ازسوی‌دیگر دولتمردان خواستار واقع‌گرا بودن مجلسی‌ها هستند.

قرن نو ـ گروه سیاسی ـ نیلوفر مولایی: اکثریت نمایندگان مجلس یازدهم که از حامیان جدی ابراهیم رئیسی در زمان انتخابات بودند و حتی بیانیه حمایتی‌شان برای دعوت از او به کاندیداتوری حسابی سروصدا به راه انداخته بود، در بیش از صد روزی که از آغاز کار دولت سیزدهم گذشته است، بارها و بارها میکروفن خود را به گلایه و انتقاد از دولت روشن کردند، و البته گاه و بیگاه نیز ردّپای این گلایه‌ها به فضای مجازی کشیده شد؛ انتقاداتی که حالا به نظر می‌رسد کم‌وبیش با دلخوری پاستورنشینان همراه شده است.

هشدارهای مجلس به دولتمردان

پیش‌بینی می‌شد با یکدست شدن قدرت در نظام سیاسی کشور، مجلس و دولت هماهنگی و همکاری بیشتری برای حل مشکلات و معضلات کشور داشته باشند اما گویی روزهای خوش بهارستان و پاستور خیلی زود در حال کمرنگ شدن است. انتصابات فامیلی در دولت، در دسترس نبودن وزرا و دیگر دولتمردان، بی‌توجهی به انتقادات و پیشنهادات و گرانی‌های اخیر از عمده انتقادات نمایندگان بود که در طول عمر چند ماهه دولت سیزدهم بارها چه از پشت تریبون صحن علنی و چه در فضای مجازی و رسانه‌ای مطرح شده است.

آنچنان که در یک مورد فداحسین مالکی، نماینده مردم زاهدان با انتقاد از دولت گفته بود: «خبرهای خوبی از تیم اقتصادی دولت به گوش نمی‌رسد، برخی اختلاف‌نظرها در تیم اقتصادی، گرانی و مشکلات معیشتی مردم را به حاشیه برده است. انتظار داریم شما با یک نهیب حیدری تیم اقتصادی دولت را به همسویی و همگرایی دعوت کنید. او همچنین ضمن هشدار درباره سرد شدن روابط دولت و مجلس از پاسخگو نبودن وزرا به نمایندگان ادامه داد: گلایه از نوع مراودات و تعاملات دولتمردان با مجلس در حالی است که تنها چند ماه از روی‌کار آمدن وزرای جدید می‌گذرد و گویا در همین ابتدای کار افتاد مشکل‌ها.»

سیدکاظم موسوی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس نماینده مردم اردبیل هم در تذکر شفاهی خطاب به دولت بیان کرده بود: «وزرا توجهی به رفتار و گفتار نمایندگان ندارند این در حالی است که آنها ۲۵۰ رأی از نمایندگان مردم اخذ کردند و رفتند که اگر امروز انتخاباتی برگزار شود پنجاه تا هفتاد رأی هم نمی‌آورند.»

دست ردّ مجلس به وزیر پیشنهادی آموزش‌وپرورش

ازسوی‌دیگر زمانی‌که ابراهیم رئیسی برای دفاع از مسعود فیاضی، دومین وزیر پیشنهادی آموزش‌وپرورش به ساختمان هرمی‌شکل میدان بهارستان رفته بود، با موجی از انتقادات تند نمایندگان روبه‌رو شد؛ تا جایی که ابراهیم رئیسی، وعده برگزاری جلسات مستمر در صبح روزهای پنجشنبه میان قوای مجریه و مقننه خبر داد تا شاید آتش انتقادات را خاموش کند؛ اما دست آخر نیز پارلمان‌نشین‌ها با عدم رأی اعتماد به فیاضی، این سیگنال را به دولت دادند که قرار نیست بی‌چون‌‌وچرا حامی تصمیمات رئیس‌جمهور و دولتمردان باشند.

کاظم دلخوش در اظهاراتی صریح خطاب به ابراهیم رئیسی گفته بود: «از رئیس‌جمهور و هیئت دولت تشکر می‌کنم و مجلس هم همیشه با دولت همراهی کرده است؛ اما نصف وزرای شما از مدرسه امام صادق هستند. از روزهای قبل انتخابات نماینده‌ها از شما حمایت کردند، در دادن رأی به وزرا مجلس همراهی کرد. من مخالف دو وزیر بودم اما همه نماینده‌ها با شما همراهی کردند. ما دلمان می‌سوزد و نمی‌خواهیم مخالفان، دولت شما را ناکارآمد جلوه دهند. شما نه با مجلس و نه با دوستان خودتان مشورت کردید. اگر می‌خواهید ما خفه می‌شویم اما این ره که تو می‌روی به ترکستان است و مشکلات کشور افزایش پیدا می‌کند.»

دلخوری دولت از بهارستان‌نشینان

اما سوی دیگر چه خبر است؟ آیا پاستورنشینان از تعامل مجلس با دولت راضی هستند؟ اظهارنظرها حکایت از آغاز گلایه‌های دولتمردان از بهارستان‌نشینان دارد.

سیدمحمد حسینی، معاون پارلمانی رئیس‌جمهور روز گذشته زبان به انتقاد از خانه ملتی‌ها گشود. او در نشست خبری روز گذشته خود با اشاره به تذکرات نمایندگان درباره انتصابات فامیلی گفت: «شش نماینده درباره جلوگیری از انتصابات فامیلی تذکر دادند، ما خواستیم مصادیق ارائه شود تا پیگیری کنیم، برخی گفتند نگاه ما ناظر به آینده بوده و خواستیم بعداً چنین انتصاباتی صورت نگیرد، برخی هم گفتند از رسانه‌ها شنیدیم، لذا ما توقع داریم این مسائل قبل از رسانه‌ای شدن و مطرح شدن در تریبون، سؤالات خود را از ما بپرسند و اگر جواب قانع‌کننده‌ای نبود می‌توانند اعلام کنند.»

حسینی همچنین به طرح‌ها و لوایح ارائه‌شده به مجلس شورای اسلامی اشاره کرد و البته تلاش کرد با انداختن توپ در زمین دولت قبل از شدت نقد خود بکاهد، او گفت: «تاکنون ۵۵۷ طرح از سوی مجلس ارائه شده ولی ما باید بیشتر به سمت ارائه لایحه از سمت دولت برویم، چون دولت می‌تواند کار کارشناسی بیشتری انجام دهد؛ ضمن اینکه بار مالی آن هم در نظر گرفته می‌شود. البته نمایندگان هم حق دارند چون در دولت گذشته کم‌کاری‌هایی از سوی دولت وجود داشته و نمایندگان مجبور می‌شدند خودشان وارد عمل شوند.»

معاون پارلمانی رئیس‌جمهوری اضافه کرد: «انتظار داریم نمایندگان محدودیت‌های دولت را در نظر بگیرند؛ زیرا گاهی نمایندگان در دیدار با رئیس‌جمهور لیست بلندی از مسائل حوزه انتخابیه را ارائه می‌کنند که باید این اقدامات براساس واقع‌بینی صورت گیرد. درحال‌حاضر ۳۹ سؤال از وزیر نیرو در مورد کم‌آبی مطرح شده، اما وزرای دولت تازه از راه رسیده‌اند و ما توقع داریم نمایندگان یک مقدار به وزرا فرصت دهند و عملکرد آنها را ببینند؛ زیرا قطعاً وزرای جدید نقشی در بروز مشکلات فعلی نداشته‌اند. البته وزرا در تعامل با مجلس هستند.»

به نظر می رسد مطالبات سنگین نمایندگان از دولت برای حوزه‌های انتخابیه و بازار شلوغ طرح‌ها که در مجلس به راه افتاده کم‌کم صدای گلایه دولتمردان را بلند کرده است؛ گلایه‌هایی که البته دولتمردان قبلی هم داشتند اما توجهی به آنها نمی‌شد و حالا دامنگیر دولتمردان جدید شده است.

5965

۱۵:۱۰ ,۱۶ آذر ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


نماینده مجلس دهم گفت: «نمایندگان در ایام انتخابات برای کسب رأی، وعده‌های زیادی می‌دهند که تحقق پیدا نمی‌کند. این وعده‌ها یا با قانون مغایر ...

مقتدایی گفت: استیضاح حق نمایندگان مجلس است و هرجا که لازم باشد، از حقشان استفاده می‌کنند؛ اما کلیت مجلس این است که مدت زمان زیادی از کار دولت ...

هرچند بارها ابراهیم رئیسی از کابینه خود دفاع کرده است، این روزها بحث بر سر تغییر برخی وزرا و حتی معاونان او بالا گرفته است. به طوری که علاوه ...

تصور می‌شد مجلس و دولتی که از دل صندوق‌های بی‌رمق و به نفع جریان اصولگرا شکل گرفته‌اند، به دلیل همسو بودن از همراهی بیشتری برخوردار بوده ...

نظر خود را ثبت کنید