در آستانه تماس روسای جمهوری آمریکا و روسیه که انتظار می‌رود در جریان آن جو بایدن نسبت به تبعات اقتصادی جدی علیه روس‌ها در صورت حمله به اوکراین هشدار دهد، آنتونی بلینکن تلفنی با رئیس‌جمهوری اوکراین رایزنی کرد.

«ند پرایس» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا به خبرنگاران گفت که ایالات متحده به سیاست درهای باز ناتو متعهد است و اینکه این ائتلاف باید آماده پذیرش داوطلبان در زمانی باشد که آنها آمادگی دارند.

اوکراین که قبلا بخشی از شوروی بود، اکنون مایل به پیوستن به اتحادیه اروپا و ناتوست.

به گفته پرایس، آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا در تماس تلفنی روز دوشنبه با ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین بار دیگر بر "حمایت تزلزل‌ناپذیر" واشنگتن از حق حاکمیت کی‌یف در صورت مواجهه با "تخاصم روسیه" تاکید کرد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: دو طرف درباره لزوم یافتن راهکاری مسالمت‌آمیز و دیپلماتیک برای درگیری در دونباس و احیای کامل حاکمیت اوکراین روی مرزهای به رسمیت شناخته‌شده بین‌المللی آن از جمله در شبه جزیره کریمه توافق داشتند.

براساس اعلام کاخ سفید، مذاکرات جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا و ولادیمیر پوتین،‌ رئیس‌جمهوری روسیه امروز (سه‌شنبه) از طریق ویدیو کنفرانس درباره بررسی بحران اوکراین و مسائل دیگر خواهد بود.

پیشتر آنتونی بلینکن گفته بود، دیدار پوتین و بایدن درباره گام‌های کاهش تنش از طرف روسیه خواهد بود و مذاکرات مستقیمی در آینده نزدیک انجام می‌شود. او تاکید کرد: روسیه باید تنش کنونی را کاهش دهد. ما آماده تلاش در کنار طرفین هستیم و از راه‌حل بحران دیپلماتیک حمایت می‌کنیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا

۰۸:۵۵ ,۱۶ آذر ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


به دنبال رایزنی بایدن و پوتین در تماسی ویدیویی، کرملین اعلام کرد روسای جمهوری روسیه و آمریکا نظرات مختلف خودشان را در خصوص اوکراین بیان کرده ...

وزیر خارجه آمریکا گفت که به‌رغم اختلاف‌نظرهایی که میان مسکو و واشنگتن در مواردی مانند اوکراین وجود دارد، دو طرف همکاری‌های مشترکی از جمله ...

دو مقام آمریکایی گفتند که اگر روسیه بخواهد بحران اوکراین را تشدید کند، ایالات متحده به شورای امنیت مراجعه خواهد کرد.

ملاقات وزرای خارجه ۴ کشور عربی با همتایان آمریکایی و اسرائیلی خود، نشان از فصل جدیدی در روابط میان اسرائیل و اعراب می‌دهد.

مشاور امنیت ملی دولت آمریکا در جریان سفر به ترکیه به دیدار مشاور ارشد رئیس جمهور ترکیه در شهر استانبول رفته و با او در خصوص مسائل مربوط به اوکراین ...

نظر خود را ثبت کنید