در آستانه تماس روسای جمهوری آمریکا و روسیه که انتظار می‌رود در جریان آن جو بایدن نسبت به تبعات اقتصادی جدی علیه روس‌ها در صورت حمله به اوکراین هشدار دهد، آنتونی بلینکن تلفنی با رئیس‌جمهوری اوکراین رایزنی کرد.

«ند پرایس» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا به خبرنگاران گفت که ایالات متحده به سیاست درهای باز ناتو متعهد است و اینکه این ائتلاف باید آماده پذیرش داوطلبان در زمانی باشد که آنها آمادگی دارند.

اوکراین که قبلا بخشی از شوروی بود، اکنون مایل به پیوستن به اتحادیه اروپا و ناتوست.

به گفته پرایس، آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا در تماس تلفنی روز دوشنبه با ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین بار دیگر بر "حمایت تزلزل‌ناپذیر" واشنگتن از حق حاکمیت کی‌یف در صورت مواجهه با "تخاصم روسیه" تاکید کرد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: دو طرف درباره لزوم یافتن راهکاری مسالمت‌آمیز و دیپلماتیک برای درگیری در دونباس و احیای کامل حاکمیت اوکراین روی مرزهای به رسمیت شناخته‌شده بین‌المللی آن از جمله در شبه جزیره کریمه توافق داشتند.

براساس اعلام کاخ سفید، مذاکرات جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا و ولادیمیر پوتین،‌ رئیس‌جمهوری روسیه امروز (سه‌شنبه) از طریق ویدیو کنفرانس درباره بررسی بحران اوکراین و مسائل دیگر خواهد بود.

پیشتر آنتونی بلینکن گفته بود، دیدار پوتین و بایدن درباره گام‌های کاهش تنش از طرف روسیه خواهد بود و مذاکرات مستقیمی در آینده نزدیک انجام می‌شود. او تاکید کرد: روسیه باید تنش کنونی را کاهش دهد. ما آماده تلاش در کنار طرفین هستیم و از راه‌حل بحران دیپلماتیک حمایت می‌کنیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا

۰۸:۵۵ ,۱۶ آذر ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


با وجود آنکه رئیس‌جمهور آمریکا برای اتخاذ موضعی جدی‌تری در برابر مسکو به‌شدت تحت فشار قرار دارد، اما دولت وی با کنگره برای تصویب تحریم‌های ...

هم‌زمان با اینکه اوکراین اعلام کرده روسیه بیش از 90 هزار نیرو در مرزهایش مستقر کرده است، بر اساس گزارشی که روز جمعه منتشر شد، این کشور در نظر ...

رئیس‌جمهور روسیه ممکن است به دنبال جنگ در اوکراین نباشد بلکه در تنشی که به بن‌بست برخورد کرده سود ببیند.

رئیس‌جمهوری آمریکا به دنبال تماس تلفنی با ولادیمیر پوتین گفت که صراحتاً به رئیس‌جمهوری روسیه تأکید کرده که او نمی‌تواند «به اقداماتش درباره ...

روسیه یک پایگاه نظامی لجستیکی مهم در مرز اوکراین و لهستان را مورد حمله موشکی قرار داد؛ حمله‌ای که با هدف اخلال در روند کمک‌رسانی نظامی به ...

نظر خود را ثبت کنید