وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اعلام کرد: در یک کلام اگر بخواهم بگویم وزارت ما وزارت توسعه شبکه ملی اطلاعات خواهد بود و همه بخش‌های این وزارتخانه باید نقش و وظایف خود را در تحقق این شبکه ببینند.

قرن نو ـ گروه فناوری اطلاعات: عیسی زارع‌پور امروز در جلسه علنی مجلس در خصوص بررسی عملکرد وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: همان‌طور که از روز اول عرض کردم مسئولیت این کار برعهده من خواهد بود و برای آن سازوکاری پیش‌بینی کرده‌ام و شورایی تحت عنوان شورای راهبری توسعه شبکه ملی اطلاعات تشکیل شده است.

او با اشاره به اینکه محور فعالیت‌ها در دوره جدید وزارت ارتباطات مبتنی‌بر توسعه شبکه ملی اطلاعات است، اظهار داشت: شبکه ملی اطلاعات به عنوان زیرساخت فضای مجازی کشور یکی از مهم‌ترین و راهبردی‌ترین طرح‌هایی است که باید به‌سرعت اجرایی شود و با وجود همه زحماتی که در گذشته کشیده شده، وضعیت مطلوبی در این حوزه نداریم.

زارع‌پور افزود: بیش از ده سال است که شبکه ملی اطلاعات در کشور مطرح است اما به‌تازگی سال گذشته و در شهریور ماه شورای عالی فضای مجازی تکلیف دستگاه‌ها را در تحقق شبکه ملی اطلاعات مشخص کرد و من نیز پیشتر اعلام کردم که برای تحقق برنامه‌های خود در چارچوب شبکه ملی اطلاعات و تکالیف قانونی خود برنامه‌های مدونی دارم.

از شبکه ملی اطلاعات هیولا ساخته‌اند

به گفته او، بیش از 120 پروژه بزرگ ذیل شبکه ملی اطلاعات و پیش‌بینی‌های شورای عالی فضای مجازی تعریف شده است و شبکه ملی اطلاعات یکی از الزامات امروز کشور است و بحث بسیار مهمی است که متأسفانه دو هیولا از آن در این سال‌ها ساخته شده است.

او افزود: از این شبکه یک هیولا برای مسئولان و یک هیولا برای مردم ساخته‌اند و عده‌ای می‌گویند که این قابل‌تحقق نیست و امری دست‌نیافتنی است و دومین غولی که برای مردم از آن ساخته شده است می‌گویند اگر این شبکه راه‌‌اندازی شود، اینترنت محدود می‌شود و دسترسی‌های مردم کم خواهد شد درحالی‌که به‌هیچ‌وجه این‌طور نیست.

او اظهار داشت: در مورد نگرانی مردم باید خیال آنها راحت باشد؛ زیرا شبکه ملی اطلاعات دو بخش مهم دارد بخش اول یک شبکه باکیفیت، پرسرعت و امن داخلی است که برنامه ما این است که در این بخش پروژه فیبر نوری منازل و کسب‌وکارها را راه‌اندازی کنیم تا همه مردم حتی در روستاها که لیاقت سرعت‌های چندصد مگابیت در ثانیه‌ای و حتی چند گیگ را دارند به آن دست پیدا کنند.

ایجاد عزم توسعه فیبر نوری مانند عزم گازکشی در کشور

وزیر ارتباطات افزود: برنامه‌ریزی کرده‌ایم تا شبکه پرسرعت را در همه جا راه‌اندازی کنیم. نیازمند عزم ملی است و همه باید پای کار بیایند و مانند دوره‌‌ای که عزم گازکشی در کشور ایجاد شده بود و همه پای کار آمدند برای این موضوع نیز یک عزم ملی ایجاد شود و نهضت فیبر نوری فعال شود. اگر این شبکه فعال شود اولاً برای سرویس‌های داخلی مشکلی نخواهیم داشت و اگر روزی اینترنت قطع شد ما در داخل مسئله‌ای نخواهیم داشت.

به گفته او، بسیاری از مسائل امروز ما به خاطر قطعی فیبر نوری است و امروز 430 گیگ از ظرفیت اینترنت و حدود هفت درصد از آن به دلیل قطع فیبر نوری در خلیج فارس از دسترس خارج شده و در چنین شرایطی اگر ما شبکه داخلی پرسرعت خود را داشته باشیم به‌هیچ‌وجه نباید کُندی و قطعی را مردم احساس کنند. همچنین با تحقق شبکه فیبر نوری داخلی ارتباطات بین‌المللی نیز تسهیل می‌شود و می‌توانیم به عنوان HUB منطقه‌ای ترانزیت اطلاعات نیز عمل کنیم.

زارع‌پور گفت: در حوزه ترانزیت 1.3 ترابیت ظرفیت انتقال فعال داریم و حتی ترافیک نت برخی همسایه‌ها را نیز حمایت می‌کنیم. در سال آینده قرار است این رقم سه برابر شود و باید در مرزها مراکز داده‌ای راه‌اندازی شود تا یک مزیت برای کشور ایجاد کنیم.

او افزود: طی چهار سال آینده ظرفیت ترانزیتی خود را به ده ترابیت خواهیم رساند که می‌تواند یک بازدارندگی، درآمدزایی و افزایش کیفیت را برای کشورمان به دنبال داشته باشد.

نیاز پروژه FTTH به اعتبار پنجاه هزار میلیارد تومان

وزیر ارتباطات اظهار داشت: پروژه فیبر نوری منازل و کسب‌وکارها به بیش از پنجاه هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد و برای آن بیست میلیون پورت پرسرعت پیش‌بینی شده که هرکدام به 2.5 میلیون تومان منابع نیاز دارد البته بخش خصوصی در این حوزه سرمایه‌گذاری را انجام می‌دهد که به دلیل بازدهی بلندمدت سرمایه در این بخش باشد بخشی از تسهیلات برای بخش خصوصی فراهم شود.

زارع‌پور افزود: بخشی از اعتبارات نیز در اختیار وزارت ارتباطات و فناوری باید قرار بگیرد تا زیرساخت‌ها را فراهم و دیتاسنتر بزرگی را حداقل در پنج نقطه کشور به عنوان قطب داده راه‌اندازی کنند.

او تصریح کرد: باید شبکه زیرساخت و شبکه حاکمیتی کشور تقویت شود و ظرفیت آن به سه برابر افزایش یابد. طی مأموریتی که به رئیس شرکت زیرساخت داده شده، باید این مهم تا سال آینده به دو برابر افزایش یابد. برای پروژه فیبر نوری منازل نیز ظرفیت باید تا سه برابر افزایش پیدا کند.

درخواست واگذاری دکل‌های برق و کانال‌های شهرداری به وزارت ارتباطات

زارع‌پور مسئله دیگری که نمایندگان مجلس می‌توانند در آن حوزه کمک حال وزارت ارتباطات باشند را واگذاری دکل‌های برق و کانال‌های در اختیار شهرداری به وزارت ارتباطات دانست و ادامه داد: اگر ما بخواهیم خود زیرساخت ایجاد کنیم و خیابان‌ها و کوچه‌ها را حفاری کنیم تا دکل در آنها نصب کنیم، هم هزینه زیادی دارد و هم دچار مشکلاتی برای مردم می‌شود، درحالی‌که این امکانات می‌توانند در اختیار وزارت ارتباطات و این پروژه ملی قرار گیرد.

او افزود: دراین‌راستا پیشنهادی در دولت به تصویب رسیده و امیدواریم به‌زودی تبدیل به قانون شود که براساس آن تمام دستگاه‌ها و نهادهای عمومی ملزم به اجاره زیرساخت‌های خود به بخش خصوصی شدند. دراین‌راستا یک منبع درآمدی نیز برای دستگاه‌ها ایجاد خواهد شد، اگر این اتفاق نیفتد، در پروژه‌های ملی کُندی ایجاد می‌شود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه باید به نقطه‌ای برسیم که وضعیت ترافیک داخل به خارج برعکس شود، اظهار کرد: ابتدای سال گذشته نسبت مصرف ترافیک خارجی به داخلی 75 به 25 درصد بوده، ولی از ابتدای امسال این نسبت به 65 به 35 تغییر کرده است.

او افزود: با اتخاذ دو راهبرد توسعه خدمات و توسعه شبکه در نظر داریم نسبت مصرف ترافیک خارجی به داخلی را تغییر دهیم و بال سوم تحقق این هدف، امنیت شبکه بوده که نیازمند توجه جدی است.

5965

۱۱:۲۳ ,۱۶ آذر ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


جلسه علنی مجلس شورای اسلامی برای بررسی برنامه‌ها و صلاحیت عیسی زارع‌پور، وزیر پیشنهادی ارتباطات به سومین نشست عصر امروز کشید و در واپسین ...

عیسی زارع‌پور، وزیر پیشنهادی ارتباطات و فناوری اطلاعات در دفاع از برنامه‌های اعلامی خود در صحن علنی مجلس چندین بار به رویکرد دلت‌های نهم ...

موافقان و مخالفان زارع‌پور در دومین روز بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی دولت سیزدهم باز هم در صحن علنی مجلس حاضر شدند تا آرای خود را درباره برنامه‌های ...

عیسی زارع‌پور با ۲۵۶ رای موافق، ۱۷ رای مخالف و ۱۰ رای ممتنع به عنوان وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات دولت سیزدهم وارد کابینه سید ابراهیم رئیسی ...

نظر خود را ثبت کنید