یکی از برجسته‌ترین متخصصان در زمینه طالبان هشدار می‌دهد که طالبان تغییر اساسی نکرده است.

قرن نو _ گروه بین‌الملل: احمد رشید، روزنامه‌نگار و نویسنده، یکی از مهم‌ترین متخصصین در زمینه طالبان است و یکی از مهم‌ترین کتاب‌ها درباره این گروه را نوشته است. در ماه‌های پس از حادثه تروریستی یازده سپتامبر، کتاب تحسین‌شده او که در سال 2000 با عنوان طالبان: اسلام ستیزه‌جو، نفت و بنیادگرایی در آسیای مرکزی چاپ شده بود مرجعی مهم برای سیاستمداران و پژوهشگران در آمریکا و جهان بود.

اکنون، بیست سال بعد، با خروج ایالات متحده از افغانستان و بازگشت دوباره طالبان، او در مصاحبه‌ای بیان کرده است که گروه طالبان تغییری اساسی و بنیادی در ایدئولوژی خود ایجاد نکرده و تمام تغییرهایش ظاهری و پوشالی بوده و به‌شدت از سیاست فعلی آمریکا هم انتقاد کرده و این ابرقدرت را به انفعال در برابر طالبان متهم کرده است.

آیا این گروه از روزهای اعدام در استادیوم‌های فوتبال، ممنوعیت تلویزیون، و انفجار مجسمه‌های بودا که میراث جهانی بودند حقیقتاً تغییر کرده است؟ بقیه دنیا چگونه باید با طالبان برخورد کنند؟

رشید می‌گوید که تبلیغات درباره «طالبان 2.0» یا طالبان جدید را باور نکنید. از نظر این پژوهشگر، اعضای رهبری سیاسی طالبان در قطر وعده‌هایی درباره تعدیل رفتار با زنان، گروه‌های اقلیت، و مطبوعات می‌داد، ولی وقایع ماه‌های اخیر نشان می‌دهد که چهره‌های تندرو این جنبش که در پاکستان و افغانستان مستقر بودند نفوذ بیشتری دارند و احتمال کمی وجود دارد که طالبان دیگر گروه‌های تروریستی را که در تمام این سال‌ها به آنها در جنگ با آمریکایی‌ها کمک کرده‌اند، سرکوب کند.

اما تشدید بحران انسانی در افغانستان به این معنی است که غرب باید به‌نحوی درگیر شود. رشید می‌گوید: «این مهم است که غرب برای جلوگیری از مرگ میلیون‌ها افغان از گرسنگی نباید به به‌رسمیت شناختن طالبان تن دهد. چنین گزینه‌ای حتی نباید روی میز مذاکره وجود داشته باشد.» از نظر رشید، این بدان‌معنا است که کمک‌های مالی جهانی باید برای اقدامات بشردوستانه و کمک‌های غذایی منحصراً توسط سازمان ملل اداره شوند.

در غیر این صورت، ممکن است یک بحران جدید پناهجویان برای غرب در راه باشد و زمان برای چنین امری بسیار نامناسب است. رشید می‌گوید همسایگان افغانستان مانند پاکستان و ایران برای رسیدگی به خیل جدید مهاجران مجهز به امکانات لازم نیستند و مقاصد دورتر مانند اتحادیه اروپا این روزها از نظر سیاسی با پناهندگان دشمنی دارند.

ایالات متحده نه‌تنها از افغانستان خروج نظامی کرده، بلکه کلاً این کشور را نادیده گرفته است. رشید معتقد است که ایالات متحده هیچ استراتژی‌ای در قبال افغانستان ندارد و کاملاً به بازیگری منفعل تبدیل شده است.

5965

منبع: جی زیرو.

۰۷:۳۰ ,۱۷ آذر ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


تهران اخیراً میزبان گفت‌وگو میان نمایندگان دولت افغانستان و گروه طالبان بود. برآیند این مذکرات چیست و چه دستاوردی برای طرفین دارد؟

به دنبال پیشروی‌های گسترده طالبان در افغانستان، اتحادیه اروپا به آنها هشدار داد.

مقام‌های دولت سابق، پیش از موعد فرار کردند. اجازه تبعیض علیه زنان را نمی‌دهیم. حملات ما در گذشته به غیرنظامیان عمدی نبوده است.

ویدئوهای در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود که نشان می‌دهد یک فروند بالگرد همزمان با سرازیر شدن سیلاب در قندهار سقوط می‌کند. ظاهرا این ...

نظر خود را ثبت کنید