به دنبال رایزنی بایدن و پوتین در تماسی ویدیویی، کرملین اعلام کرد روسای جمهوری روسیه و آمریکا نظرات مختلف خودشان را در خصوص اوکراین بیان کرده و توافق کردند که ایالات متحده و روسیه باید به گفت‌وگوها ادامه دهند.

یوری اوشاکف، دستیار کرملین پس از مذاکرات دو ساعته ولادیمیر پوتین و جو بایدن، روسای جمهوری روسیه و آمریکا در روز سه‌شنبه گفت: سخت است انتظار پیشرفت‌های ناگهانی داشته باشیم، اما روسای جمهور تمایل خود را برای ادامه کار عملی و شروع بحث در مورد موضوعات حساسی که به طور جدی مسکو را نگران می‌کند، نشان دادند.

در بیانیه کرملین آمده است که پوتین بار دیگر مواضع مسکو مبنی بر "رفتار تحریک‌آمیز" اوکراین و اتخاذ یک "خط ویرانگر" با هدف از بین بردن توافق‌های سال‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ را که برای پایان دادن به جنگ با جدایی‌طلبان مورد حمایت روسیه طراحی شده بود، تکرار کرد.

در این بیانیه آمده است که بایدن احتمال تحریم‌های غرب علیه روسیه را در صورت تشدید اوضاع بیان کرده و مسکو را به "رفتارهای تهدیدآمیز" متهم کرده است. پوتین در پاسخ گفت: "در واقع این ناتو است که تلاش‌های خطرناکی برای گسترش خاک اوکراین انجام می‌دهد و پتانسیل نظامی خود را در مرزهای ما تقویت می‌کند."

کرملین اعلام کرد: بنابراین، روسیه به طور جدی علاقمند به دریافت تضمین‌های قابل اعتماد و قانونی ثابت است که گسترش ناتو به شرق و استقرار سیستم‌های تسلیحات تهاجمی در کشورهای مجاور روسیه را رد می‌کند. دو رهبر موافقت کردند که به نمایندگان خود دستور دهند تا در رایزنی‌های اساسی در مورد این موضوعات حساس شرکت کنند.

کرملین که پیش از نشست روز سه‌شنبه گفته بود انتظار هیچ پیشرفتی را ندارد، هرگونه قصدی برای حمله به اوکراین را رد کرده و تاکید دارد که وضعیت نیروهایش دفاعی است.

کرملین گفت که روابط دوجانبه با واشنگتن در "وضعیت نامناسبی" قرار دارد. در این بیانیه آمده است که پوتین پیشنهاد حذف محدودیت‌های مربوط به عملکرد سفارتخانه‌های مربوطه خودشان را پس از تازه‌ترین مناقشه ارائه کرده است. طبق این محدودیت، هر کشور تعداد دیپلمات‌هایی را که کشور دیگر می‌تواند اعزام کند، کاهش داده است.

یوری اوشاکف گفت که پوتین و بایدن بر لزوم تلاش برای عادی‌سازی مناسبات و ادامه همکاری در مورد موضوعات مورد علاقه دوجانبه مانند امنیت سایبری تاکید کردند. او گفت، آنها درباره پیشنهادی برای ملاقات حضوری در کشوری بی‌طرف بحث نکرده‌اند، با وجود اینکه قبلاً این ایده مطرح شده بود.

در همین حال رئیس‌جمهوری آمریکا به پوتین هشدار داد که چنانچه روسیه به اوکراین حمله کند، غرب "تدابیر اقتصادی قدرتمند و سایر موارد" را اعمال می‌کند. کاخ سفید گفت بایدن هیچ تضمینی برای محدود کردن گسترش ناتو در مورد اوکراین نداده است.

بایدن به پوتین هشدار داد که ممکن است با تحریم‌های شدید اقتصادی و اختلال در خط لوله گاز نورد استریم ۲ به اروپا مواجه شود و اینکه ایالات متحده و متحدان اروپایی آن قابلیت‌های دفاعی بیشتری را در اختیار اوکراین قرار دهند.

کاخ سفید در بیانیه‌ای گفت: رئیس‌جمهور صراحتاً اعلام کرد که ایالات متحده و متحدان ما در صورت تشدید تنش نظامی با اقدامات اقتصادی و سایر اقدامات قوی پاسخ خواهند داد.

مشاور امنیت ملی کاخ سفید تاکید کرد: بایدن با پوتین کاملا صریح و رک بود. بحث و تبادل‌نظر زیادی صورت گرفت، با این حال اتهام‌زنی در کار نبود، اما رئیس جمهور کاملاً در بیان اینکه موضع ایالات متحده در همه این موارد چیست و ایالات متحده کجا ایستاده است، واضح بود.

وی همچنین اعلام کرد بایدن و پوتین گفتگوی خوب و سازنده ای در مورد موضوع ایران داشتند.

متن تلخیص شده است.
 

منبع: خبرگزاری ایسنا

۰۹:۱۳ ,۱۷ آذر ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


رئیس‌جمهور روسیه ممکن است به دنبال جنگ در اوکراین نباشد بلکه در تنشی که به بن‌بست برخورد کرده سود ببیند.

وندی شرمن، معاون وزیر امور خارجه آمریکا پیش از برگزاری نشست‌های راهبردی واشنگتن ـ مسکو با سرگئی ریابکوف، معاون وزیر خارجه روسیه در ژنو سوئیس ...

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید، اعلام کرد که آمریکا دیگر حمله به اوکراین را «قریب‌الوقوع» نمی‌داند.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت: علی‌رغم حمله روسیه به اوکراین به تعامل با مسکو در خصوص برجام ادامه می‌دهیم.

با اعلام اوپک پلاس مبنی‌بر کاهش دومیلیون بشکه‌ای تولید نفت روزانه‌اش، بن سلمان صراحتاً اعلام کرده است که سیاست‌های خود را بدون توجه به مخالفت‌ها ...

نظر خود را ثبت کنید