در کنفرانس مطبوعاتی، دولت جدید آلمان به رهبری حزب چپ‌میانه "سوسیال دموکرات‌ها" (SPD) تحت فشار قرار گرفت تا نسبت به اولویت‌های سیاست خارجه خود شفاف‌سازی کند.

س از امضای رسمی توافقنامه ائتلاف سه-حزبی، اولاف شولتس، صدر اعظم جدید آلمان و بقیه اعضای کابینه وی قرار است امروز (چهارشنبه) پس از رای‌گیری و مراسم تحلیف در پارلمان آلمان، کار خود را آغاز کنند.

شولتس هم‌زمان با طرح پرسش‌هایی درخصوص روسیه، چین، آمریکا درکنار رابرت هابک، یکی از رهبران "سبزها" و معاون جدید صدراعظم آلمان و همچنین کریستین لیندنر، رهبر حزب دموکرات آزاد (FDP) و وزیر دارایی جدید آلمان، اروپا را در کانون توجه قرار داد.

اروپا

شولتس اظهار کرد که تقویت اتحادیه اروپا در سطح جهانی و اطمینان حاصل کردن از اینکه آلمان بخشی از این روند است، از اصلی‌ترین اولویت‌ها محسوب می‌شود.

شولتس درخصوص اولین سفرش به خارج از آلمان به‌عنوان صدراعظم جدید این کشور گفت که وی به این سنت اخیر و سفر به فرانسه افتخار می‌کند؛ سفری که به دنبال بازدید از بروکسل برای ملاقات با رهبران اتحادیه اروپا انجام شد. آنگلا مرکل، گرهارد شرودر، هلموت کوهل و هلموت اشمیت، صدراعظم‌های پیشین آلمان همگی پس از منصوب شدن به مقام صدراعظمی، به فرانسه سفر کردند.

آشتی و دوستی فرانسه و آلمان پس از دو جنگ جهانی به "رکن اصلی" سیاست خارجی و اروپایی آلمان تبدیل شده است.

شولتس، صدراعظم جدید آلمان متعهد شد که آلمان از لهستان درخصوص بحران مرزی با بلاروس حمایت می‌کند و وی از الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری بلاروس به‌دلیل استفاده از مهاجران برای "اعمال فشار" علیه اتحادیه اروپا انتقاد کرد.

همچنین پیرامون مسئله لهستان، رابرت هابک، معاون شولتس اظهار کرد که "قوانین" برای همه افراد عضو اتحادیه اروپا امری ضروری و حیاتی است. رهبر حزب "سبزها" نیز افزود که آلمان از "کمیسیون اروپایی" که در اختلاف با دولت‌های ورشو و بوداپست است، حمایت خواهد کرد.

تنش‌های مرزی اوکراین-روسیه

درخصوص آخرین اقدامات و تحرکات سربازان روسیه در مرز با اوکراین، شولتس خاطرنشان کرد که چنین مسئله‌ای برای روسیه باید "خیلی روشن" شود که هرگونه تهدید علیه اوکراین "غیرقابل قبول" خواهد بود.

وی با ابراز نگرانی از وضعیت در مرز روسیه و اوکراین گفت که اصول تنش‌زدایی که پس از جنگ سرد حاکم بوده است باید رعایت شود.

شولتس افزود: نقض نکردن قوانین مرزی یکی از این اصول را شامل می‌شود. این خیلی خیلی مهم است که هیچ شخصی در کتب تاریخ به دنبال ترسیم مجدد مرزها نباشد. در نتیجه، باید مسئله واضح و روشن شود که اگر تهدیدی نسبت به اوکراین پدیدار شود، چنین موقعیتی "غیرقابل قبول" خواهد بود.

روابط ترانس‌آتلانتیک

پس از مسائل مربوط به اتحادیه اروپا، اولویت دوم سیاست خارجه دولت جدید آلمان تقویت روابط "ترانس‌آتلانتیک" و "همکاری با ناتو" است.

پس از اینکه شولتس به‌ طور رسمی قدرت را کسب کند، تماس با جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا احتمالا از اولویت‌های وی خواهد بود. شولتس با اشاره به ارزش‌های دموکراتیک گفت: اکنون مشخص است که چه چیزی ما را به هم وصل می‌کند.

چین

هنگامی که از شولتس درخصوص سیاستش نسبت به چین سوالاتی پرسیده شده، نگرش وی بطور برجسته‌ای "غیرمستقیم" بود و در عوض پاسخ داد که همکاری با اتحادیه اروپا و آمریکا از اولویت‌های فوری خواهد بود.

وی همچنین از پاسخ به اینکه آیا در خصوص "تحریم بازی‌های المپیک زمستانی ۲۰۲۲" به آمریکا خواهد پیوست یا نه، خودداری کرد.

همچنین، آنالنا بربوک، دیگر رهبر حزب "سبز" و وزیر امور خارجه دولت جدید آلمان نگرانی خود را نسبت به چین و "حقوق بشر" در این کشور ابراز کرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

۱۱:۵۲ ,۱۷ آذر ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


دولت جدید آلمان باید تصمیم بگیرد که در دوران پسامرکل چگونه با روسیه مواجه خواهد شد.

به دنبال هشدارها دال بر اینکه روسیه ممکن است هر لحظه به اوکراین حمله کند، صدراعظم آلمان امروز (دوشنبه) عازم کی‌یف شد تا با رئیس جمهور اوکراین ...

اولاف شولتز صدراعظم آلمان در اظهاراتی با بیان اینکه تصمیم روسیه برای حمله به اوکراین ماه‌ها پیش از آغاز تهاجم گرفته شده بود، نسبت به طولانی ...

اولاف شولتس قرار است امروز (جمعه) در برابر قانونگذاران درخصوص نقش خود در زمانی که شهردار هامبورگ بود در رسیدگی به یک کلاهبرداری مالیاتی چند ...

نظر خود را ثبت کنید