قیمت بیت کوین، محبوب ترین ارز دیجیتال جهان، در آخر هفته تقریباً 20 درصد کاهش یافت، از حدود 57000 دلار در 3 دسامبر به 45000 دلار در روز بعد رسید.

قرن نو _ گروه اقتصادی: قیمت بیت کوین، محبوب ترین ارز دیجیتال جهان، در آخر هفته تقریباً 20 درصد کاهش یافت، از حدود 57000 دلار در 3 دسامبر به 45000 دلار در روز بعد رسید (از آن زمان تا حدی بهبود یافته است، به حدود 50 هزار دلار). سایر ارزهای دیجیتال محبوب، از جمله اتریوم، نسبت مشابهی از ارزش خود را ازدست دادند. ارزش بازار تمام دارایی‌های ارزهای دیجیتال قبل از اینکه اندکی افزایش یابد، با 400 میلیارد دلار کاهش به 2 تریلیون دلار رسید. 

قیمت اتر نیز در روز شنبه به پایین ترین سطح و نزدیک به 3هزار و 500 دلار رسید. تا شنبه شب کمی بهبود یافت و در 4233 دلار معامله شد و دوباره روند آن کاهشی شد و در حال حاضر در محدوده 4 هزر دلار است. اتر، دومین ارز دیجیتال بزرگ جهان از نظر ارزش بازار، از صبح جمعه حدود ساعت 8 صبح تا شنبه 8 صبح بیش از 16 درصد ارزش خود را از دست دادند.بیشتر بخوانید:

نگاه بیت‌کوین به چیست؟


چرا قیمت بیت‌کوین ریخت؟

افزایش قیمت بیت کوین به نزدیک به 70 هزار دلار در حالی رخ داد که سرمایه گذاران امیدوار بودند که ارزش بازار 1 تریلیون دلاری ثابت بماند، اما در حالی که بازارهای ایالات متحده و بریتانیا با نگرانی‌های مجدد در مورد کووید-19 و نوع اومیکرون و همچنین تورم بالا دست و پنجه نرم می‌کنند، قیمت به زیر 50 هزار دلار سقوط می‌کند.

در نتیجه، قیمت بیت کوین در هفت روز گذشته 17.7 درصد کاهش یافت و حجم معاملات آن نیز در روز دوشنبه با 13.5 درصد کاهش به 35.4 میلیارد دلار رسید.

در بریتانیا، شاخص FTSE 100 در هفته گذشته با کاهش 2.72 درصدی تقریباً 200 واحد سقوط کرد زیرا ترس از محدودیت‌های کووید و احتمال تعطیلی کریسمس سرمایه گذاران را نگران کرده است.

کاهش قیمت بیت کوین در ماه گذشته نشان دهنده یک عقب نشینی طولانی مدت از سوی سرمایه گذارانی است که در حال آزمایش قدرت حمایت این ارز دیجیتال و بررسی ریسک ناشی از افزایش تورم و تاثیر لایحه زیرساختی 1 تریلیون دلاری جو بایدن بر تجارت ارزهای دیجیتال در جهان هستند. 

لایحه زیرساخت، که در روز دوشنبه 15 نوامبر توسط رئیس جمهور ایالات متحده به تصویب رسید، حاوی مقرراتی است که می تواند باعث شود کارگزاران یا صرافی های ارزهای دیجیتال نام و آدرس مشتریان خود را در کنار سود ارزهای دیجیتال و الزامات مالیاتی در مشاغل یا صرافی هایی که بیش از 10000 دلار دریافت می کنند، اعلام کنند. 

با این حال، در هفته های اخیر همچنین نشانه‌های نگرانی بیشتری در بازارهای جهانی بود؛ با پیشنهاد دولت هند قانون تنظیم ارزهای دیجیتال، تمام دارایی‌های خصوصی ارزهای دیجیتال را ممنوع می‌کند.

لایحه ارز دیجیتال و مقررات ارز دیجیتال رسمی که توسط دولت هند تهیه شد، ترس از ممنوعیت ارزهای دیجیتال در این کشور را افزایش داده است، جایی که قیمت بیت کوین در ساعات اولیه صبح چهارشنبه کاهش پیدا کرد.چین نیز اقداماتی را برای تنظیم بازار ارزهای دیجیتال چندین هفته پس از آن صورت می دهد؛ دولت این کشور مجدداً بر ممنوعیت استخراج ارزهای دیجیتال و تراکنش‌های مرتبط با رمزارزها تایید کرد که در ماه سپتامبر آن را به طور رسمی غیرقانونی اعلام کرده بود.

علی‌رغم گزارش‌های روز سه‌شنبه ۲۶ اکتبر مبنی بر اینکه ایالات متحده به دنبال راه‌های جدیدی برای بانک‌ها برای نگهداری دارایی‌های کریپتو و رسیدگی به آن‌ها هستند، SEC اخیراً پیشنهاد VanEck را برای معاملات آتی با بیت‌کوین (ETF) رد کرده است.

ETFهای آتی بیت کوین به گونه‌ای طراحی شده‌اند که به سرمایه‌گذاران اجازه می‌دهند تا در قراردادهای آتی و دور از ابزارهای معمول مبادلات رمزنگاری مانند بایننس، که تحت نظارت بیشتری از سوی تنظیم‌کنندگان در سراسر جهان قرار گرفته‌اند، معامله کنند.

آخرین سقوط بزرگ ارزهای دیجیتال چه زمانی بود؟

در ماه ژوئن، دولت چین عملیات استخراج رمزارزها را که در استان سیچوان انجام می‌شد، سرکوب کرد و از بانک‌ها و کانال‌های پرداخت چینی خواست از تراکنش‌های غیرمتمرکز و ناشناس ارزهای دیجیتال پشتیبانی نکنند؛ این باعث شد که قیمت بیت کوین در یک سقوط چشمگیر از موفقیت روزافزون آن به زیر 30 هزار دلار برسد.

در حالی که سایر دولت‌ها قوانینی را برای جلوگیری از افزایش فعالیت‌های رمزنگاری که اغلب به جرم پولشویی نسبت داده می‌شود، بررسی می‌کنند، این ارز دیجیتال به رشد و سقوط خود ادامه داده است.

پس از اقدام دولت چین، کشورهایی مانند کره جنوبی نیز متعهد شدند که با افزایش پولشویی که از طریق ارزهای دیجیتال اتفاق می‌افتد مقابله کنند.


 

۱۲:۰۴ ,۱۷ آذر ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


قیمت دلار همچنان در ریل نوسان قرار دارد و مردم برای سرمایه گذاری در این بازار بهتر است بسیار کارشناسانه و موشکافانه برخورد کنند.

در روزی که برای نخستین بار ارزش اتریوم از ۱۷۰۰ دلار نیز عبور کرد، بیشتر ارزهای دیجیتالی به روند صعودی خود ادامه دادند. ارزش بیتکوین از ابتدای ...

معاون اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی اعلام کرد بر اساس قانون شورای عالی مبارزه با پولشویی و مصوبه هیئت دولت در سال ۹۸، مبادله رمزارزها در ...

قیمت انواع ارزهای شاخص دیجیتال امروز در روند معاملات در بازارهای تجارت دیجیتال بین‌المللی تغییراتی را تجربه کرد.

نظر خود را ثبت کنید