تغییر جهت عمل‌گرایانه سیاست ابوظبی در قبال تهران

مقام ارشد اماراتی در تهران: مهمان خوانده یا ناخوانده؟

سفر مشاور امنیت ملی دولت ایالات متحده به تهران و دیدار او با مقامات ارشد جمهوری اسلامی رویدادی کم‌سابقه اما بسیار بااهمیت است و نشان از تمایل ابوظبی به کاهش تنش‌ها با تهران فارغ از نتیجه مذاکرات وین دارد.

قرن نو ـ گروه بین‌الملل: سفر مقام رده بالای دولت امارات متحده عربی به تهران نشان‌دهنده تغییر محاسبات امارات متحده عربی در رابطه با رقیب منطقه‌ای‌اش ایران و به‌کارگیری رویکردی عمل‌گرایانه‌تر از سوی ابوظبی نسبت به تهران برمبنای منافع امنیتی و اقتصادی است. شیخ طهنون بن زاید آل نهیان در سفرش با تهران با ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور و علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران دیدار کرد؛ دیدارهایی کمتر مسبوق به سابقه که نشان از عزم امارات برای کاهش تنش با ایران می‌دهد. در دیدار با ابراهیم رئیسی دو طرف بر ضرورت بهبود روابط میان دو کشور تأکید کردند و شیخ طهنون از رئیسی برای دیدار از امارات دعوت به‌عمل آورد. البته رسانه‌های دولتی امارات در پوشش خبری خود از این دیدار اشاره‌ای به این دعوت نکردند و تنها به ذکر این توضیح بسنده کردند که دو طرف در این دیدار درباره تحکیم روابط دوجانبه و مجموعه‌ای از موضوعات مورد علاقه مشترک گفت‌وگو کردند.

امارات متحده عربی مدت‌ها است که نفوذ منطقه‌ای ایران را تهدیدی مهم علیه امنیت ملی خود می‌داند و به‌ویژه نگران دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای (ادعایی که ایران همواره آن را رد کرده است) است. این سفر و این دیدارها اما نشان از آن دارد که امارات قصد دارد تا به لحاظ سیاسی رویکردی عمل‌گرایانه‌تر در روابط منطقه‌ای خود در پیش گیرد تا امنیت خود را در مواجهه با تهدیدهای احتمالی (از نگاه مقامات این کشور) تضمین کند. دراین‌راستا و در ماه‌های اخیر دولت امارات متحده عربی همچنین اقداماتی را به منظور بهبود روابط دیپلماتیک خود با دیگر رقبای منطقه‌ای یعنی قطر و ترکیه نیز انجام داده است.

دراین‌رابطه ماه گذشته محمد بن زاید، ولیعهد ابوظبی برای نخستین‌بار در یک دهه گذشته به ترکیه سفر کرد و شیخ طحنون نیز برای نخستین‌بار در طی چهار سال اخیر به قطر رفت. این دیدارها نشان از یک تغییر رویکرد مهم در سیاست خارجی امارات می‌دهد و آن این است که هرچند دولت امارات کماکان با برخی سیاست‌های منطقه‌ای بازیگرانی چون ایران، ترکیه و قطر مخالف است دیگر به این اختلاف‌نظرها به چشم موانعی غیرقابل عبور در مسیر تعامل دیپلماتیک نگاه نمی‌کند. در حقیقت ابوظبی به‌درستی دریافته که سیاست قطع تماس و عدم گفت‌وگو با قدرت‌های منطقه‌ای رقیب تنها سبب تشدید تنش ها در منطقه و بخطر افتادن منافع اقتصادی و امنیتی اش می شود.

در سوی دیگر ایران نیز مدت ها است که به دنبال بهبود روابط با کشورهای عوض شورای همکاری خلیج فارس بوده و هر بار نیز با پاسخ سرد این کشورها و مشخصا امارات و عربستان روبرو شده است. اکنون اما اوضاع تغییر کرده و تغییر اولویت های امنیتی ایالات متحده کشورهای عربی را از بابت تنها ماندن در مقابل یک ایران قدرتمند نگران کرده است. بنابراین و از نگاه این کشورها گفتگوی دیپلماتیک با تهران برای کاهش این تنش ها و حل منازعات در صورت بروز ضروری است. در این رابطه نشان دادن هر گونه انعطافی از سوی تهران در مذاکرات هسته ای جاری به تقویت روابط ایران با این کشورها و مشخصا امارات کمک میکند اما در صورت شکست مذاکرات هسته ای نیز امارات آماده حفظ کانال گفتگو با ایران و حل و فصل موضوعات از راه های دو جانبه است. از زاویه نگاه ایران نیز گسترش روابط با امارات افزون بر منافع اقتصادی مستقیم می تواند سبب وارد آمدن فشار (از سوی امارات) به دستگاه تحریمی ایالات متحده به منظور رفع محدودیت های تجاری علیه ایران باشد.

 

۱۵:۳۹ ,۱۷ آذر ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در واکنش به سفر مشاور امنیت ملی امارات به ایران، مدعی شد که واشنگتن از تحرکات دیپلماتیکی که به کاهش تنش منجر شود، ...

گفت‌وگوهای اخیر دیپلماتیک سطح بالا میان ایران و عربستان سعودی، نشان از انگیزه های هر دو طرف برای عادی سازی روابطشان با یکدیگر می دهد، اما ...

نخست وزیر عراق در گفت وگو با نشریه فرانسوی «فیگارو» به بحران سیاسی عراق و توافق هسته‌ای ایران و مذاکرات تهران و ریاض و جنگ اوکراین پرداخت.

شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی امروز پنجشنبه قطعنامه‌ای را که خواستار همکاری ایران با نهاد دیده‌بان هسته‌ای سازمان ملل است به تصویب ...

نظر خود را ثبت کنید