قیمت هر اونس طلا امروز با ۰.۱۵ درصد کاهش به ۱۷۷۲ دلار و ۶۲ سنت رسید.

در حالی که در آستانه انتشار آمارهای تورم در آمریکا که می تواند فدرال رزرو را مجاب به انقباضی کردن سریعتر سیاست پولی اش کند سرمایه گذاران از خریدهای عمده اجتناب می کنند، قیمت طلا روز جمعه کاهش داشت و در مسیر ثبت چهارمین کاهش هفتگی متوالی قرار گرفت.

بر اساس این گزارش، قیمت هر اونس طلا امروز با ۰.۱۵ درصد کاهش به ۱۷۷۲ دلار و ۶۲ سنت رسید. قیمت فلز زرد در معاملات آتی امروز برای تحویل در ماه فوریه نیز با ۰.۱۶ درصد کاهش به ۱۷۷۳ دلار و ۸۰ سنت رسید.

در حالی که به دلیل انتشار گزارش شاخص قیمت مصرف کننده در آمریکا در اواخر امروز و نشست هفته آینده فدرال رزرو سرمایه گذاران احتیاط پیشه کرده اند، قیمت طلا از ابتدای هفته جاری تاکنون ۰.۴ درصد کاهش یافته است.

استفن اینز مدیر موسسه مدیریت دارایی اس پی آی در این باره گفت: «با توجه به نگرانی سرمایه گذاران از انقباضی شدن سیاست پولی فدرال رزرو طلا آخرین تلاش ها برای باقی ماندن در محدوده قیمت ۱۷۷۰ تا ۱۸۱۰ دلار را انجام می دهد. اما هنوز وضعیت سویه اومیکرون به طور کامل مشخص نیست و این می تواند افزایش نرخ بهره را به تاخیر بیاندازد که چنین اتفاقی به نفع بازار طلاست.»

این تحلیلگر بازار طلا در ادامه گفت: «بازارها خود را برای سه نوبت افزایش نرخ بهره در سال ۲۰۲۲ آماده کرده اند. بنابراین در صورت عدم تحقق چنین پیش بینی ای امکان افزایش قیمت طلا وجود دارد واز این جهت سرمایه گذاران بازار طلا چندان نگران انقباضی شدن سیاست پولی نیستند، هرچند که چنین چشم اندازی در کوتاه مدت به ضرر قیمت طلاست.

کاهش اقدامات محرک اقتصادی و افزایش نرخ بهره سبب بالا رفتن سوددهی اوراق قرضه دولتی شده و موجب افزایش هزینه فرصت سرمایه گذاری در بازار طلا می شود.

منبع: خبرگزاری تسنیم

۱۱:۵۳ ,۱۹ آذر ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


هر دلار آمریکا در صرافی های رسمی به قیمت ۲۶ هزار و ۷۰ تومان و هر یورو ۳۱ هزار و ۶۰۰ تومان داد و ستد می شود .

قیمت طلا در سال گذشته میلادی شاهد افزایش ۲۵ درصدی بود و در آخرین روز این سال به ۱۸۹۸ دلار و ۶۷ سنت رسید.

نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر با بیان اینکه حباب سکه به ۴۰۰ هزار تومان کاهش یافته است،‌گفت: این روزها طلا و سکه دیگر خریداری ندارند.

سکه طرح جدید صبح امروز ۱۱ میلیون و ۷۸۰ هزار تومان قیمت خورد و ارزش و هر گرم طلای ۱۸ عیار به یک میلیون و ۱۵۸ هزار تومان رسید.

در آخرین روز دی ماه، هر دلار آمریکا در صرافی های رسمی به قیمت ۲۱ هزار و ۵۹۰ تومان و هر یورو ۲۶ هزار و ۱۰۰ تومان ارزش‌گذاری شده است.

نظر خود را ثبت کنید