منتقدین می‌گویند که دولت آمریکا به‌رغم وعده درباره اینکه تنها براساس نیاز مردم به صادرات واکسن اقدام کند، مذاکره با تایوان و میانمار نشان می‌دهد که آمریکا صادرات واکسن را سیاسی کرده است.

قرن نو _ گروه بین‌الملل: هنگامی‌که جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا، وارد کاخ سفید شد، وعده داد که ایالات متحده برای واکسینه کردن تمام مردم جهان فعالانه اقدام خواهد کرد و دراین‌زمینه نقش رهبری را برعهده خواهد گرفت. بایدن وعده داد اختلافات سیاسی را در این امر دخالت نمی‌دهد و میلیون‌ها دُز واکسن به کشورهای نیازمند برای کمک به پایان دادن به همه‌گیری بیماری کووید 19 صادر خواهد کرد. مقام‌های دولت او بارها از تریبون‌های عمومی و در مقابل کنگره متعهد شده‌اند که این دولت از واکسن برای اهداف سیاسی استفاده نخواهد کرد.

اما سفر اخیر بیل ریچاردسون، فرماندار سابق دموکرات ایالت نیومکزیکو، به میانمار، نگرانی‌هایی را در میان حامیان سلامت جهانی و حتی مقامات ارشد بایدن در مورد آمیختن سیاست با نیازهای بهداشت عمومی در تصمیم‌گیری‌های دولت بایدن برانگیخته است. دو مقام ارشد دولت بایدن که در تلاش برای توزیع جهانی واکسن درگیر هستند دراین‌زمینه در مصاحبه با رسانه‌ها ابراز نگرانی کرده‌اند. این افراد با شرط ناشناس ماندن با رسانه‌ها صحبت کردند.

ریچاردسون، سفیر سابق آمریکا در سازمان ملل با تجربه دیپلماتیک در میانمار، ماه گذشته در یک مأموریت خصوصی به پایتخت این کشور جنوب شرقی آسیا سفر کرد تا با رهبران نظامی این کشور دیدار کند و در مورد صادرات واکسن‌های آمریکایی به این کشور در قبال آزادی دنی فنستر، روزنامه‌نگار آمریکایی زندانی‌شده، با آنان مذاکره کند. ریچاردسون اولین چهره سیاسی مهم غربی بود که با رهبران نظامی از زمان کودتای خشونت‌آمیز در فوریه ملاقات کرد؛ رویدادی که به‌طور گسترده توسط جامعه بین‌الملل محکوم شد. ریچاردسون پس از هماهنگی با وزارت خارجه به این سفر رفته بود.

مذاکرات در مورد تحویل واکسن به میانمار، ازجمله مذاکراتی که در طول سفر ریچاردسون انجام شد، سؤالاتی را در مورد چگونگی تصمیم‌گیری ایالات متحده در مورد کمک‌های بهداشتی خود، اینکه آیا مقام‌های آمریکا ملاحظات سیاسی را در این فرآیند دخیل می‌کنند و اینکه چرا ایالات متحده دُزهایی را برای کشورهای خاص اختصاص می‌دهد ایجاد می‌کند. چرا آمریکا همه دُزهای اهدایی خود را به COVAX نمی‌دهد؛ سازمانی بین‌المللی که واکسن‌ها را براساس نیاز کشورها توزیع می‌کند.

این اولین‌باری نیست که انگیزه دولت بایدن در زمینه صادارت واکسن زیر سؤال رفته است. در ماه ژوئن، گروهی از سناتورها به تایوان سفر کردند و اعلام کردند که ایالات متحده بیش از هفتصد هزار دُز واکسن به تایپه اهدا خواهد کرد. این خبر نگرانی‌ها را تشدید کرد که دولت بایدن از واکسن کووید19 به منظور کسب امتیازهای دیپلماتیک استفاده می‌کند: مانند اطمینان بخشیدن به تایپه در مورد میزان تعهد ایالات متحده در محافظت از آن در برابر تهاجم احتمالی چین.

5965

مبنع: پولیتیکو. متن تلخیص شده است.

۰۷:۳۰ ,۲۰ آذر ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


دهه گذشته یکی از پرحادثه‌ترین سال‌ها برای صنعت گردشگری بود؛ از حملات 11 سپتامبر گرفته تا پاندمی کرونا. اما هیچ یک از حوادث به اندازه شیوع این ...

پدیدار شدن سویه‌های جدید بیماری کووید19 تا حدی نتیجه احتکار واکسن توسط کشورهای غربی است.

دولت بایدن در حال تنظیم یک استراتژی برای واکسینه کردن مردم سراسر جهان در برابر بیماری کووید19 است. اما مشکل اصلی این برنامه این است که درحال‌حاضر ...

نتایج یک پژوهش علمی بسیار معتبر نشان می‌دهد بهترین روش برای متقاعد کردن افراد مردد به واکسیناسیون اشاره به سلامت عمومی جامعه و وضعیت اقتصاد ...

نظر خود را ثبت کنید