آمریکا سال‌ها است شیوه‌نامه مشخصی درباره مدیریت بحران‌ها با پوتین دارد. بایدن خوشبختانه از این شیوه پیروی می‌کند.

قرن نو _ گروه بین‌الملل: متیو روجانسکی، تحلیل‌گر مسائل روسیه در پژوهشکده ویلسون و جیمز جفری، متخصص مسائل خاورمیانه درهمین اندیشکده در مطلبی در وبسایت پولیتیکو از سیاست جو بایدن درقبال روسیه و بحران اخیر در اوکراین دفاع کرده‌اند و استراتژی او را برای مدیریت بحران پیش‌آمده در اوکراین صحیح دانسته‌اند.

این دو تحلیلگر معتقدند واکنش بایدن احتمال حمله نظامی روسیه به اوکراین را کاهش داده است و باعث شده رئیس جمهور روسیه، ولادیمیر پوتین، نسبت به برداشتن گام نهایی ترغیب نشود.

سال‌ها است که متخصصین درگیر این مناظره شدید هستند که آیا تعامل با پوتین در لحظات بحرانی مانند لحظه کنونی مفید است یا مضر و چگونه می‌توان از مذاکرات و مجازات‌ها برای متقاعد کردن او برای کاهش تنش‌ها استفاده کرد. برای درک موثرترین راه برای مدیریت بحران‌هایی که پوتین به طور دوره‌ای ایجاد می کند، نگاهی به تاریخ روابط دو کشور مفید است. در گرجستان (2008)، اوکراین (2014 به بعد)، و سوریه (2015 به بعد)، ایالات متحده با موفقیت تصمیم قاطع گرفت که با پوتین تعامل کند، با او به‌شکلی محدود سازش کند، و با سیاستی تدبیرآمیز به سوی کاهش تنش حرکت کند.

رؤسای جمهور با محدود کردن تحرکات نظامی ایالات متحده به اقدامات دفاعی و ارسال سیگنال به پوتین مبنی‌بر اینکه یک حرکت نظامی بزرگ از سوی ایالات متحده قریب‌الوقوع نیست، از تشدید تنش جلوگیری کردند. به‌جای درگیری نظامی، آمریکا از ترکیبی از اقدام نظامی محدود، تعامل مستقیم با روس‌ها، تحریم‌های سخت، حمایت دیپلماتیک و نظامی از متحدین، و ایجاد هماهنگی در سطح بین‌المللی استفاده کرده است و جلوی پیشروی بیش‌ از اندازه روسیه را نیز گرفته است.

خوشبختانه، به نظر می رسد که واشنگتن دقیقاً همین رویکرد میانه را درقبال بحران کنونی در اوکراین برگزیده است. بایدن در یک دیدار ویدئویی دو ساعته با پوتین او را تهدید کرد که به هر گونه تجاوز نظامی روسیه پاسخ تحریمی قوی‌ای خواهد داد، به او اطمینان داد که یک ائتلاف بین‌المللی گسترده علیه او شکل خواهد گرفت، و بار دیگر بر حق اوکراین برای دفاع از خود تاکید کرد. درعین‌حال، او گفت که نیروهای آمریکایی در اوکراین حضور ندارند و خواستار تنش‌زدایی و گسترش دیپلماسی بین آمریکا و روسیه شد و از این طریق به پوتین نشان داد رویکرد متعادلی دارد.

اگر تاریخ راهنما باشد، بایدن تاکنون سیاست‌های صحیحی را درپیش گرفته است. این امری دلگرم‌کننده است. این سیاست براساس شیوه‌نامه‌ای بوده است که آمریکا برای مدیریت موثر تحریکات روسیه در گرجستان، اوکراین، و سوریه از آن استفاده کرده است، و بنابراین اکنون و در آینده نیز باید همین روش را در پیش بگیرد.

۰۷:۳۰ ,۲۱ آذر ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


رئیس‌جمهور روسیه ممکن است به دنبال جنگ در اوکراین نباشد بلکه در تنشی که به بن‌بست برخورد کرده سود ببیند.

لشکرکشی پوتین به مرز اوکراین بایدن را با این انتقاد مواجه کرده است که به مقدار کافی علیه کرملین سختگیر نیست.

رؤسای‌جمهور آمریکا و روسیه تلاش کردند از اختلاف بر سر اوکراین فراتر روند و درباره حل مشکلات اساسی بین دو کشور به چارچوبی برای دیپلماسی دست ...

استراتژی جدید دولت بایدن به منظور تضعیف توان و نفوذ روسیه، پوتین را ناگزیر از انتخاب میان دو گزینه می‌کند: یکی تسلیم و دیگری وارد شدن به جنگی ...

تحولات منطقه‌ای نظیر شکست مذاکرات هسته‌ای با ایران و تحولات بین‌المللی از جمله جنگ روسیه و اوکراین، کنشگری عربستان سعودی در منطقه را به‌شدت ...

نظر خود را ثبت کنید