دولت اوکراین از طریق میم و شوخی تلاش می‌کند مردم آمریکا را به سختگیری در قبال روسیه ترغیب کند.

قرن نو _ گروه بین‌الملل: این روزها اگر به حساب توییتری رسمی دولت اوکراین سر بزنید، ممکن است به اشتباه تصور کنید که به حساب توییتری یک نوجوان آمریکایی نگاه می‌کنید. اما درواقع دولت اوکراین به‌شکلی بسیار خردمندانه از ظرفیت فضای مجازی به سود خود استفاده می‌کند و دیپلماسی عمومی خود را برای تأثیر بر افکار عمومی جهان، به‌خصوص افکار عمومی آمریکا، مدیریت می‌کند.

در روزهای اخیر روسیه نیروهای نظامی خود را در نزدیکی مرز اوکراین مستقر کرده است و این نگرانی را دامن زده است که به این کشور مجدداً حمله نظامی کند. روسیه در سال 2014 به اوکراین حمله کرد و شبه‌جزیره کریمه را ضمیمه خاک خود کرد. در حال‌حاضر دولت‌های جهان تلاش می‌کنند که از درگیری نظامی مجدد در منطقه پیش‌گیری کنند.

اوکراین قصد دارد که کشورهای غربی و در رأس آن‌ها آمریکا را تشویق کند که دربرابر روسیه مماشات به خرج ندهند و آمادگی نظامی خود را برای جلوگیری از حمله روسیه به اوکراین نشان دهند. اما کشورهای غربی حاضر نیستند که برای تمامیت ارضی اوکراین درگیری نظامی با روسیه را بپذیرند، بنابراین اوکراین تلاش می‌کند که از طریق فضای مجازی روی افکار عمومی تأثیر بگذارد. اوکراین برای رسیدن به این منظور از حساب رسمی توییتر خود استفاده بسیار هدفمندی می‌کند: استفاده از میم.

میم اینترنتی به تصاویری می‌گویند که در اینترنت و عمدتاً ازطریق شبکه‌های اجتماعی به شکلی وسیع توزیع می‌شوند. میم‌ها تصاویر ثابتی هستند که معمولاً معنای ثابتی را منتقل می‌کنند، و همراه با متونی هستند که همراه با این تصاویر تغییر می‌کنند و محتوای آن را با نیاز مخاطب همسان می‌کنند. میم‌ها درواقع همان حکمی را دارند که لطیفه‌ها در فضای غیرمجازی دارند. میم‌ها گاه توسط فعالان سیاسی استفاده می‌شوند، ولی این شاید اولین باری است که یک دولت با حساب رسمی خود از آن‌ها استفاده می‌کند.

بگذارید به نمونه‌هایی از میم‌های دولت اوکراین نگاه کنیم:

این میم در پاسخ به حساب رسمی دولت روسیه است که در آن توریسم در جزیره کریمه تبلیغ می‌شود. دولت اوکراین با استفاده از یکی از میم‌های مشهور ادعا می‌کند که خروج از کریمه ایده بهتری برای روسیه است.

این میم نشان می‌دهد که حمله روسیه به اوکراین آن‌قدر حرکتی خطرناک بوده است که این زندانی بزرگ‌هیکل را از زندانی لاغر و کوچک‌اندام می‌ترساند.

این میم مشهور انواع سردرد و نواحی سر را که گرفتار می‌کند نشان می‌دهد. همیشه سه نوع سردرد اول جدی و سردرد چهارم و شدیدترین سردرد یک شوخی است. در این میم دولت اوکراین بدترین نوع سردرد را «زندگی در کنار روسیه» می‌داند.

در این میم دولت اوکراین با استفاده از یک سرچ خیالی در موتور جست‌وجوگر گوگل نشان می‌دهد که سازش هرگز در تاریخ موفق نبوده است.

این میم برای ابراز ناباوری و تشکیک به شکلی طنزآلود به کار می‌رود. اوکراین با استفاده از این میم در صلح‌آمیز بودن نیات روسیه تشکیک می‌کند.

استفاده از عناصر فرهنگ عامه امر ناشناخته‌ای برای دولت‌ها نبوده است. دولت بریتانیا در ابتدای جنگ جهانی دوم در آمریکا هزینه زیادی می‌کرد تا از تأثیر بر فرهنگ عامه مردم آمریکا را متقاعد به ورود به جنگ کند. کازابلانکا، شاهکار مشهور تاریخ سینما، ازجمله آثاری است که با هدف متقاعدکردن افکار عمومی آمریکا به ورود به جنگ جهانی دوم ساخته شدند. دولت اوکراین اما اگرچه از روشی قدیمی و آزموده استفاده می‌کند، ابزارهای خود را به‌روز کرده است.

شاید برخی استفاده حساب رسمی یک دولت از شوخی‌های مردمی را جلف و دون شأن یک ملت بدانند. ولی وزارت خارجه اوکراین با زیرکی ترتیبی داده که صدایش و پیامش در نقاطی به گوش مردم آمریکا برسد که دست هیچ دیپلمات یا رسانه‌ای به آن نمی‌رسد و بنابراین در تأثیرگذاری بر افکار عمومی موفق عمل کرده است. 

۰۷:۳۰ ,۲۳ آذر ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


لشکرکشی پوتین به مرز اوکراین بایدن را با این انتقاد مواجه کرده است که به مقدار کافی علیه کرملین سختگیر نیست.

منابع اطلاعاتی دولت ایالات متحده مدعی در دست داشتن مدارکی هستند که از برنامه ریزی مسکو برای حمله قریب الوقوع به اوکراین خبر می‌دهد.

آمریکا سال‌ها است شیوه‌نامه مشخصی درباره مدیریت بحران‌ها با پوتین دارد. بایدن خوشبختانه از این شیوه پیروی می‌کند.

رؤسای‌جمهور آمریکا و روسیه تلاش کردند از اختلاف بر سر اوکراین فراتر روند و درباره حل مشکلات اساسی بین دو کشور به چارچوبی برای دیپلماسی دست ...

نظر خود را ثبت کنید