تصمیم بانک مرکزی ترکیه برای کاهش نرخ بهره بانکی از سقوط بیشتر ارزش لیر جلوگیری نکرده است. ترکیه برای همین به تلاش برای آشتی با ارمنستان و کشورهای عرب خلیج فارس روی آورده است.

قرن نو _ گروه بین‌الملل: در 8 دسامبر، رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه، که در سال 2023 مجدداً با انتخابات روبه‌رو خواهد بود، گفت که ترکیه «ستاره اصلی نظام اقتصادی جهانی است که با وجود همه‌گیری بیماری کووید19 در حال بازسازی است». اما این روزها نمی‌توان چنین ادعایی را پذیرفت.

پول ملی ترکیه، لیر، این هفته پس از کاهش نرخ بهره توسط بانک مرکزی برای چهارمین بار متوالی در 16 دسامبر، به روند نزولی خود ادامه داد. درحالی‌که تورم بیست درصد بود و لیر نیمی از ارزش خود را از ابتدای سال 2018 از دست داده بود. میلیون‌ها شهروند ترکیه دچار فقر بدتری می‌شوند. در 17 دسامبر، یک روز پس از کاهش نرخ، لیر هفت درصد دیگر سقوط کرد و ترکیه را مجبور به بستن بورس خود کرد.

در بحبوحه این بحران اقتصادی، ترکیه وادار به تجدیدنظر در سیاست خارجی خود شده است. مولود چاووش‌اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه این هفته اعلام کرد که ترکیه روابط خود را با ارمنستان عادی می‌کند و پروازهای چارتر بین استانبول و ایروان از سر گرفته می‌شود. همچنین ترکیه برای بهبود روابط با کشورهای عرب خلیج فارس و جذب سرمایه از آنها اقدام کرده است.

مسیر عادی‌سازی روابط با ارمنستان به‌دلیل روابط تاریخی تلخ بین ترکیه و ارمنستان، ازجمله عدم تمایل ترکیه به به‌رسمیت شناختن نسل‌کشی ارامنه در سال 1915، حمایت ترکیه از آذربایجان در جنگ قره‌باغ، و رقابت روسیه و ترکیه برای نفوذ در آسیای مرکزی، پیچیده است.

بااین‌حال، اظهارات مهم چاووش‌اوغلو در این هفته ممکن است برای منحرف کردن توجه افکارِعمومی از بحران اقتصادی کافی نباشد، اگر این بخشی از هدف ترکیه برای حرکت به‌سوی عادی‌سازی روابط با ارمنستان باشد. درحالی‌که دولت ترکیه در آستانه ورشکستگی مالی است، عادی‌سازی روابط با ارمنستان هیچ سود اقتصادی به همراه نخواهد داشت و به اردوغان در افزایش شانس خود در انتخابات 2023 کمکی نخواهد کرد.

ازطرف‌دیگر، در ژانویه 2020، عربستان سعودی، امارات، بحرین و مصر به تحریم سه‌ساله قطر پایان دادند و به روابط عادی تجاری و امنیتی در شورای همکاری خلیج فارس و اتحادیه عرب بازگشتند. ترکیه و قطر روابط نزدیک خود را حفظ کرده‌اند و آشتی خلیج فارس به ترکیه اجازه خواهد داد صفحه جدیدی در روابط با امارات و عربستان سعودی بگشاید.

آنکارا از سال 2011، زمانی‌که ترکیه از اخوان‌المسلمین و سایر گروه‌های اسلام‌گرا در جریان بهار عربی حمایت کرد، روابط تیره‌ای با هر دو کشور قدرتمند حاشیه خلیج فارس داشته است. اردوغان امارات را به حمایت از کودتای نافرجام سال 2016 در ترکیه متهم کرد؛ اما محمد بن زاید آل نهیان، ولیعهد ابوظبی، در جریان سفری به آنکارا در 24 نوامبر، تلاش کرد روابط را گرم کند و قول ده میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در ترکیه را داد. انتظار می‌رود اردوغان در ماه فوریه از امارات بازدید کند.

آنکارا امیدوار است که عربستان سعودی نیز برای عقب نیفتادن از امارات در بحبوحه مشکلات این کشور در یمن، برای آشتی با ترکیه اقدام کند. به نظر می‌رسد اردوغان مشتاق یک تغییر اساسی و ایجاد رابطه صمیمی با ولیعهد سعودی، محمد بن سلمان، است پس از آنکه آنکارا او را مسئول قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار در سال 2018 در کنسولگری عربستان در استانبول می‌دانست؛ امری که روابط دو کشور را سرد کرد.

5965

منبع: ال‌مانیتور. متن تلخیص شده است.

۰۷:۳۰ ,۲۷ آذر ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


مردان سیاسی امارات این روزها از چرخش سیاست‌های کشورشان به سوی ایران صحبت می‌کنند، اما دلیل این حرکت خوش‌بینانه اماراتی‌ها چیست؟

ترکیه پرونده قتل روزنامه‌نگار سعودی را به عربستان واگذار کرد.

کشورهای منطقه خاورمیانه که از جمله بزرگ‌ترین خریداران پهپادهای ساخت دیگر کشورها بوده‌اند، اکنون می‌روند تا پهپادهای خود را طراحی و تولید ...

روسیه و اوکراین در اقدامی "غیرمنتظره" بزرگ‌ترین مبادله زندانیان را از زمان آغاز جنگ انجام دادند؛ اقدامی که شامل مبادله ۳۰۰ تن از جمله ۱۰ خارجی ...

نظر خود را ثبت کنید