مقایسه ردّ صلاحیت علی لاریجانی با آیت‌الله هاشمی و احمدی‌نژاد

چالش شورای نگهبان در پرونده ردّ صلاحیت لاریجانی | ماجرای پرحاشیه یک «حذفِ سیاسی»

پرونده ردّ صلاحیت علی لاریجانی با علنی شدن نامه محرمانه شورای نگهبان و پاسخ لاریجانی به دلایل ردّ صلاحیتش وارد فازی جدید شده است.

قرن نو ـ گروه سیاسی: انتخابات ریاست‌جمهوری 1400 به پایان رسیده و بیش از صد روز است که سکان کشتی قوه مجریه در اختیار سیدابراهیم رئیسی است اما هنوز جنجال ردّ صلاحیت علی لاریجانی باقی است و چند وقت یک‌بار خبرهایی از آن منتشر می‌شود.

در تازه‌ترین اتفاق پیرامون این پرونده، ازیک‌سو مجید انصاری از ردّ صلاحیت علی لاریجانی به‌خاطر عدم التزام به اسلام روایت کرده و ازسوی‌دیگر نامه‌ای در فضای رسانه‌ای و مجازی منتشر شده که در آن به دلایل ردّ صلاحیت علی لاریجانی ازجمله عدم رعایت ساده‌زیستی، تحصیل فرزند در آمریکا، سفرهای خارجی متعدد اعضای خانواده، مواضع او در سال 88 و... اشاره شده است. 

ردّ ادعاهای شورای نگهبان درباره خانواده علی لاریجانی

به فاصله کوتاه از انتشار این نامه که بنا به گفته علی لاریجانی مُهر محرمانه نیز بر آن خورده بود، پاسخ علی لاریجانی به شورای نگهبان درباره دلایل ردّ صلاحیتش نیز منتشر شد. 

لاریجانی در این نامه به نکات مهمی اشاره کرده و ضمن ردّ برخی ادعاها درباره خانواده‌اش، از ظلم به خانواده‌اش گفته است.

بنا به گزارش سایت روزنامه شرق، لاریجانی در بخشی از این نامه از اشتباهات فاحش در نامه ردّ صلاحیتش سخن گفته و می‌گوید؛ «به‌نظر می‌رسد یک جریان اطلاعاتی، امنیتی با برنامه‌ای خاص این اطلاعات غلط را ارائه نموده که علاوه‌بر ظلم به اینجانب و خانواده‌ام، متأسفانه به جایگاه آن شورا و نظام لطمه وارد کرده است.»

یک کلام بگویید بنا داشتیم شما را حذف کنیم

او هدف از پیگیری دلایل ردّ صلاحیتش را جلوگیری از تکرار اشتباهات در آینده دانسته و می‌گوید؛ «در محضر الهی با اعضای محترم آن شورا اتمام حجت می‌کنم که حقایق را بیان کرده‌ام، گرچه اصلاح نظر آنان در شرایط فعلی تأثیری در وجه عمومی مسئله ندارد و انتخابات پایان پذیرفته؛ ولی امید است در تغییر رویه شورا مؤثر باشد.»

لاریجانی این کنایه را هم به شورای نگهبان زده و نوشته است «یک کلام بگویید بنا داشتیم شما را حذف کنیم دراین‌صورت، حداقل جمله‌ای معنادار ایراد کرده بودید.»

مقایسه ردّ صلاحیت لاریجانی با آیت‌الله هاشمی و احمدی‌نژاد

اما چرا سؤالات درباره ردّ صلاحیت علی لاریجانی همچنان باقی است و به آتش زیر خاکستر تبدیل شده که چند صباحی با وزیدن یک باد به خاکسترش دوباره شعله‌ور می‌شود.

یک علت مهم را باید در سوابق سیاسی و مسئولیتی «فیلسوف سیاستمدار» جست‌وجو کرد.

علی لاریجانی در تمام سال‌هایی که در جمهوری اسلامی مسئولیت داشته، در جایگاه‌هایی بوده که کمتر از ریاست‌جمهوری نیست. او دوازده سال ریاست قوه مقننه را به عهده داشته؛ یعنی شانه به شانه رئیس‌جمهور در تصمیمات کشور نقش داشته است. دبیر شورای عالی امنیت ملی بوده و در جریان محرمانه‌ترین تصمیمات نظام قرار داشته و حتی مذاکرات هسته‌‍ای را پیش برده است. رئیس صداوسیما بوده و البته عهده‌دار وزارت ارشاد.

چگونه می‌شود چنین شخصیتی با چنین سابقه‌ای، صلاحیت حضور در انتخابات ریاست‌جمهوری را نداشته باشد. این سؤال وقتی پررنگ می‌شود که کسانی مثل مهرعلیزاده، زاکانی و همتی در انتخابات تأیید صلاحیت می‌شوند. 

در انتخابات ریاست‌جمهوری سال 92 وقتی آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی ردّ صلاحیت شد، بحث سن و سال او مطرح گردید. می‌‎گفتند رئیس مجمع از نظر جسمی توانایی حضور در پست ریاست جمهوری را ندارد. این استدلال برای برخی از مردم، مورد قبول بود. می‌گفتند بله، سن آیت‌الله بالا است و بهتر است در همان جایگاه ریاست بماند. 

مخالفان هاشمی بعد از درگذشت او در سال 95، گفتند، دیدید که تصمیم شورای نگهبان در مورد رئیس فقید مجمع درست بود و اگر الان آیت‌الله هاشمی، رئیس‌جمهور بود چه هزینه‌ای روی دست نظام می‌ماند و باید دوباره طعم انتخابات را می‌چشید.

درباره احمدی‌نژاد هم که تقریباً همه مردم متفق‌القول بودند که با حرف‌هایی که او می‌زند نه‌تنها شانسی برای ریاست‌جمهوری دوباره ندارد بلکه به‌زودی باید از مجمع تشخیص هم خداحافظی کند. کسی برایش سؤالی پیش نیامده که چرا فردی که هشت سال رئیس‌جمهور بوده، ردّ صلاحیت می‌‎شود. احمدی نژاد تکلیف همه را معلوم کرده بود. 

در مورد لاریجانی اما سؤال همچنان پابرجا است. چرا رئیس سابق مجلس شورای اسلامی ردّ صلاحیت شد؟ خود علی لاریجانی هم بارها از شورای نگهبان خواسته است، دلیل این تصمیم را علنی کنند و به مردم بگویند که او به این دلیل صلاحیت حضور در انتخابات ریاست‌جمهوری را ندارد. 

حتی در نامه‌ای که امروز رسانه‌ای شد او خطاب به شورای نگهبان، دلایل مطرح‌شده را دلایل اصلی ردّ صلاحیتش ندانسته و تنها روایتی از جلسه بررسی صلاحیتش دانسته و نوشته است؛ «یک نکته عجیب در نامه شورای نگهبان به اینجانب نهفته است که لازم است بدان توجه جدی‌تری شود، مربوط به مطلبی است که در صدر آن هفت موردی است که برای ردّ صلاحیت بنده مرقوم کرده بودید، این عبارت را نوشته بودید: «صرف‌نظر از میان تأثیر یا عدم تأثیر هریک از آنها در رأی اعضای شورا».

این مطلب بسیار تعجب‌آوری است، آن هم از جانب بالاترین مرجع حقوقی کشور، فهم عمومی از هفت موردی که شورا در نامه خویش بیان داشته‌اند این است که دلایل ردّ صلاحیت حقیر را در اجرای سیاست‌های انتخابات ارائه کرده‌اند؛ اما ذکر این عبارت «صرف‌نظر از تأثیر یا عدم تأثیر» به معنای آن است که ممکن است هیچ‌کدام از این بندها اثری در رأی اعضا نداشته باشد. پس معترفید که نمی‌توانید بگویید اینها دلایل ردّ صلاحیت است، یعنی پاسخ شورا هیچ وجهه حقوقی ندارد و مبنای حقوقی کار شورا در این مورد کلاً زیر سؤال رفته است. ضمناً برحسب اطلاع موثقی که از نحوه تصمیم‌گیری شورا در این‌باره کسب کرده‌ام، در هیچ‌یک از این موارد رأی‌گیری نشده است تا مشخص شود حقیر به این دلیل ردّ صلاحیت گردیده‌ام.

پس شورای نگهبان دلایل ردّ صلاحیت (یا عدم احراز) را ارائه نکرده‌اند. بلکه در واقع گزارشی از صحن شورا داده‌اند. بدون اینکه هیچ‌کدام از این هفت مورد را بتوانند به عنوان دلیل ردّ اعلام کنند حال آنکه حقیر گزارش ماوقع جلسه را طلب نکرده بودم، بلکه به سیاست کلی ابلاغی رهبری معظم (مد ظله العالی) در امر انتخابات استناد کرده بودم و دلیل ردّ صلاحیت خود را تقاضا کرده بودم. در بند ۱۱.۲ این سیاست ابلاغی آمده بود: «پاسخگویی مکتوب در خصوص دلایل ابطال انتخابات و ردّ صلاحیت داوطلبان در صورت درخواست آنان» اگر در روز بررسی صلاحیت اینجانب در شورای محترم درباره آن هفت مورد مذکور در نامه شورای رأی‌گیری صورت گرفته است، اعلام نمایید. آن‌گاه می‌توان گفت که شورای نگهبان به اجرای سیاست و به درخواست داوطلب ردّ صلاحیت‌شده جواب مستند ارائه کرده است. در غیر این صورت دلیلی برای ردّ صلاحیت ارائه نفرموده‌اید.»

آنگونه که از شواهد پیدا است این سؤال که «چرا علی لاریجانی ردّ صلاحیت شد؟» تا اینجای کار همچنان یک سؤال با پاسخ‌هایی نصفه و نیمه است، شاید هم علت همان است که لاریجانی گفته «می‌خواستند او حذف شود و بس».

5965

۱۸:۰۰ ,۲۷ آذر ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


در روزی که اصرار علی لاریجانی بر شفاف‌سازی علت رد صلاحیتش خبرساز شد، وزیر اطلاعات احمدی‌نژاد بعد از ٨ سال درباره دلایل سیاسی و غیرحقوقی ردصلاحیت ...

حقیقت‌پور با بیان آنکه هزینه ردّصلاحیت لاریجانی برای شورای نگهبان سنگین‌تر از هزینه‌ی ردّصلاحیت آیت‌الله هاشمی است، گفت: چهار نفر از افراد ...

حسین ابراهیمی گفت: در شورای نگهبان نظرات مختلفی وجود دارد اما بر اساس قانون وقتی در امر انتخابات اختلاف می‌شود، این شورای نگهبان است که باید ...

یک نماینده اصول‌گرای سابق مجلس با تمجید از متانت علی لاریجانی گفت: برخی جریانات سیاسی به فردی حمله می‌کنند که نظر شورای نگهبان را با متانت ...

نظر خود را ثبت کنید